
– Poziv lidera SNS i premijera Aleksandra Vučića upućen na konferenciji za štampu u direktnom televizijskom prenosu palramentarnim strankama na razgovor o budućoj vladi, podelio je opozicioni blok od četiri stranke koje nakon protesta 24. aprila zbog izbornih manipulacija, imale nekoliko upečatljivih zajedničkih nastupa.
P { margin-bottom: 0.21cm; }
Prema onome što su rekli Danasu Vučićevom pozivu će se odazvati Saša Radulović i DJB, kao i Čedomir Jovanović, lider LDP. U druge dve članice Jovanovićeve koalicije SDS i LSV bili su uzdržani i rekli da će odluku doneti na stranačkim organima. Bojan Pajtić je ranije izričito rekao da DS neće učestvovati u tim razgovorima, a sličan stav iznela je i Sanda Rašković Ivić, predsednica DSS, rekavši da je izlišno ići kod Vučića. Međutim, njen koalicioni partner Boško Obradović iz Dveri rekao je da će se odazvati kao i pozivu predsednika Tomislava Nikolića na konsultacije. Zanimljivo je da su radikali u prvom reagovanju bili uzdržani i rekli da će na stranačkim organima odlučiti o Vučićevom pozivu. Najveća pažnja usmerena je na to hoće li socijalisti ostati partneri SNS u vlasti, ali su informacije o tome kontradiktorne, uprkos spremnosti lidera SPS Ivice Dačića da razgovara sa Vučićem.
U Radulovićevom pokretu DJB nam je rečeno da se oni zalažu za jačanje i poštovanje svih državnih institucija u okvirima njihovih ustavnih i zakonskih nadležnosti i da će se zato odazvati na poziv mandatara i ići na razgovore o formiranju nove vlade. „Jedan od važnih ciljeva koje imamo je uvođenje nove političke kulture koja podrazumeva i dijalog neistomišljenika na bazi argumenata. Pokret će biti dosledna i principijelna opozicija štetnoj politici Aleksandra Vučića“, rečeno nam je u Pokretu.
U Ligi socijaldemokrata Vojvodine Danasu je rečeno da ih niko nije zvao, a na pitanje ukoliko budu pozvali hoće li ići, i hoće li biti u društvu društvu Čedomira Jovanovića, predsednika LDP, koji je već više puta rekao da hoće da razgovara s Vučićem, ponovo smo dobili odgovor da nisu pozvani. Jovanović je inače, u ponedeljak, prilikom konsultacija kod Nikolića, izjavio da će se odazvati Vučićevom pozivu na razgovore o budućoj vladi ako ga bude, i naznačio da to ne znači da LDP ulazi u vladu.
Predsednik DS Bojan Pajtić za Danas je juče rekao da se ne odaziva na pozive preko televizije. „Ne znamo šta bi bio sadržaj razgovora, ni da li ćemo biti pozvani. U koaliciju sa SNS svakako nećemo“, istakao je on. Pajtić je u ponedeljak u intervjuu našem listu rekao i da su nepremostive razlike „između DS koja se zalaže za vladavinu prava i poštovanje ljudskih sloboda i Vučićevog režima u kojem važi zakon jačeg oličen u fantomkama, ekipama sa crnim džipovima koje krstare Srbijom i prete, ucenjuju i tuku i službenim medijskim glasnicima koji svakog ko je protivnik ili kritičar“. P { margin-bottom: 0.21cm; }
Potpuno je izlišno ići na razgovore kod Aleksandra Vučića, jer je on već odavno odredio smer svoje politike koji se ni u jednoj tački ne poklapa sa smerom politike koju zastupa DSS, bilo da se radi o nacionalnim pitanjima, bilo da se radi o pitanjima demokratije, slobode i vladavine prava. Nama ne pada na pamet da pravimo koalicije sa njim i to je čini se jednako važno kao i njegov stav da neće u vladu sa desničarskim strankama, kaže za Danas Sanda Rašković Ivić, predsednica DSS.
NJen koalicioni partner i lider Pokreta Dveri Boško Obradović međutim, navodi da će se Dveri odazvati Vučićevom pozivu, kao što su se odazvali i pozivu predsednika Srbije Tomislava Nikolića, uprkos političkim razlikama i sukobima. On napominje za Danas i da bi budućem premijeru Dveri rado rekao kako bi trebalo da izgleda Vlada Srbije i šta od nje Dveri očekuju, a da nije potpuno siguran da će poziv za razgovore i stići.
– Imamo i mi naših deset tačaka o prioritetima važnim za Srbiju i rado bismo ih podelili sa Vučićem, kaže Obradović.
Konstantin Samofalov, portparol SDS, kaže za Danas da poziv za razgovore budućeg premijera nije stigao u SDS, ali da ukoliko stigne, stranka će odlučiti da li će ići na razgovore ili ne. „U svakom slučaju nećemo biti deo te vlade“, kaže Samofalov. U SDS podsećaju da sa Vučićevim stilom upravljanja Srbijom nemaju ništa zajedničko.
Fatmir Hasani, jedini poslanik Partije za demokratsko delovanje u budućem parlamentu, kaže za Danas da njegova stranka sa nestrpljenjem iščekuje razgovor sa budućim premijerom.
– Ponavljam mi smo zainteresovani da budemo deo buduće vladajuće koalicije. Ukoliko Aleksandar Vučić, lider SNS, odluči da nas pozove u širu koaliciju koju najavljuje, mi ćemo taj poziv naravno prihvatiti, kaže Hasani.
I Nemanja Šarović, potpredsednik Srpske radikalne stranke, ističe za Danas da radikali neće biti deo Vučićeve vlade, ali da će ako poziv za razgovore stigne na stranačkim organima odlučiti da li će i ko će ići na razgovore sa Vučićem. Radikali podsećaju da bi ta stranka mogla da podrži Vučića ako se on odrekne EU.
Sve u svemu, u prvom reagovanju, predstavnici većine parlamentarnih stranaka spremni su da se odazovu pozivu mandatara buduće vlade Srbije Aleksandra Vučića, ali istovremeno tvrde i da nisu spremni da budu deo te vlade. Takođe, pojedine stranke sebe ne vide kao deo vlade Srbije zbog suštinskih razlika u politici, dok druge žele u vladu, ali još ne znaju da li Vučić računa i na njihovu pomoć.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.