Izborna lista koju predvodi Srpska napredna stranka (SNS) ima podršku 52,6 odsto birača, dok 58 odsto građana odobrava ono što govori i radi njen lider Aleksandar Vučić, pokazalo je najnovije istraživanje agencije Faktor plus.
Lista oko Socijalističke partije Srbije (SPS) može da računa na podršku 11,9 odsto birača, koalicija Demokratske stranke na 6,1 odsto, koliko ima i Srpska radikalna stranka.
Koalicija Demokratske strabke Srbije i Dveri može da računa na 5,5 odsto podrške, dok je koalicija Socijademokratske stranke, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Liberalno demokratske partije na pet odsto.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković rekao je da koalicija oko SNS beleži rast, u odnosu na prošlo istraživanje kada je imala 49,1 odsto, a to je posledica sinergije stranaka i kampanje koju vodi Vučić.
Za razliku od drugih stranaka koje vode mahom negativnu kampanju, smatra Stanković, Vučić vodi kampanju pozitivnih očekivanja i uspešnih odgovora na prigovore drugih stranaka.
Određen skok beleži lista Dosta je bilo, koja je na 3,3 odsto, rekao je Stanković.
Stanković je rekao da bi 54 odsto ljudi izašlo na izbore kada bi bili održani u nedelju, 21 odsto ne bi, dok je 25 odsto odgovorilo da ne zna da li bi glasalo.
Prema njegovim rečima, nema posebnih kampanje koje se tiču izlaznosti na izbore, što znači da su stranke u krizi kada je reč o animiranju biračkog tela, ali i finansijskoj krizi.
Stanković je naveo da su rezultati istraživanja pokazali i da, od 54 odsto koji bili glasali, 81 odsto zna za koga će da glasa, dok je 19 odsto spremno da glasa, ali još ne zna za koga.
Istraživanje je pokazalo i da 58 odsto građana odobarava ono što radi Vučić, 31 odsto ne, 11 odsto nema stav, dok samo osam odsto odobrava ono što radi lider DS Bojan Pajtić, a 62 odsto ne odobrava.
Stanković je rekao da građani od nove Vlade očekuju više investicija i radnih mesta (71 odsto), kao i nastavak borbe protiv korupcije (41 odsto).
Direktor agencije Vladimir Pejić rekao je da je veliki broj građana neopredeljen, nezadovoljan situacijom, ali i da nema stranke koja može da generiše te glasače i okupi ih.
Pejić je rekao i da je agencija Faktor plus više orijentisana na istraživanje javnog mnenja u Republici, ne toliko u Vojvodini i pitanje je da li će se raditi istraživanje rejtinga stranaka u pokrajini.
Prema istraživanju, građani se najviše informišu putem televizija – 75 odsto, dnevnih novina – 63 odsto i interneta 19 odsto.
Posetu princa Čarlsa Srbiji je 52 odsto ispitanika ocenilo kao pozitivan događaj za zemlju, dok je 30 odsto odgovorilo da je to beznačajan događaj u svakom smislu.
Faktor plus je radio istraživanje javnog mnenja od 17. do 24. marta na uzorku od 1.100 ispitanika na teritoriji Srbije, bez Kosova i Metohije.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.