Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju, koja na 57. međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu ima štand na kojem je okupljeno 45 izlagača s KiM, juče je organizovala prvu u predviđenoj seriji tribina i to promocijom međunarodnog tematskog zbornika radova “Političko nasilje”.

Tribinu je vodio Uroš Šuvaković, nekadašnji bivši visoki funkcioner SPS i službenik Državne bezbednosti, koji je slavu stekao kao generalni sekretar Mladih socijalista, a sada je profesor na Prištinskom univerzitetu sa sedištem u severnoj Kosovskoj Mitrovici. Među govornicima je bio i Obrad Stevanović, docent Kriminalističko-policijske akademije, pomoćnik ministra policije 1996-2000. godine i svedok odbrane Slobodana Miloševića u Hagu. Tribinu je u publici pratio i nekadašnji ministar prosvete Danilo Ž. Marković.

Iako organizatori kažu da Šuvakovićev nastup nije politički, već akademski, činjenica je da se u javnost vraćaju funkcioneri SPS i JUL sa političkom hipotekom iz vremena Miloševićeve vladavine, što je slučaj i s direktorom vladine Kancelarije za KiM Aleksandrom Vulinom. „Šuvaković je prodekan Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici. Ako je vama malo, meni je to dovoljno opravdanje. Zbog toga niko ne treba da se plaši“, objašnjava Vulin za Danas.

Aleksandar Dunđerin, jedan od urednika programa na štandu Kancelarije za KiM, objašnjava za Danas da učešće Uroša Šuvakovića „nije politički provokativno“, budući da je on koordinator projekta koji je predstavljen.

Osim Šuvakovićevog „gostovanja“, angažovanje Kancelarije za KiM na ovogodišnjem Beogradskom sajmu knjiga prate i spekulacije da su izlagači pod pritiskom vlasti morali da prihvate zajedničko predstavljanje, a mnoge je iznenadilo i samo otvaranje štanda s dečjim horom i crvenim maramama, doduše vezanim u mašnu, i programom po principu red pevanja, reč političkih i populističkih govora direktora Vulina i ministra za kulturu Bratislava Petkovića, koji je poručio da je „i kultura politika“.

Na pitanje zbog čega je Kancelarija za KiM insistirala na zajedničkom nastupu svih izlagača s Kosova, što je koncept koji u predstavljanju na Sajmu knjiga neguju samo Ministarstvo za dijasporu i strani kulturni centri, Vulin kaže se njemu to „jako dopada“ i da će se „dok je on na čelu Kancelarije, nastupati jedinstveno“.

„Ne znam odakle je potekla priča u pojedinim medijima o pritiscima na izlagače. Nisam čuo da je to neko rekao pod imenom i prezimenom ili u ime konkretne institucije. Apsolutno nije bilo pritisaka, niti bilo kakvih stranačkih uticaja. Ideja je da se prikaže celokupno staralaštvo na KiM i da se Beograd i svet upoznaju s onim što tamo postoji, zbog čega imamo različite sadržaje. Svakako da je svaka poruka iz kulture i politička – da je KiM deo Srbije i da zarad jedinstva mora zajednički da se predstavi na Sajmu knjiga, što se mnogima ne dopada i prave opstrukcije“, kaže Aleksandar Dunđerin.

Upitan kako su predstavljeni kosovski Albanci, Dunđerin odgovara da je na štandu vladine Kancelarije samo srpska umetnost s KiM, a da je uprava Sajma prava adresa za objašnjenje kako tretira predstavnike s Kosova – kao Srbiju ili inostranstvo, pošto se nalaze u „regionima“.

„Sada je već sasvim izvesno da će nova vlast u bitnim stvarima, kao što su fusnota i susret s Tačijem, biti dosta popustljiva, dok će se na Sajmu knjiga i sličnim manifestacijama pojavljivati Vulin i Šuvaković, kako bi populizmom kompenzovali nedostatak ozbiljne politike. Počelo se od želje da se pregovarački proces s Prištinom vrati u UN, a sad se priča čija je značka veća – Dačićeva ili Tačijeva. Za haotično ponašanje vlasti najbolje poređenje je fudbalski tim koji pristaje da igra utakmicu, a tek potom pravi dogovor o taktici“, kaže za Danas Vladimir Todorić iz Centra za novu politiku.

Šta se poručuje „Političkim nasiljem“

– Celokupna istorija KiM, kako u Otomanskom carstvu, tako i ovih 100 godina u sastavu Srbije, obeležena je etnoseparatističkim nasiljem Albanaca nad Srbima, koje obuhvata i uništavanje kulturno-istorijskih dokaza o postojanju jednog naroda na određenom prostoru. Cilj je stvaranje etnički čiste teritorije, za šta su se albanski šovinisti borili unazad 100 godina – rekao je juče Uroš Šuvaković predstavljajući projekat „Političko nasilje“, na kome su više godina radili istraživači iz Srbije, Bugarske, Makedonije, Rusije, Crne Gore i RS. Obrad Stevanović je rekao da je „naučnim pokazateljima utvrđeno da albansko nasilje na KiM ima konstitutivna obeležja terorizma“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari