Nebojša Stefanović, potpredsednik Srpske napredne stranke i magistar ekonomskih nauka, novi je predsednik Skupštine Srbije. Tako je juče prozivkom odlučila većina poslanika republičkog parlamenta. Od 205 prisutnih poslanika za izbor Stefanovića glasala su 142 poslanika, a među njima SVM i Maja Gojković, dok su protiv bila 48 poslanika DS, LDP i LSV. Poslanici DSS bili su uzdržani.
Parlament je juče izabrao i generalnog sekretara skupštine Janu Ljubičić, a izabrani su i potpredsednici skupštine – Konstantin Arsenović iz PUPS-a, Gordana Čomić (DS), Nenad Popović (DSS) i Vesna Kovač (URS) i Žarko Korać (Preokret). Time je zaokruženo konstituisanje novog saziva Skupštine Srbije.
Zahvaljujući se na izboru svima onima koji su glasali za njega, a posebno poslanicima SVM, novi predsednik parlamenta obećao je da će zakonodavni dom ubuduće raditi efikasnije nego dosada i da će učiniti sve da zaživi potpuna kontrola izvršne vlasti u skladu sa zakonom i Ustavom.
Inače, rasprava o izboru novog predsednika Skupštine protekla je u senci oštre polemike predstavnika bivše i aktuelne vladajuće koalicije, oko toga ko je kriv za izuzetno lošu situaciju u zemlji i ko je izneverio biračku volju građana. Predlažući Stefanovića za predsednika parlamenta, šef poslaničke grupe SNS-a, Aleksandar Vučič rekao je da će nova vladajuća koalicija pokušati da napravi drugačiju i odgovorniju Srbiju, koja se neće obračunavati sa političkim protivnicima i u kojoj će se poštovati zakoni. On je ocenio da je, zahvaljujući pobedi SNS-a na predsedničkim i parlamentarnim izborima, nova vladajuća većina došla u situaciju da počne sa promenama „koje će doneti boljitak građanima“ i izrazio nadu da će novo rukovodstvo skupštine uneti u politički život „više trpeljivosti, uvažavanja i strpljenja“. U više navrata funkcioner SNS osvrtao se i na izbornu kampanju u kojoj su naprednjaci i tadašnji predsednik naprednjaka , kako je tvrdio, bili izloženi neviđenom progonu, a u čemu su im pomagali neki mediji koji sa tim ne prestaju. Sa Vučićevom tvrdnjom da je ovo veliki dan za Srbiju nije se složio Dragoljub Mićunović, novi šef poslaničke grupe DS-a.
– Ovo je interesantan dan za Srbiju, jer je retko kada imala prilike da vidi tolike promene, a da se ništa bitno i nije promenilo, rekao je Mićunović. On je izrazio sumnju da će nova vlada uspeti da promeni stvari u zemlji, budući da je, kako je naglasio, većina njenih članova već bila u ranijim vladama.
– Ovde se govori da će doći novi preokret, ali imamo polovinu vlade koja je bila u prethodnoj, ljude koji su govorili neke stvari braneći ondašnju politiku, a sada smo u situaciji da to ne važi i da se menjaju mišljenja preko noći, rekao je Mićunović, dodajući da će DS biti ozbiljna i stroga opozicija.
– To su oni isti sa kojima ste do pre 20 dana razgovarali da ponovo formirate vladu, sada vam više nisu dobri, isti za koje ste govorili da treba da nastavite istim putem. Vi ste napravili da svaka politička stranka liči ne na privrednu, već na tajkunsku organizaciju, replicirao je Vučić, poručujući da su najveći tajkuni u redovima DS, obećavajući da će nova vlada prvoga dana skrenuti sa puta DS „
– Ova zemlja nema šansu za budućnost, ostavili ste nam budžetski deficit od 7,5 odsto, a do kraja godine 3,5 miliona evra treba da bude pronađeno, rekao je Vučić.
U polemiku se uključila i šefica poslaničkog kluba LSV Aleksandra Jerkov koja je pokazala Vučićevu fotografiju iz skupštinske sale od pre nekoliko godina kako drži robijašku košulju za Mlađana Dinkića, koji je za njega tada bio najveći lopov koga je Srbija videla. Ona je podsetila i na Vučićeve reči da je Dačić „osvedočeni lažov i da ni bog ne može da ga natera da uđe u vlast koju podržava SPS“. Jerkov je Mlađana Dinkića pozvala sa saopšti zašto je slagao o „1.000 evra za besplatne akcije“ i da li je to učinio zbog svog izbornog uspeha ili tuđeg.
– U pregovorima oko vlasti gube se svi kriterijumi, rekla je Jerkov i aludirajući na aferu „Kofer“ upitala Vučića „gde je nestao kofer“, na šta joj je on odgovorio da je „nestao u reformi pravosuđa koju sprovela prethodna vlast“.
