
Legendarna američka art-rok grupa Tuxedomoon nastupiće u sutra u sali Amerikana Doma omladine Beograda, u okviru svetske turneje na kojoj u celosti izvodi svoj čuveni prvi album „Half-Mute“. Obeležavanje godišnjice ovog izdanja počelo je prošle godine svetskom turnejom koja još uvek traje. U našem regionu Tuxedomoon će posetiti samo Beograd, što daje dodatnu važnost ovom jedinstvenom koncertu.
P { margin-bottom: 0.21cm; }
„Half-Mute“ je remek-delo, ploča koja je 1980. izmenila tokove popularne muzike unoseći u nju avangardne tendencije. Tuxedomoon su jedno od najvećih imena „novog talasa“ sa kraja sedamdesetih, američki sastav koji je, uz The Residents, bio u žarištu „post-punk“ estetike u umetničkom undergroundu. Izdavačka kuća za koju su snimali, Ralph Records, bila je dom jedne audio mini-revolucije, koja je postavila nove standarde kada je u pitanju nekonformistička kreacija i pristup pop pesmi, u kome je bilo dozvoljeno mešanje žanrova: od džeza, preko kabarea do psihodeličnog roka i slobodne upotrebe elektronike. Osim toga, zahvaljujući saradnji sa pozorištima, Tuxedomoon su bili i ostali pioniri multimedijalnog nastupa, i među prvima su kreativno ukrštali video-projekcije sa koncertnim nastupima.
Jedan od osnivača benda Tuxedomoon, multinstrumentalista Steven Brown pred beogradski koncert je najavio da će pesme sa albuma „Half-Mute“ bend izvesti na način koji će biti verodostojan originalnim snimcima i rekao: „Publika poštuje to što i dan- danas odolevamo komercijalnim trendovima. To je učinjeno usled manjka alternative i nije predodređeno nekom dogmom ili šemom. Sloboda ima svoju cenu koju morate da platite i to je jednostavno tako“. Na pitanje da iz današnje perspektive oceni kakav je uticaj „Half-Mute“ imao na druge muzičare i ko je sve bio inspirisan radom benda, Steven Brown kaže: „Osnovna ideja benda Tuxedomoon bila je da premostimo jaz koji postoji između savremene i elektronske muzike, onoga što se izučava na univerzitetima i sluša rok u klubovima. Da bismo to uradili, trudili smo se da izmestimo eksperimentalnu muziku sa univerziteta u javnu arenu. Mislim da je to do današnjeg dana ostao naš ideal i cilj kome težimo. Možda smo na neki način i postigli nešto na tom putu“.
Njihovi kasniji albumi takođe se smatraju klasicima: „Desire“ je u njihovu muziku unela dance elemente, što ih je učinilo još komunikativnijim, a trilogija „Holy Wars“, „Ship Of Fools“ i „You“ iz sredine osamdesetih definitivno ih je ustoličila kao lidere art rok zvuka i obezbedila mesto u svim dolazećim enciklopedijama. Povratnički kreativni trijumf sa albumom „Cabin In The Sky“ 2004. predstavio ih je na najbolji mogući način novoj publici, odrasloj na digitalnom zvuku. Okosnicu sastava osnovanog 1978. i dalje čine Steven Brown, Blaine L. Reininger i Peter Principle – svaki za sebe jedinstvena umetnička ličnost i virtuoz na svom instrumentu. Sastav je osnovan u San Francisku i na svojom počecima je bio vezan za kalifornijsku scenu, ali je u toku svoje karijere menjao lokaciju više puta, selio se u Evropu i nazad u Ameriku, da bi – takođe među prvima – postao pravi globalni bend, sa članovima grupe raštrkanim po celom svetu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.