
Iako se lider pokreta Levica Srbije Borislav Stefanović još uvek smatra relevantnim političkim sagovornikom, lista „Borko Stefanović – Srbija za sve nas“ neće preći cenzus bar prema sadašnjim pokazateljima raspoloženja biračkog tela. Kako za naš list kažu istraživači javnog mnjenja, Stefanović svoj rejting i prepoznatljivost još nije uspeo da prenese na pokret koji vodi i ta se opcija još ne pokazuje kao relevantna. Stefanović veruje da će u savezu sa Pokretom za preokret, Novim udruženjem penzionera Srbije i Socijaldemokratskom unijom, preći pet odsto jer su, prema istraživanjima koje je on video, na samo procenat od te linije.
Vladimir Pejić, direktor agencije za istraživanje javnog mnjenja Faktor plus, za Danas kaže da je koalicija oko Levice Srbije u zabludi ako ima ambiciju da uđe u parlament i bude značajan faktor na političkoj sceni već na ovim izborima.
–– Imaju potencijal da budu blizu cenzusa, odnosno da osvoje možda i do tri procenta, ali prema našim istraživanjima ne mogu da pređu cenzus. Ako dugoročno planiraju svoju političku budućnost, onda imaju potencijala. Razlog za to je što su nova politička opcija i nemaju stranačku infrastrukturu. Stefanović kao lider ne može sam da iznese posao oko ulaska u parlament – objašnjava Pejić.
–Na pitanje da li bi koalicija imala bolji rezultat da je došlo do saradnje sa pokretom Dosta je bilo Saše Radulovića, on odgovara da bi to samo matematički bilo bolje.
–– Sa stanovišta generisanja nezadovoljnih glasača možda bi imali više uspeha, ali ideološki se oni umnogome razlikuju i ne vidim kako bi mogli na tom polju da sarađuju. Mnogo je bolji izbor Pokreta za preokret iako i oni zastupaju dosta konzervativne stavove i više su desno nego levo – kaže Pejić.
–Đorđe Vuković, programski direktor Cesida, za naš list navodi da se Stefanovićeva opcija još uvek ne pojavljuje kao relevantna u političkoj ponudi, što znači da u nizu istraživanja ne doseže do dva ili tri odsto poput stranaka koje ne prelaze cenzus ali se uvek pojavljuju (PUPS, DJB, SDPS, LSV ili JS).
–Na pitanje koliko Levica šteti korpusu proevropskih stranaka, on kaže da stranke proizašle iz DS nisu toliko moćne da im ne znači nekoliko hiljada glasova.
–– Ako je za prelazak cenzusa potrebno oko 180.000 glasova, onda na primer nečijih 8.000 može da vam nedostaje da biste ga prešli ili pak da osvojite veći broj mandata – objašnjava Vuković.
–Marko Uljarević, direktor sektora za javnomnjenjska istraživanja Ipsos stratedžik marketinga, za Danas navodi da Stefanović sam ima mnogo bolji potencijal i rejting od svog pokreta i da za sada nije uspeo da to prenese na pokret koji vodi.
Stefanović za naš list kaže da Levica brzo raste i da objektivna istraživanja koja nisu objavljivana, a u koje je on imao uvid, pokazuju da su na procenat do cenzusa.
–– Zato nam treba podrška da pređemo cenzus. Naš posao je bio najteži jer smo podizali stranku paralelno sa kampanjom – navodi Stefanović. On razume i ne krivi istraživače javnog mnjenja koji kažu da njegova koalicija nije blizu linije za ulazak u republičku skupštinu, jer kako kaže „rade na način koji je već poznat, odnosno u funkciji onog ko ih plati“. On podseća na slučaj Mosta u Hrvatskoj ili levice u Sloveniji kojima su davane male šanse a napravili su iznenađenje.
Mnogi se precene
–Prema rečima Vladimira Pejića, mnogi političari precene sebe i svoju ulogu i ne shvataju da bez ozbiljne stranke ne mogu mnogo, iako su sami prepoznatljivi i popularni. On dodaje da Stefanović u svojim istupima zbunjuje potencijalne birače kritikujući, osim ove vlade, i rad vlade u kojoj je on učestvovao, ne kako ministar ali na značajnim pozicijama, te je njegova politika dosta nejasna i ljudi ne znaju šta im zapravo zaista nudi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.