Politički predstavnici Srba sa Kosova i Metohije i poslanici sa KiM u srpskom parlamentu juče su na sednici Kosovskog odbora Skupštine Srbije složno odbacili sve dogovore koje su Beograd i Priština postigli u Briselu, uz ocenu da su „neustavni, protivzakoniti i štetni po srpske nacionalne i državne interese“.
Maratonska i na momente haotična sednica Kosovskog odbora, kojoj su juče prisustvovali i šef beogradskog pregovaračkog tima za dijalog s Prištinom Borislav Stefanović, ministar za KiM Goran Bogdanović i politički predstavnici Srba sa KiM nije umanjila neslaganja između zvaničnog Beograda i predstavnika kosovskih Srba, a razmenjivane su i lične uvrede.
Stefanović je najpre odbio da „po ko zna koji put objašnjava iste stvari“, tražeći da odgovara na konkretna pitanja i primedbe koje su tokom gotovo petosatne rasprave uputili poslanici DSS, SRS, SNS, predsednici opštine Štrpce i četiti opštine sa severa KiM, potpredsednik Skupštine zajednice opština AP KiM Marko Jakšić, poslanici sa Kosova, uključujući i članove DS i URS.
Glavni srpski pregovarač ocenio je da je na njegov i račun postignutih sporazuma izneto puno neistina i jednostranih tumačenje, od kojih su mnoga zasnovana na ličnim i stranačkim stavovima.
Stefanović je poručio da će svi sporazumi biti sprovedeni, jer ih je Vlada usvojila i da u vladi nema neslaganja u vezi toga. On je osporio da predsednici opština sa KiM u potpunosti zastupaju interese svih građana, tvrdeći da vlada sa terena dobija pisma podrške i naglasio da „platforme predsednika opštine“ ne mogu biti starije od vladinih odluka.
– Srbi na KiM ni po cenu života neće prihvatiti kosovsku nezavisnost. Da li će vlast u Srbiji i Boris Tadić streljati i pucati u leđa Srbima da bi implementiranjem tih sporazuma dobili kandidaturu u EU – upitao je Vladimir Milentijević iz DSS.
Dragiša Đoković iz DS rekao je da je na delu podela na kosovsko-metohijske Srbe i kosovsko-terzijske Srbe, a da sporazume koji su „apsolutno neprihvatljivi za one prve mogu da spovedu samo ovi drugi – kosovsko-terzijski Srbi zajedno sa Srbima u Tačijevoj vladi“. Više poslanika reklo je da su postignute dogovore, kao neustavne ocenili i ministri glavnih resora u vladi: unutrašnjih i spoljnih poslova, pravosuđa, lokalne samouprave, dok su vladinu uredbu o matičnim knjigama na KiM podržali, između ostalih, ministri za prostorno planiranje, dijasporu i vere.
Kako se juče čulo, zbog ovih sporazuma s Prištinom „Srbi sa KiM ostali su bez državljanstva, ličnih karata, saobraćajnih dozvola države Srbije, a sada se suočavaju i sa prihvatanjem albanskih carinika i granica“. Zvanični Beograd optužen je „prodao KiM za kandidaturu u EU“. U više navrata rečeno je i da je Beograd „izveo Srbe na barikade“, ali da ne želi da oni na njima ostanu posle 9. decembra.
Kosovski odbor juče nije doneo nikakve konkretne zaključke sa višestrane rasprave u kojoj je 45 minuta izgubljeno na međustranačke prepirke o ograničavanju vremena obraćanja govornika i povredama poslovnika. Tokom sednice čula su se dobacivanja, uzajamne optužbe za događaje iz dalje i bliže prošlosti, lupalo se o klupe.
Ivan Andrić iz LDP založio se da se „ovakve trivijalne rasprave“ zamene dobro pripremljenom skupštinskom sednicom o KiM, jer vladajuća koalicija mora da se suoči sa činjenicom da ni svi njeni poslanici ne podržavaju sporazume iz Brisela.
STEFANOVIĆ: Nema dogovora
Šef beogradskih pregovarača Borislav Stefanović izjavio je juče da dogovor o integrisanom upravljanju granicama ne postoji i da „administrativni prelazi nikada neće biti granica“. Iako su za nastavak pregovora u Briselu 21. novembra već najavljene teme: priznavanje univerzitetskih diploma i učešće Prištine u regionalnoj saradnji, Stefanović kaže da se „neće ići na druge teme bez jasnih kontura rešenja za prelaze“. Prištinski mediji juče su objavili tekst predloga sporazuma o integrisanom upravljanju granicom. Koha Ditore piše da je, prema predlogu posrednika EU Roberta Kupera, predviđeno da “obe strane formiraju zajedničke integrisane granične i administrativne punktove na svim zajedničkim prelazima”. Kako se navodi, na prelazima treba da budu obe strane sa carinskom, policijskom i drugim službama, uz mogućnost da budu uključeni i predstavnici Euleska. Povodom tvrdnje Borislava Stefanovića da je „integrisanu kontrolu još 2002. predložio Vojislav Koštunica“, juče je regovao Slobodan Samardžić objasnivši da je „Vlada Srbije 2006. usvojila ovaj koncept kao međudržavni, prema susednim državama i da se on ne odnosi na KiM, a da Stefanović sada pokušava da ga primeni na admnistrativne prelaze između centralne Srbije i Kosova“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.