Bivši predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica juče je napustio stranku koju je osnovao 1992. i vodio do 19. marta ove godine, kada se povukao zato što je DSS ostala ispod izbornog cenzusa.
Koštunica je poslednju odluku obrazložio ocenom da je „izborna skupština stranke napustila ideju političke neutralnosti“, što smatra „suštinskim izneveravanjem Programa“.
Iako njegova naslednica na čelu DSS Sanda Rašković Ivić tvrdi da program stranke nije promenjen, već ce se menjati samo njena taktika, Danasu je iz više izvora nezvanično rečeno da će za Koštunicom uskoro krenuti i veći broj njegovih dugogodišnji saradnika, od kojih gotovo niko na poslednjoj izbornoj skupštini 12. oktobra nije ušao u novoizabran Glavni odbor. Spekuliše se da će se najverovatnije razmišljati i o nekoj vrsti „vaskrsenja“ izvornog DSS, ali da nova napuštanja stranke ne treba očekivati narednih dana.
„Nedavna Skupština DSS pokazala da stranka, iz pragmatičnih i tobože taktičkih razloga, želi da se okrene ideji ‘suverenizma’, koja u politici ima različita i neodređena značenja. Ona ne može biti zamena za političku neutralnost, jasno i odsečno srpsko stanovište i stav da Srbija, sarađujući sa svima, nipošto ne treba da bude član EU. Kroz sve pritiske, iskušenja i u najtežim okolnostima, građeni su demokratski i nacionalni identitet DSS i njena državotvorna politika. Najjači izraz i simbol te politike danas je ideja političke neutralnosti“, objašnjava Koštunica u saopštenju dostavljenom medijima.
Sanda Rašković Ivić izjavila je za Danas da veoma žali zbog Koštuničine odluke i, pozivajući se na dvotrećinsku podršku na izbornoj skupštini, „odgovorno tvrdi da stranka nije odstupila od političkog programa“.
– Ovim činom gospodin Koštunica je izneverio članstvo u trenutku kad nam je najpotrebniji i kad smo od njega očekivali pomoć. Ovo je veliki udarac, sam Koštunica najbolje zna koliko je udaraca DSS morala da podnese. Obećavam da ćemo preživeti. Stranka treba da ostane jedinstvena oko programa, jer nju ne čini jedan čovek – ističe Sanda Rašković Ivić.
Ona kaže da Koštunica nije njoj dostavio ostavku na članstvo, već je stigla na stranku pošto je vest o tome objavljena na agencijama. Ona negira mogućnost da je Koštuničina ostavka posledica činjenice da je na izbornoj skupštini pobedila „struja“ koja je s bivšim predsednikom bila u raskoraku i pre poslednjih parlamentarnih izbora i koja se zbog neslaganja oko unutarstranačkih pitanja i formiranja nacionalnog predizbornog bloka nije našla na listi poslaničkih kandidata DSS.
– To ne može da bude odnos bivšeg lidera prema stranci i članstvu. Razlika mišljenja treba da postoji. I pre izbora problem je bio u načinu vođenja stranke zbog kog je DSS dospela na četiri odsto podrške birača – ističe Sanda Rašković Ivić.
Njenu izjavu da je Koštunica izneverio članstvo i stranku, protivkandidat nove predsednice Miloš Aligrudić smatra „sramnom“.
– To je izvrgavanje ruglu i Vojislava Koštunice i napora da zadržimo politiku stranke. Za ovo što se događa nije kriv Koštunica, nego izbor koji po Koštuničinom i mom sudu znači odustajanje od dosadašnje politike zacrtane u programskim dokumentima. Ovo je Koštuničin lični čin – kaže Aligrudić za Danas.
Na pitanje da li će ostati u DSS, on odgovara da treba videti šta će nova predsednica stranke da radi. Aligrudić se zalaže za dijalog unutar stranke kako bi se utvrdilo da li svi koji su Sandi Rašković Ivić dali dvotrećinsku podršku svesni u šta su ušli i da li DSS može da se vrati u okvire politike neutralne Srbije. Potom će da razmišlja o drugim rešenjima. On ukazuje i da je GO stranke „dramatično promenjen“.
– Uvek je bilo izvesnog lobiranja, ali nikad ovako dramatično, jer se vodilo računa da u njemu budu i članovi koju su u DSS od osnivanja – ističe Aligrudić
Do Vojislava Koštunice juče nije bilo moguće doći. U njemu bliskim krugovima priča se da juče javnosti saopštena odluka nije doneta preko noći. Koštunica se, kako tvrde naši izvori, i idejno i politički protiv ideje suverenizma za koju se zalaže Sada Rašković Ivić, jer to, kako se ocenjuje, vodi ka upodobljavanju DSS zahtevima Zapada i saradnji sa SNS. O ovome su uoči izborne skupštine DSS u nedeljniku Pečat polemisali Dragan Jočić i Aleksandar Nikitović sa Sandom Rašković Ivić.
Takođe se spekuliše da je „kap u čaši“ za Koštuničin izlazak iz stranke bio novi GO. Na pitanje da li bi članstvu i javnosti bilo jasnije šta se događa da je Sandi Rašković Ivić data prilika da radi pre ovakvog „reza“, izvori Danasa odgovaraju da se čekanjem ništa ne bi dobilo jer je „priča završena“ izborom GO.
Nenad Popović, osnivač Srpske narodne stranke i bivši potpredsednik DSS, koji je stranku napustio nakon izbornog poraza, negira za Danas spekulacije da je „kanal“ koji preko Sande Rašković Ivić treba da DSS približi vladajućim naprednjacima. Popović kaže da je za njega Koštuničin izlazak iz DSS bio „očekivan korak jer je dolaskom Sande Rašković Ivić i njenih saradnika na čelo DSS postalo jasno da se ta stranka praktično odriče izvornih principa koje je utemeljio Koštunica“.
Ko nije u Glavnom odboru
U nedavno izbran GO DSS odbor nisu, između ostalih, uzabrani – Vladeta Janković, Aleksandar Popović, Slobodan Samardžić, Miloš Aligrudić, Dragan Jočić, Dejan Mihajlov, Bojana Aleksić, Željko Tomić, Nikola Lazić, Milovan Milošević, Petar Petković, Vlada Jakovljević, Milan Radulović…
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.