Lider naprednjaka i prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić je od Zapada dobio odrešene ruke da na polju borbe protiv korupcije radi sve što smatra da je potrebno, što će on iskoristiti i za promenu gradske vlasti u Beogradu, odnosno za rušenje predsednika DS Dragana Đilasa s mesta gradonačelnika.

Prema saznanjima Danasa, udar na Đilasa i demokrate će uslediti kada se procesuiraju slučaj „bus-plus“ i, čak važnije od toga, krivične prijave koje je Državna revizorska institucija (DRI) podnela protiv više gradskih sekretara i direktora direkcija zbog nenamensko trošenja budžetskog novca.

Ovo je Danasu reklo više sagovornika iz političkih i diplomatskih krugova u Beogradu, koji preciziraju da će „medeni mesec“ zapadnih centara moći i Vučića, odnosno aktuelne vlasti Srbije, trajati do završetka pregovora o Kosovu.

Procena Vašingtona, ključnih evropskih prestonica i Brisela je da će zvanični Beograd najkasnije do leta 2013. na planu Kosova, odnosno u pregovorima s Prištinom pod okriljem EU, načiniti ključne ustupke, a u tom periodu srpske vlasti imaju „kart blanš„ da se na unutrašnjem planu ponašaju „po slobodnoj volji“, mada uz poštovanje evropskih prioriteta standarda. U to svakako spada borba protiv korupcije, a da li će je Vučić iskoristiti i za udar na političke protivnike Zapadu je u ovom momentu potpuno nevažno.

Naprednjaci su rešeni da promene vlast u prestonici i već sada imaju većinu da obore DS, ali biraju pravi trenutak kako ne bi ispalo da se prekomponovanjem gradskih vlasti narušava izborna volja Beograđana i da je Đilas žrtva njihove gole ambicije, objašnjavaju sagovornici Danasa.

Preko tabloidnih medija bliskih vlastima poslednjih mesec dana traje žestoka kampanja protiv gradonačelnika Beograda i novog lidera DS, koja iz dana u dan postaje sve žešća, pa i prljavija. Neposredni cilj je da se Đilasov politički i moralni kredibilitet u javnosti što više uruši. Ipak, upadljivo se izbegava otvaranje najkrupnijih, odnosno po Đilasa najbolnijih tema – „bus-plus“ i eventualnih kriminalnih radnji u javnim preduzećima i direkcijama. To se tempira za politički najpogodniji momenat, kada reputacija predsednika DS bude toliko ugrožena da će javnost njegov odlazak s vlasti u prestonici doživeti kao pravi potez, a rejting kod građana biti u ozbiljnom padu.

Kao što je objavljeno preko provladinih medija sredinom novembra, Tužilaštvo je inspektorima za privredni kriminal pri beogradskoj policiji „prosledilo krivičnu prijavu, podnetu zbog sumnje da je sistem bus-plus uveden preko nameštenog tendera, čime je naneta šteta građanima Beograda“. Nije navedeno protiv koga je sve prijava podneta, ali ako policija prikupi dovoljno dokaza, sledi procesuiranje slučaja, a političku štetu će snositi isključivo Dragan Đilas, koji je lično promovisao sistem „bus-plus“.

To će se možda desiti, a možda i neće, ali odluka nezavisne DRI da 14. novembra pokrene krivične i prekršajne postupke protiv niza gradskih funkcionera neće moći da prođe bez pravosudnih posledica. Naime, DRI je zbog nenamenskog korišćenja sredstava iz budžeta Grada Beograda za 2010. odlučila da krivično goni šestoricu gradskih sekretara i direktore dve direkcije, dok je zbog kršenja zakona o budžetskom sistemu i o javnim nabavkama podnela prekršajne prijave protiv četvorice direktora javnih preduzeća. Kako ističu sagovornici Danasa, ovo će biti iskorišćeno da se gradonačelnik Đilas „po komandnoj odgovornosti“ proglasi glavnim političkim krivcem za zloupotrebe i da se u Skupštini grada zahteva njegovo razrešenje.

Ipak, da li će pravosudni organi biti tako efikasni da procesuiraju sve ove slučajeve u naredne tri sedmice, pre usvajanja gradskog budžeta za 2013, što provladini tabloidi navode kao rok za smenu Đilasa, ili će se „prekomponovanje“ izvesti u prvoj polovini sledeće godine, ostaje dilema.

Naprednjaci već sada imaju većinu u Skupštini grada Beograda, odnosno PUPS je praktično doneo odluku da se prikloni partnerima s republičkog nivoa, rekli su sagovornici Danasa iz političkih i diplomatskih krugova.

Prema saznanjima našeg lista, PUPS je svoju „izdaju“ Đilasa uslovio zakonom o javnim preduzećima, čiji se predlog nalazi u Skupštini Srbije, a koji je napisan tako da zamenik predsednika stranke Milan Krkobabić ostane na mestu direktora Pošte Srbije, iako je aktivan član partije, odnosno nije „zamrznuo“ funkciju što zakon predviđa.

Sagovornici Danasa iz Vlade Srbije kažu da je Krkobabić zahtevom o „prilagođavanju“ zakona o javnim preduzećima njegovom ostanku na čelu Pošte“ ucenjivao Vladu i pretio da će iz nje izaći. Zauzvrat, PUPS se obavezao da će podržati SNS u smeni Đilasa.

Šta su rekli Stefanović i Đilas

Potpredsednik SNS Nebojša Stefanović izjavio je da će Predsedništvo naprednjaka uskoro imati sednicu na kojoj će tema biti smena vlasti u Beogradu. „Nismo zadovoljni kako gradska vlast funkcioniše… Kada se budemo odlučili da krenemo u proces smene, naravno da ćemo imati većinu“, rekao je Stefanović za Kurir. Dragan Đilas je, s druge strane, za Blic izjavio da dobro sarađuje s koalicionim partnerima u gradskoj vlasti, kao i da ne postoji nijedan razlog da „bilo ko krši ono što je pričao u predizbornoj kampanji i nakon izbora“. „Da li će neko imati drskosti da volju građana menja, ne znam“, rekao je Đilas.

Sve za PUPS

Dragan Đilas, svestan dešavanja u republičkoj koaliciji, na sve načine pokušava da zadrži PUPS uz sebe, promovisanjem praktično njihovog programa o socijalnoj pomoći penzionerima, trudnicama i socijalno ugroženim građanima. Milan Krkobabić je čak bio i gost DS u nedelju na svečanom delu Skupštine DS, na kojoj je Đilas izabran za predsednika. Đilas je u nedavnom intervjuu rekao i da „ne postoji nijedan razlog da tom čoveku (Milanu Krkobabiću) ne verujem. Sve što je do sada rekao, to je i uradio“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari