Prvi centar za reciklažu neopasnog građevinskog otpada, gde će biti odlagan i obrađivan za ponovnu upotrebu, počeo je da radi u Kormanu kod Kragujevca.


Član Gradskog veća za komunalnu privredu Zoran Jovanovićkaže da je gradska uprava izdala dozvolu kragujevačkom preduzeću „Jezero“ za sakupljanje i transport, skladištenje i tretman neopasnog otpada. On je naveo da će se na prostoru od oko 10 hektara, na parceli u Kormanu, reciklirati neopasan građevinski otpada kao što su beton, cigla, crep, drvo, plastika, gvožđe i bakar. Otpad iz fabrika i sa gradilišta moći će, nakon obrade, da bude ponovo upotrebljen za podlogu za asfalt ili kao agregat za nasipanje lokalnih puteva.

Prema rečima Jovanovića, za ovaj posao je ranije registrovano i Javno komunalno preduzeće Čistoća, ali je do sada samo odlagalo neopasan građevinski otpad na centralnoj gradskoj deponiji u Jovanovcu.

– Početak rada prvog reciklažnog centra ima ogroman značaj jer će biti rasterećena deponija u Jovanovcu koja ima ograničene kapacitete, a materijal koji se bude reciklirao moći će ponovo da se iskoristi – rekao je Jovanović, dodajući da se na ovaj način rešava i ogroman problem divljih deponija, građevinskog šuta, koji se sve češće odlaže na privatnim parcelama u neposrednoj blizini grada. On je najavio da će lokalna uprava zatražiti od nadležnog ministarstva podršku u uklanjanju brojnih divljih deponija sa građevinskim otpadom kako bi ovaj problem u potpunosti bio rešen.

Jovanovićje naveo da lokalna samouprava otvaranjem reciklažnog centra nastavlja da realizuje plan o odgovarajućem zbrinjavanju svih vrsta otpada i njegovoj preradi. Do sada je rešen problem odlaganja guma u saradnji sa preduzećem „Holcim“, a radi se i na sakupljanju i reciklaži plastične ambalaže i papira.

– Težimo sistemu zbrinjavanja otpada kao u Nemačkoj, gde se reciklira i ponovo koristi blizu 70 odsto otpada – rekao je Jovanović.

Hiljade i hiljade kubika

Prema rečima Jovanovića, trenutno postoji velika potreba za odlaganjem neopasnog građevinskog otpada sa prostora nekadašnje fabrike „Zastava“, gde „Fijat“ izvodi radove. On je naveo da će samo rušenjem poslovnog objekta kod Upravne zgrade fabrike „Zastava“, koje je počelo prošle nedelje, nastati oko 1.000 kubika građevinskog šuta.

– S obzirom da sada imamo mesto za odlaganje ovog otpada, tražićemo i od svih budućih investitora da otpad odlažu na odgovarajući način, a očekujemo i da će nadležne inspekcije kažnjavati nepropisno odlaganje neopasnog građevinskog otpada – kaže Jovanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari