
– Bitno je da smo mi usradili sve što je neophodno za otvaranje poglavlja i što je priznato od strane 27 država članiac EU. Hrvatska neka sama proceni da li će dati saglasnost ili ne. Mi smo vrlo zainteresovani da vidimo da li će poreovladati kod naših komšija princip postovanaj ostvarenih kriterijuma za otvaranje poglavlja ili politizacija bilateralnih pitanja, kaže za Danas Jadranka Joksimović, ministraka bez portfelja zadužena za evropske integracije, upitana može li se očekivati da Hrvatska odustane od blokade otvaranja poglavlja 23 posle najnovije izjave ministar spoljnih poslova Hrvatske koji sada govori o uslovima za zatvaranje a ne otvaranje poglavlja.
–Ove nedelje u EU će ponovo biti razmatrano pitanje da li je Srbija ispunila uslove za otvaranje poglavlja 23, koje bi, uz pogavlje 24 prema planu u Beogradu, trebalo da bude otvoreno do kraja juna. Hrvatska, međutim, još nije dala saglasnost za to, a prema našim nezvaničnim saznanjima u Vladi očekuju da će Zagreb odustati od blikade jer najnovije izjave njihovih zvaničnika ukazuju na to da su uslovi koje Srbija treba da ispuni po zahtevu Hrvatske “pomereni” za zatvaranje tog poglavlja.
Tanja Miščević, šefica Pregovaračkog tima Srbije, za naš list kaže da posle uskršnjih praznika, Komitet za proširenje Saveta EU, COELA, počinje sa zasedanjima i da će tema biti i pregovaračka poglavlja sa Srbijom.
–– Ne znam da li to znači i konačnu odluku o izveštaju o ispunjenosti merila za poglavlje 23 ali znam da se o tome nastavlja razgovor – navodi kratko Miščević.
–Hrvatska traži da Srbija ukine nadležnost za ratne zločine na području cele bivše Jugoslavije i osigura prava hrvatskoj manjini kako bi mogla zaključiti pristupne pregovore s EU. To je izjavio hrvatski ministar spoljnih poslova Miro Kovač. „Želimo da ove tačke uđu u pregovaračka merila i da tokom pregovora budu sprovedene. Inače pregovori neće moći biti zaključeni“, rekao je Kovač.
–Miščević je gostujući na televiziji Pink povodom ove Kovačeve izjave istakla da se sada govori o otvaranju poglavlja i da je za nju mnogo važniji drugi deo Kovačeve rečenice u kojem se govori o zatvaranju poglavlja.
„Do njihovog zatvaranja ima ne dve, nego 202 ili, 2002 stvari koje još moramo uraditi i unaprediti“, objasnila je ona dodajući da zato postoji Akcioni plan. Ona je naglasila da, prema međunarodnom pravu, ratni zločini ne zastarevaju i da država može da zadrži, sudi ili isporuči ratne zločince međunardnom sudu, što je i princip koji je Srbija preuzela usvajanjem zakona o univerzalnoj nadležnosti.
Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova u tehničkoj vladi, je u intervjuu Radio Beogradu besmislenim ocenio najave Hrvatske. Dačić je podsetio da je Hrvatska u dokumentu koji je usvojio Sabor navela da bilateralne teme neće ugrožavati njene odnose sa Srbima i da neće usporavati evropske integracije Srbije. Prema njegovom sudu, odnosi sa Srbijom se u Hrvatskoj koriste kao lak mehanizam za unutrašnju političku borbu i da poruke iz Hrvatske ne doprinose napretku odnosa dve zemlje, već naprotiv komplikuje odnose.
„Mi jesmo spremni da probleme rešavamo dijalogom, ali nismo spremni ni za kakva ucenjivanja od Hrvatske, naročito imajući u vidu da je Hrvatska daleko od toga da je u prilici da deli lekcije Srbiji o položaju nacionalnih manjina, imajući u vidu sve ono što je srpski narod u Hrvatskoj proživeo u poslednjih 10 – 20 godina, a da ne govorimo o Drugom svetskom ratu. Sve u svemu, to su besmislene pretnje Hrvatske i siguran sam da neće naići na podršku nijedne države članice Evropske unije“, rekao je Dačić.
Upitan za Kovačevu izjavu da je teško postići kompromis kada su pregovori o graničnom prelazu godinama u zastoju, Dačić je posavetovao Zagreb da prvo reši granične probleme sa Slovenijom i BiH. On je naveo da se sa hrvatskim kolegom dogovorio da se posle izbora obave posete koje su redovne u Ministarstvu spoljnih poslova i da se krene u rešavanje svih tih otvorenih pitanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.