Novi udar na jedinstvo Evropske unije 1Foto FoNet

– Evidentno je da će teroristički napadi u srcu EU po svoj prilici oslabiti jedinstvo Unije. Ekstremističke partije koje su napadale EU zbog suviše blagog odnosa prema imigrantima imaće još više uticaja na svoje birače, kaže za Danas Erki Bahovski, bivši zvaničnik Evropske komisije, komentarišući političke posledice napada u Briselu.

Naš sagovornik ističe da kao i nakon napada u Parizu koji su se dogodili u novembru ostaje pitanje zašto obaveštajna zajednica nije bila u stanju da spreči ove napade i zašto belgijske vlasti nisu podigle nivo upozorenja i bezbednosti nakon hapšenja Salaha Abdeslama.

– Ali, jedinstvo EU nije u opasnosti samo zbog ekstremističkih stranaka. Za tačno tri meseca biće održan britanski referendum o daljem članstvu u Uniji. Briselski napadi pokazali su istinsku slabost EU i skeptični Britanci sada imaju još jedan snažan argument da napuste Uniju. Jedina nada je da zaživi sporazum EU i Turske i da političari iz Unije shvate da se suočavaju sa ratom, pa da izvuku odgovarajuće zaključke, poručuje Bahovski.

Poruke o jedinstvu i ujedinjenoj Evropi juče su stizale sa različitih briselskih adresa. Napadi su pogodili Brisel i prethodno Pariz, ali Evropa u celosti je na meti. Evropska unija i njene institucije ostaju ujedinjeni protiv terorizma, izjavio je predsednik Evropskog saveta Žan-Klod Junker.

Junker je poručio da su „nas ovi događaji pogodili, ali nas nisu uplašili“. „Nastavićemo naš posao, suočićemo se zajedno sa terorističkom pretnjom i daćemo evropska rešenja na pitanja koja se tiču svih nas“, zaključio je on.

Teroristički napadi u Briselu su pokrenuli nova pitanja u odnosu na evropsku solidarnost i bezbednost. A dugoročno, verovatno će uticati na suštinsko ustrojstvo EU, tako što su već sada neka od osnovnih principa i ubeđenja unutar Unije ozbiljno poljuljana. Otvoriće se novi krug debate o kontroli granica, što neminovno utiče na već ionako ugrožen koncept šengenskog sistema, ocenjuje za Danas Hedvig Morvai, izvršna direktorka Evropskog fonda za Balkan.

Naša sagovornica konstatuje da će posledice verovatno trpeti i dogovor sa Turskom o rešavanju migrantske krize, naročito zbog obećane liberalizacije viznog režima za turske građane.

– Možemo da očekujemo dalje produbljivanje antimuslimanskog osećanja i jačanje desničarskih političkih snaga svuda po Evropi. Ovaj napad može da ima odlučujući uticaj i na ishod britanskog referenduma, s obzirom da je pitanje bezbednosti bilo jedno od glavnih argumenata za ostanak Velike Britanije u Evropskoj uniji. Osim funkcionisanja sistema bezbednosti unutar EU otvara se i vrlo ozbiljno pitanje radikalizacije i u samom srcu Evropske unije. Rešenje za ovu ozbiljnu situaciju mora da uključi novu strategiju EU za to kako da se bavi svojim susedstvom, a u tom smislu Balkan nikako ne sme dalje da sklizne na spisku prioriteta Unije, smatra Morvai.

Zašto je napadnut Brisel

London – Ne samo da je Brisel meta „visokog profila“ za islamiste, već se i ostatak Belgije već godinama bori sa islamističkim grupama, o čemu govori i podatak da je stotine građana te države namamljeno da se u ime Islamske države bori u Siriji i Iraku, ocenjuje Bi-Bi-Si. Kako se naglašava, u nekoliko gradova otkrivene su islamističke ćelije, ali su najaktivnije bile u Briselu, i to u jugozapadnom predgrađu Molenbeku, gde živi veliki broj Marokanaca. Bi-Bi-Si takođe ističe da su mnogi Belgijanci nakon terorističkog napada na Pariz očekivali „odgovor džihadista“. Svakako sam očekivao da će se još nešto dogoditi, ali ne ovih razmera, izjavio je ekspert za džihadizam iz Belgije Piter Van Ostajen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari