Od nove deklaracije o Kosovu uskoro neće biti ništa jer, ne samo da u Narodnoj skupštini postoje neslaganja u vezi sa sadržajem tog dokumenta, već je i unutar Vlade Srbije došlo do dubokih razmimoilaženja, saznaje Danas.


Sednica kabineta premijera Mirka Cvetkovića održana u četvrtak, 10. novembra, sa koje je naš list juče ekskluzivno objavio neke detalje, završila se tako što je šef tima za dijalog s Prištinom Borislav Stefanović, nezadovoljan oštrim kritikama nekih od prisutnih članova vlade, demonstrativno napustio salu, rekli su izvori Danasa iz Nemanjine 11.

Sagovornici našeg lista iz vlade potvrdili su nam da je više ministara imalo ozbiljne primedbe na predviđenu primenu briselskih dogovora o katastru i matičnim knjigama, koju im je Stefanović prezentovao u formi „usmene informacije“, ali je najdirektniji bio državni sekretar Ministarstva za KiM Oliver Ivanović. On je na sednici u četvrtak menjao ministra Gorana Bogdanovića, koji je bio na Kosovu, na sahrani Sava Mojsića, ubijenog dan ranije u Kosovskoj Mitrovici.

„Nije tajna da su pojedina ministarstva, među kojima i Ministarstvo spoljnih poslova, dala negativna mišljenja na dogovore s Prištinom i Briselom o katastru i matičnim knjigama. Takođe, Stefanović je članovima vlade predstavio usmenu informaciju, a vrlo je teško da se o tako važnim pitanjima izjašnjavamo bez uvida u pisani sporazum. Čini se, međutim, da su vrlo retki oni koji su taj sporazum videli. Postoji osnovana sumnja da takav sporazum uopšte postoji“, ističe izvor Danasa koji je bio prisutan na prošlonedeljnoj sednici Vlade. „Ne mogu na osnovu usmene informacije da dajem svoje mišljenje“, rekao je tom prilikom Oliver Ivanović.

Naš sagovornik napominje da je Stefanoviću tom prilikom rečeno i da su „tajni pregovori možda mogući, ali njihova tajna primena nikako nije izvodljiva“, kao i da bi u proces dijaloga trebalo da se uključe i Srbi s Kosova.

„Priznavanje nadležnosti Vrhovnog suda Kosova bilo bi protivustavno i nezakonito. Neko zbog toga može sutra da odgovara. Bez promena Ustava ne bismo mogli ništa od toga što si predložio da primenimo“, prepričava Danasov izvor sa sednice kritike koje je šefu pregovarača uputio Oliver Ivanović. Nakon toga, Borislav Stefanović je napustio sednicu.

„Srbija nije ni na koji način priznala Vrhovni sud Kosova. Mi taj sud ne priznajemo i to nema veze sa životom“, izjavio je juče Stefanović povodom ranije objavljenih saznanja Danasa.

Vlada Srbije će, kako je naveo, sprovesti sve dogovore iz dijaloga s Prištinom, „koje je inače već usvojila“, rekao je on, ali je ocenio da to otežavaju „birokratizcija, problem u razumevanju i nepoznavanje prava“. Stefanović je ocenio da je protivljenje dogovorima iz Brisela „tendenciozno i rezultat nerazumevanja“ i istakao da deklaracija vlade i skupštine nisu neophodni da bi se pregovori s Prištinom nastavili.

Podsetimo, naš list je juče objavio da Vlada Srbije, zbog protivljenju nekoliko ministarstava, nije podržala dogovore iz dijaloga Beograda i Prištine o katastru i matičnim knjigama, čime je blokirano i usvajanje predloga skupštinske deklaracije o Kosovu, kojom bi se dalo „zeleno svetlo“ za primenu svih do sada postignutih dogovora iz Brisela. Dogovor o katastru između ostalog predviđa da žalbena instanca u sporovima bude Vrhovni sud Kosova. Istovremeno, članovima vlade je rečeno da se neki elementi briselskih dogovora ne mogu „staviti na papir“, zbog poverljivosti, ali da za njih garantuje međunarodna zajednica. Neki od prisutnih članova vlade upozorili su da bi uplitanje Vrhovnog suda Kosova značilo priznanje te institucije samoproglašene kosovske države, odnosno priznanje pravosudnog sistema koji počiva na Ustavu „Republike Kosovo“. Takođe, kako su upozorili neki ministri, razmena informacija o izvodima iz matičnih knjiga bila bi u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti i čak Ustavom Srbije.

„Ne očekujem da će ovih dana u parlament stići vladina deklaracija o KiM. Očigledno da je u ovako delikatnoj situaciji vlada na izuzetno teškom zadatku i da traži najbolje rešenje. Država svakako ima politiku prema KiM koja se neće menjati“, rekla je juče novinarima predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić Dejanović i dodala da će parlament verovatno dobiti odgovor vlade na zahtev Odbora za KiM, koji je zatražio akt o kojem će se izjasniti poslanici. Ona je navela i da je moguće da Odbor, kada dobije to obaveštenje vlade, oceni da izveštaj o stanju na severu Kosova, koji je Skupština već dobila, može biti osnova za raspravu.

Predsednica najveće poslaničke grupe ZES Nada Kolundžija izjavila je juče da bi bilo pogrešno i štetno po nacionalne i državne interese da u Skupštinu Srbije stigne „bilo kakav tekst deklaracije o Kosovu koji ne bi dobio širu podršku u parlamentu“. Kolundžija je negirala da je razlog za neusvajanje deklaracije to što nema većine za njeno izglasavanje.

Različita mišljenja i među poslanicima DS

SPO, LDP, DSS i SRS nisu jedini koji komplikuju dostizanje skupštinske većine za usvajanje deklaracije o KiM. Prema saznanjima Danasa iz DS, više poslanika vladajuće koalicije s Kosova poručilo je da nema nameru da glasa za dokument koji bi prihvatio sve dogovore iz dijaloga s Prištinom u Briselu. Među tim poslanicima je najmanje dvoje iz DS i najmanje jedan iz URS. Oni su upozorili svoje kolege iz Beograda da su njihovi birači s Kosova, gde i oni sami žive, i da nemaju nameru da podrže dogovore o KiM o kojima nisu dovoljno obavešteni.

Krivični postupak?

Srpska radikalna stranke zatražila je juče od Republičkog tužilaštva da pokrene krivični postupak protiv predsednika i premijera Srbije Borisa Tadića i Mirka Cvetkovića, ministra za Kosovo Gorana Bogdanovića i šefa pregovaračkog tima Borislava Stefanovića jer su u procesu „priznanja nezavisnosti Kosova“. Na konferenciji za novinare u parlamentu, poslanik SRS Boris Aleksić je naveo da su oni prekršili Krivični zakonik i da su dogovorima s Prištinom ugrozili teritorijalnu celinu Srbije.

Stefanovićev poziv predsednicima opština

Borislav Stefanović pozvao je predsednike opština na severu Kosova da sutra dođu u Beograd na razgovore o administrativnim prelazima i drugim pitanjima o kojima se razgovara s Prištinom. On je u emisiji Između dve vatre na B92 rekao da će na tom sastanku predsednici opština „konkretno čuti koje su opcije za naredni period“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari