
Ono čemu su se nadali socijalisti ovoga puta obradovalo je naprednjake u centralnoj opštini juga Srbije. SNS je od 65 odborničkih mandata osvojila 35, SPS 15, JS 7, DS 4, SDS-LDP 3, što joj daje već sada većinu koja će očekivano biti pojačana nekom od „trabant“ partija. Socijalisti odlaze u opoziciju posle gotovo sedam decenija upravljanja levice Vranjem.
U odnosu na izbore 2012. SPS je izgubio u gotovo istovetnom biračkom telu više od četvrtine glasača, dok je SNS-u rejting po broju glasova porastao za čak 96 procenata. Socijalisti su sa 11.908 glasova sada dobili poverenje 9.388 građana. SNS je sa 11.061 glasova sada dobacio do 21.701. glasa. I pre četiri godine i na ovim izborima za lokalnim parlament glasalo je preko 65 procenata upisanih birača koji za Vranje iznosi 71.352 na ovogodišnjim lokalnim izborima, što je manje u odnosu na one iz 2012. za 64 građanina sa pravom glasa.
Ocene medija i analitičara na jugu Srbije govore da lokalni izbori u gradu nisu bili opredeljenje za SNS i njihovu listu, koliko referendum protiv gradonačelnika Zorana Antića i njegovu svitu.
U 23 javna preduzeća i ustanove u Gradu Vranju na funkcijama su bili do sada direktori iz SPS, JS, DS, a tek nakon, kako se očekuje višemesečnog posla, zna će se pravo stanje gradskih finansija, kao i to do kakvih će kadrovskih rotacija sve doći, pogotovu u „socijalističkim mezimcima“ kao što su Vodovod, Komrad, Direkcija za izgradnju, Sportski savez.
Najveći gubitnici ovih izbora su „preletači“ koji su napustili SNS igrajući na sigurnu kartu SPS, kao i Gradski odbor socijalista koji je pokušao da „sabornom listom“ u kojoj su se našli po oceni građana „galamdžije u skupim odelima i neradnici“ produži kontinuitet onoga na šta su oni navikli. Ni „rezervne liste“ SPS, oko grupe građana nisu uspele da dobace do cenzusa, pa je sada nada vranjskih socijalista okrenuta u Beograd i mogući ponovni angažman Ivice Dačića u novom kabinetu starog premijera. U tom slučaju SNS i SPS bi imala od 65 čak 50 odbornika i mnogo međusobnih problema da se zadovolje stare navike i novi politički apetiti.
– U tom slučaju građani bi bili na gubitku jer ne bi postojala gotovo nikakva parlamentarna kontrola i mogućnost uticaja na donošenje odluka važnih ne samo po političke oligarhije, već i po same građane, ocena je novinara Radomana Irića. Izvesnije je da će SNS sačekati instrukcije iz Beograda i izbeći bilo kakav mogući rizik s obzirom na osetljivu socioekonomsku situaciju koja vlada u Vranju.
– Najgore po pobednike bilo bi da se isuviše posvete kadrovisanju, a manje aktuelnim problemima i sređivanju stanja u mnogo zapuštenih sektora i aktuelnih projekata, od pozorišta, gradske infrastrukture u sektoru vodovodne mreže, puteva, socijalne zaštite i brige o osnovnom obrazovanju i zdravstvu, postizborna je ocena iz vranjskog odbora DS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.