A mandatar Ivica Dačić rekao je da ne oseća potrebu da se pravda za bilo koji potez SPS čiji je lider, i pozvao da se prekine rasprava o tome ko je s kim bio u vladi i „ko sa kim više nije“.
Šef poslaničke grupe URS-a odgovorio je Aleksandri Jerkov, navodeći da je odlučio da razgovora o učešću u formiranju vlade tek pošto je DS počela da razbija URS, a lider demokrata Boris Tadić ponudio da URS bude deo parlamentarne većine bez predsednika stranke. Dinkić je upitao da li bi bili ovakvi izborni rezultati da nije „bilo ovakvog marketinga i medijske kontrole“ i dodao da bi DS imala znatno niži rezultat.
– Pričali su u kampanji da ne treba stati i sići sa puta, a nije se znalo koji je to put, rekao je Dinkić i poručio da je za sadašnju situaciju u DS zaslužan njen lider Boris Tadić. On je u kritikama iznetim na račun bivšeg predsednika rekao i da je „naivno ušao u radnu grupu NIS verujući da postoji želja da se ispravi situacija i da je pristao da se NIS prodaje za sedam puta manju cenu, jer će Srbija dobiti Južni tok“.
– Onda je Tadić tražio da izađem iz te grupe. Suštinsko je pitanje šta je Srbija dobila za to što je NIS dala za sedam puta nižu cenu. Jako poštujem i Rusiju i Evropu, ali najviše volim Srbiju. Jedino logično objašnjenje jeste da je Tadić rešio da pokloni Rusima NIS, jer je smatrao da će tako pobediti u drugom krugu predsedničkih izbora, smatra Dinkić.
Zukorlićevi nezadovoljni
Novi Pazar – Bošnjačka demokratska zajednica (BDZ) ocenila je da novi sastav Vlade ne ohrabruje, a činjenica da su u njoj ponovo ministri Ljajić i Ugljanin pokazuje je da je „politika vlasti prema bošnjačkom narodu u Srbiji nepromenjiva bez obzira na promenu političkih nosilaca vlasti“. BDZ, koja je bliska muftiji Zukorliću, smatra da je to „dokazan metod držanja bošnjačkog naroda u podređenom položaju“ i da u odnosu prema „Bošnjacima i Sandžaku ne postoje ideološke niti partijske granice“. S. N.
Izbor zaštitnika građana iduće sedmice
Mandatar za sastav nove vlade Ivica Dačić najavio je juče da će Skupština Srbije naredne sedmice raspravljati o izboru zaštitnika građana i da se može očekivati da Saša Janković ponovo obavlja tu dužnost. Na pitanje da li je u novoformiranoj vladajućoj većini razgovarano o smeni guvernera NBS Dejana Šoškića, mandatar za sastav nove vlade je odgovorio negativno.
„Nedopustiva aljkavost Šoškića“
Mlađan Dinkić, lider URS-a, rekao je juče novinarima da smatra da guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić nije dobro radio svoj posao, ali da se on zalaže za nezavisnost centralne banke. „Da sam ja na njegovom mestu, ja bih sam dao ostavku“, rekao je Dinkić. Prema njegovim rečima najveći Šoškićev propust je „nedopustiva aljkavost u kontroli banaka i politička poslušnost“. Guverner NBS je, prema rečima Dinkića, bez obzira na saznanja o dubiozama u Agrobanci, Privrednoj banci Beograd i Razvojnoj banci Vojvodine „zažmurio da se tokom kampanje ne bi zamerio DS-u i Borisu Tadiću“. Dinkić je rekao da su te banke napravile dubioze tako što su „odobravale političke kredite određenim privatnim tajkunskim firmama“.
U vladi 17 ministarstava i tri kancelarije
U Skupštinu Srbije juče su stigli i predlozi Zakona o vladi, ministarstvima i predlog izmena Zakona o uređenima službi bezbednosti i o njima bi danas trebalo da počne rasprava. Tim predlozima zakonski se uređuje dogovor koji je postignut između SNS, SPS-a i URS-a o formiranju nove vlade i propisuje da će vlada mandatara Ivice Dačića imati 17 ministarstava i tri kancelarije – za Kosovo i Metohiju, veru – dijasporu i ljudska i manjinska prava, kao i za evropske integracije. Izmenama Zakona o uređenju službi bezbednosti predviđa da će ubuduće funkciju sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost obavljati osoba koju imenuje predsednik Srbije, a ne njegov šef Kabineta. Ovaj predlog zakona bi trebalo da bude usvojen po hitnom postupku kako bi se stvorili pravno valjani preduslovi za usmeravanje i usklađivanje rada službi bezbednosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.