– Veliki deo demokrata ali članova manjih stranaka čiji su predstavnici prisustvovali prvom sastanku proevropskih partija, pokreta i sindikata koji je u utorak organizovala DS, ne veruje u iskrene namere i želju novoformiranog saveza LDP i SDS da proevropska opozicija sarađuje i zajedno izađe na izbore, saznaje Danas od izvora iz tih stranaka. Kako nam je rečeno, sva je prilika da je dogovor teško dostižan i da će proevropska opozicija najverovatnije ići u dve kolone. A sada lideri DS, SDS, LDP, pa i LSV, kako kažu naši sagovornici, traže način da iz situacije u kojoj ne bi trebalo da bude prevelikih svađe izađu što čistiji, neopterećeni optužbama da su oni krivci za propast saradnje i kao stožeri svojih blokova.
Situacija se posle sastanka u utorak još više zakomplikovala jer predsednici SDS i LDP Boris Tadić i Čedomir Jovanović pozivaju na dogovor samo demokrate, bez njihovih sadašnjih manjih koalicionih partnera, što manje stranke shvataju kao deo igre u kojoj bi one trebalo da budu odbačene. Dodatno opterećenje dogovoru unelo je i saopštenje koje je nakon sastanka objavio savez Tadić – Jovanović koje se razlikovalo od Pajtićevog.
S druge strane, iz LDP poručuju da na sastanku nije rečeno da nisu za saradnju sa malim strankama, već da hoće prvo dogovor sa DS, posle kojeg će se i manje stranke lako priključiti koaliciji. Mnogi, prema našim saznanjima, u savezu LDP, SDS i LSV, suprotnost u viđenjima sastanka vide kao pokušaj Bojana Pajtića, predsednika DS, da preuzme dominaciju na marketinškom i medijskom planu, a DS prikaže kao stranku koja odlučuje.
Nezadovoljstvo ponašanjem LDP i SDS posle sastanka za naš list potvrđuje i Dragoljub Mićunović, predsednik Političkog saveta DS, koji kaže da je na sastanku svaka rečenica saopštenja, koje je pročitao Pajtić, merena i da su se svi oko toga složili.
– Ako je neko posle dva sata promenio mišljenje, nešto tu nije u redu, navodi on.
Mićunović kaže da ga je poziv LDP, SDS i LSV na odvojene razgovore iznenadio, ali ne previše, jer ranije te stranke nisu pokazivale sklonost ka saradnji. Prema njegovim rečima, nevažno je da li će opozicija na izbore ići u jednoj, dve ili tri kolone, jer je, kako kaže, važnije da to bude dogovoreno.
* – Najefikasnije bi bilo ići u jednoj koloni jer je tako veća sabornost, ali ako je to nije moguće, može se ići i u dve kolone – smatra Mićunović.
* On objašnjava da će se DS odazvati pozivu Tadića i Jovanovića i otići s namerom da se opozicioni blok širi a ne sužava, bez obzira na to šta ko mislio o svojoj popularnosti.
* – Nipošto nećemo odustati od saradnje sa našim koalicionim partnerima, pogotovo u situaciji agresivne politike sadašnjeg režima koji u saglasju sa policijom i tabloidima radi na rasparčavanju opozicije – kaže Mićunović.
Član Predsedništva LDP Kenan Hajdarević za Danas objašnjava da su Tadić i Jovanović na sastanku opozicije insistirali na zajedničkom izlasku na izbore sa DS i tražili da se DS izjasni u vezi sa tim.
– Pajtić je rekao da je njemu svejedno da li će biti jedinstvena lista ili više lista demokratske opozicije. Mi zaista mislimo da birače jedino interesuje naš zajednički izlazak na izbore. Mi nismo rekli da nismo za saradnju sa malim strankama, već hoćemo prvo da se dogovorimo sa DS jer ako se najjače stranke dogovore, onda će lako i manje stranke da se priključe koaliciji. Zato smo i uputili poziv Bojanu Pajtiću i predstavnicima DS na sastanak gde će jedina tema sastanka biti zajednički izlazak na predstojećim izborima – navodi Hajdarević.
Na pitanje ko bi bio prvi na toj zajedničkoj listi, on odgovara da je to stvar dogovora i da je sada cilj dogovor o zajedničkom izlasku na izbore.
Nikakav dogovor naši izvori ne očekuju ni od sastanka koji će sutra u podne biti održan u prostorijama LDP a na koji će, umesto Pajtića, koji putuje u Brisel na sednicu Predsedništva Partije evropskih socijalista, otići Dragoljub Mićunović i Goran Ješić, potpredsednik demokrata.
Šta piše u saopštenjima
Savez LDP – SDS je preksinoć saopštio da nije postignut konačan dogovor o zajedničkom delovanju i pozvao Pajtića na razgovore „kako bi eventualno bio dogovoren način našeg izlaska na izbore i zajednički predlog s kojim bismo izašli pred sve učesnike sastanka“. Kako se dodaje, oko tačaka koje je na sa sastanku opozicije izneo predsednik DS postoji saglasnost, ali one se nalaze i u već postignutom sporazumu ovih pet stranaka. Savez upućuje i poziv DS da se priključi već postojećem savezu, koji postoji već pola godine.
Iste te večeri, nešto ranije, DS je izdala saopštenje u kojem je navedeno da su se učesnici sastanka usaglasili oko pet ključnih stvari. Pajtić je naveo i da su na korak do dogovora o saradnji. Tih pet tačaka su: poraz režima Aleksandra Vučića, insistiranje nafer i poštenim uslovima za izbore, uspostavljanje saradnje i koordinisane opozicione aktivnosti u parlamentima svih nivoa vlasti i medijima, formiranje tela koje će politički i operativno koordinisati zajedničke aktivnosti stranaka, sindikata i pokreta koji su učestvovali na današnjem sastanku i oko toga da će model izlaska na izbore biti dogovoren na narednom sastanku.
ZZŠ: SDS da raskine saradnju sa SNS
Iz „Zajedno za Šumadiju“ saopšteno je da se nadaju da će SDS momentalno i najenergičnije prekinuti saradnju sa SNS širom Srbije. „To bi svakako bio težak udarac Aleksandru Vučiću i njegovoj SNS na početku kampanje“, smatra ZZŠ. Kako je zaključeno, od toga da li će se to i desiti, zavisi i dalja ocena iskrenosti SDS-a i Borisa Tadića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.