Stranke dužne da otvore poseban račun 1Foto: FoNet/FoNetTV

Političke stranke imaju obavezu da otvore poseban račun za evidentiranje prikupljenih sredstava i troškova izborne kampanje kako bi se obezbedila efikasnija kontrola finansiranja troškova izborne kampanje. Taj račun dužni da ugase najkasnije 30 dana po proglašenju konačnih rezultata. Većina stranaka koje učestvuju na parlamentarnim izborima već je položila izborno jemstvo Ministarstvu finansija, kako bi iz budžeta nadoknadila deo troškova za izbornu kampanju.

P { margin-bottom: 0.21cm; }Za stranke i koalicije u budžetu rezervisano je ukupno 580.650.000 dinara, a visina jemstva koje sve stranke moraju da polože iznosi 5 miliona 806. 500 dinara. U skladu sa Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti izborno jemstvo stranke koje na izborima ne osvoje jedan odsto, odnosno 0,2 odsto ako je reč o stranci manjine, moraće da vrate u budžet. Sve one stranke koje pređu taj zacrtani limit dobiće nešto više od 116 miliona, dok će onima koji pređu cenzus i osvoje poslaničke mandate pripasti čak 464,5 miliona dinara.

Stranke koje već imaju redovne mesečne prihode iz budžeta polaganje jemstva, kako saznajemo, nije predstavljalo nikakav problem, dok su se ostale stranke odlučile da ponude bankarske garancije ili nekretnine u zamenu za sredstva iz budžeta.


Demokratska stranka, prema rečima Amira Bislimija, direktora stranke, nije tražila sredstva iz budžeta za kampanju. „Za tim nije bilo preko potrebe, ali ćemo mi po završetku izbora ipak dobiti sredstva“, kaže Bislimi, verovatno aludirajući na to da će DS zasigurno preći cenzus.


Bankarske garancije i jemstvo nisu podneli ni Zavetnici, kako tvrdi Milica Đurđević, napominjući da ne zna prave razloge za to. „Zavetnici ne samo da će osvojiti famoznih jedan odsto potrebnih za odobrenje sredstava iz budžeta, već ćemo sigurno preći i cenzus i ući u republički parlament. Najnovija istraživanja govore da nas u Beogradu 5,7 odsto građana podržava“, kaže Milica Đurđević.


Osim Zavetnika i u svim ostalim izbornim štabovima rekli su nam da su uvereni da će uspeti da dobiju mnogo veće poverenje od jedan odsto glasova, koliki je zakonski minimum da bi se dobila sredstva iz budžeta. Na prethodnim izborima bilo je potrebno da se osvoje 35.923 glasa da bi se izbegao dvostruki poraz i gubitak mandata i minus na računu.


Vjerica Radeta, predsednica Izvršnog odbora SRS, kaže za Danas da su radikali jemstvo od oko 6 miliona dinara obezbedili iz ušteđevine koju su ostvarili kao parlamentarna stranka. „Ne samo da nećemo izgubiti sredstva koja se dele svim strankama koje osvoje jedan odsto glasova građana, već ćemo dobiti i sredstva koja dobijaju stranke koje osvoje poslaničke mandate“, kaže Radeta.


I u DSS su ubeđeni da će učestvovati u podeli kolača među strankama koje će imati poslanike. Ipak, kako bi obezbedili sredstva iz budžeta za kampanju, DSS je, kako ističe Zoran Vučković, direktor ove stranke, morao da založi stan jednog svog člana kao jemstvo. Na sličan korak, tvrdi Borko Stefanović, odlučila se i Levica Srbije.


„Stavili smo hipoteku na stan jednog našeg člana, ali ne očekujem neke velike probleme nakon izbora, jer ćemo svakako preći spornih 1 odsto glasova, ali i preći cenzus“, ističe Stefanović. A SPS je stavila pod hipoteku stranačke prostorije, na osnovu kojih je uzet kredit za izbornu kampanju. Manji deo tih sredstava je jemstvo za budžetska sredstva. U SPS napominju da sigurno zauzimaju drugo mesto i da nisu zabrinuti za finansije.


Direktor Tadićevog SDS Zdravko Stanković ističe da po njihovom koalicionom ugovoru LDP vodi računa o sredstvima za kampanju, pa će se oni pobrinuti i za jemstvo. „Jemstvo smo obezbedili stavljanjem hipoteke i to vam je dovoljna informacija“, rečeno nam je u LDP.


U SNS juče nismo uspeli da saznamo da li su podneli bankarske garancije Ministarstvu finansija i da li su uopšte zainteresovani za sredstva iz budžeta koja su namenjena izbornoj kampanji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari