Za neprikosnovene u Evropi i na svetu, koji su u subotu na najteži mogući način došli do treće uzastopne titule na Starom kontinentu pred rekordnih 18 hiljada navijača, verovatno ne postoji adekvatna novčana nagrada, koja im nikada i nije prioritet, ali predstavlja određenu satisfakciju. U sportu koji se mnogo više igra iz zadovoljstva nego iz određenih finansijskih pobuda vaterpolisti Srbije dobiće dogovorenu premiju do petka, kako je javno obećao njihov dojučerašnji drug i reprezentativni kolega Vanja Udovičić, ministar omladine i sporta.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }Ne samo zbog ovog (normalnog) gesta Ministarstvo omladine i sporta zaslužuje čestitke, od postavljenja Vanje Udovičića uspelo je da prema vaterpolistima izmiri sva dugovanja, koja nisu bila mala, i da u dogovorenom roku isplati ono što su „delfini“ u međuvremenu nastupima u bazenu zaslužili. Svaki reprezentativac dobiće po 20 hiljada evra za osvojenu zlatnu medalju u Beogradu, što je možda neadekvatan iznos u odnosu na ostvaren rezultat, ali je barem „finansijski održiv“ u odnosu na prethodna vremena kada su obećanja isparivala po prvom povratku naših reprezentativaca u svoje klubove. Ministar Udovičić je takođe apostrofirao zadovoljstvo svih učesnika načinom organizovanja samog prvenstva, naglasivši da je izbegnuta svaka politizacija takmičenja.

Zbog „dugačke klupe“, neki će u šali reći i najduže na Evropskom prvenstvu, što ne zaobilazi istinu u širokom luku, vaterpolistima neće biti isplaćene premije proporcionalno uloženom trudu i minutaži u bazenu, već će svi podjednako biti nagrađeni, jer su zajedno i doprineli osvajanju toliko željenog zlata. U polufinalu protiv Grčke i finalu sa Crnom Gorom najbolje se videlo šta znači kada selektor može u rotaciji da koristi svih 13 igrača. „Leteće“ izmene kod naših rivala u toku napada ilustrovale su potrošenost i nemoć pariranja u fizičkom smislu, iako je reč o perfektno utreniranim igračima. Specifičnost vaterpola je u tome što je fizička snaga, proporcionalno važna kao i tehnika plivanja i šutiranja. Srbija verovatno ima najbolji mogući balans ova tri elementa prilikom rotacije svih 13 igrača i u tom kontekstu je slomila otpore Grka i Crnogoraca u drugom poluvremenu, posebno u poslednjoj četvrtini. Pronaći 13 ravnopravnih nije bilo jednostavno u okolnostima kada je reprezentacija u razmaku od dve godine ostala bez dva vrsna beka, koji su bili stubovi odbrane u čuvanju protivničkih sidraša i važni faktori u kreaciji igre – Vanja Udovičić uplovio je u političke vode, dok je Nikola Rađen nedugo zatim suspendovan zbog pozitivnih rezultata na doping testu. Selektor Dejan Savić, u datim okolnostima, odlučio je da šansu ukaže prvo Savi Ranđeloviću, sa kojim je sarađivao u Crvenoj zvezdi, a zatim i mladom tinejdžeru Nikoli Jakšiću iz Partizana. Obojica još uvek uče „zanat“ u čuvanju „namazanih“ sidraša, ali su perspektiva Srbije i dika selektora Savića.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Rekord: Na finalu u Areni 18.473 ljudi

Finale Evropskog prvenstva između Srbije i Crne Gore imalo je najveći broj posmatrača u istoriji vaterpola s obzirom da se u Kombank areni u subotu uveče našlo 18.473 ljudi. U konačan zbir uračunata je publika sa kartama, akreditovani novinari, gosti i drugi, čime je nadmašena poseta od oko 17.000 navijača u finalu vaterpolo turnira na Olimpijskim igrama u Sidneju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari