Od ukupno 275 privatnih stomatoloških ordinacija na teritoriji Beograda, u čak 64 nije omogućeno pružanje usluga HIV pozitivnim osobama, u 34 je načelno omogućeno, ali ako se pacijent javi u narednom periodu, a u 177 ordinacija pacijenti mogu dobiti traženu uslugu, rezultati su istraživanja koje je inicirala Kancelarija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije, a sproveo AS Centar za osnaživanje mladih osoba koje žive sa HIV-om i AIDS-om.
– Istraživanje je pokazalo da neznanje i stigma koja je izražena u društvu prema HIV pozitivnim osobama pojačavaju strah i diskriminaciju, a samim tim dovode do nesvesnog ugrožavanja i nepoštovanja života i osnovnih ljudskih prava i sloboda osoba koje žive sa HIV infekcijom. Svi zdravstveni radnici, pa i stomatolozi obavezni su da u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti pruže zdravstvenu uslugu svakom pacijentu bez obzira na njegov zdravstveni status, a ne da koriste izgovore, poput onih da nemaju adekvatne sterilizatore ili da nemaju tehničke uslove za rad – objašnjava Đurica Stankov, izvršni direktor AS Centra za osnaživanje mladih osoba koje žive sa HIV-om i AIDS-om.
Prema njegovim rečima, mnogi pacijenti koji su već doživeli diskriminaciju jer su svom stomatologu saopštili da imaju HIV ili hepatitis promenili su stomatologa i više ne prijavljuju svoj status jer ne žele da im se ponovi ista sudbina.
– Dolazimo do zaključka da bi osobama koje imaju HIV bila pružena stomatološka usluga u privatnim stomatološkim ordinacijama da su prećutale da imaju HIV. Dakle, ostaje otvoreno pitanje za sve nas, da li reći i ne dobiti zdravstvenu uslugu ili ćutati i biti tretiran jednako kao i svaki drugi pacijenti. Ovo je pitanje od nacionalnog značaja i ukoliko sterilizatori nisu kvalitetni za osobe koje imaju HIV, onda se oni ne mogu koristiti ni prilikom pružanja zdravstvenih usluga drugim pacijentima, jer u suprotnom možemo reći da je zdravstvena bezbednost građana Srbije ugrožena – ističe Stankov.
Opravdanja i izgovori
Kao najčešći razlozi za odbijanje pružanja usluga u stomatološkim ordinacijama osobama koje imaju HIV infekciju ili AIDS navode se neposedovanje adekvatnih sterilizatora, bezbednost drugih pacijenata, nedostatak obučenosti, popunjeni termini, kao i to da ne pružaju usluge osobama inficiranim HIV-om.
Edukovati zdravstvene radnike
Najvažnija je, kako navodi Stankov, edukacija zdravstvenih radnika u vezi sa HIV-om, AIDS-om i ostalim krvlju prenosivim virusnim infekcijama (HBV, HCV), jer upravo nepoznavanje puteva širenja ovih infekcija dovodi do diskriminacije i uskraćivanja osnovnih ljudskih prava i sloboda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.