Promocija "Napredne knjige – godine uspona Aleksandra Vučića" 1Foto Miroslav Dragojević

– Imao sam ideju da mi Aleksandar Vučić napiše predgovor. Poznajem ga i mislim da bi on to čak i uradio, ali odustao sam od toga. Poslao sam mu ipak knjigu i to sa posvetom „glavnom junaku“, otkrio je Dragoljub Žarković, glavni urednik nedeljnika Vreme, u Domu omladine na promociji svoje knjige „Napredna knjiga – godine uspona Aleksandra Vučića“.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Ovo je prva Žarkovićeva knjiga i sadrži izbor njegovih komentara iz Vremena i Blica o događajima i ljudima od 2012. do 2016. „bez ulepšavanja i naknadnih dopisivanja“. Očekivano, premijer Srbije Aleksandar Vučić glavni je junak, ali nije i na naslovnoj strani. Žarković to objašnjava praktičnim razlozima. „Kad god stavimo Vučića na naslovnu stranu, padne nam prodaja. Jednostavno, naši čitaoci ne žele ni da ga vide. Zato je na naslovnoj strani moja glava, a ne njegova“, rekao je Žarković, koji je, pošto prodaja ide odlično, a i ima inspiraciju, najavio i drugo, dopunjeno izdanje, posle izbora.

O knjizi su govorili novinarka Olja Bećković i Žarkovićeve kolege iz Vremena Teofil Pančić i Muharem Bazdulj, a odgovorni urednik ovog nedeljnika Filip Švarm bio je moderator. Primećujući da je knjiga užasno dosadna jer se sve vrti oko jednog čoveka, Bećković je kao kvalitet istakla to što je Žarković uspeo da duhovito i smisleno piše o besmislenim ljudima i događajima. Prema njenim rečima, knjiga je dokaz da se nismo pomerili. „U zatvoru je danas zanimljivije jer se tamo bar nešto dešava. Dođu novi zatvorenici, a kod nas je sve isto i dosadno. Jedan čovek, isti trikovi, kampanja non stop“, rekla je Bećković.

Teofil Pančić smatra da knjiga ima svoju unutrašnju dramaturgiju i može se posmatrati kao dramska predstava. U prvom činu imate jedan veliki hor: Tadić, Dačić, Čeda, Čanak, Nikolić…gomila likova. Aleksandar Vučić je tek jedan u horu, vidi se negde u poslednjim redovima. Polako se probija i pomera i negde u trećem činu on postaje glavni junak, a u četvrtom je ne samo glavni već i jedini“, rekao je Pančić. Srbija je po njemu danas u takvom stanju, monopolizacije države, društva, institucija. Sve je jedan čovek-Aleksandar Vučić. Izražavajući zadovoljstvo što Žarković sprema nastavak knjige, Pančić je izrazio želju da njen podnaslov bude- godine bez Vučića. Govoreći o razlici između kolumne i komentara, Bazdulj je zaključio da srpskim medijima fale dobri komentatori, poput Žarkovića. „Ne sećam se da sam čitao bolju komentatorsku knjigu“, izjavio je Bazdulj. Prema njegovom mišljenju, Žarkovićevi komentari su artikulisani, ali nisu besni, a Bazduljeve reči da komentatori ne treba da pišu sa preteranim emocijama i besom, izazvale su oprečan komentar Olje Bećković. „Bes i cinizam je artikulisan stav. Besna sam što smo poniženi i što smo dozvolili da nas Vučić ovako ponizi“, rekla je Bećković.

Pročitao je

Da li je moguće danas u Srbiji pisati komentare i kolumne bez pominjanja Vučića, dilema je o kojoj se raspravljalo i zaključak većine je da to nije moguće, s obzirom na ulogu premijera. Na pitanje moderatora Filipa Švarma govornicima šta misle da li će Vučić pročitati knjigu, odgovorili su prisutni u punoj sali: „On je već pročitao“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari