Za 28. april 2016. godine zakazano je javno nadmetanje za prodaju AD Radio-televizija Majdanpek u stečaju, po početnoj ceni od 1.040.950 dinara, a na osnovu rešenja stečajnog sudije Privrednog suda u Zaječaru. Pravo na učešće u postupku prodaje imaju sva pravna i fizička lica, a najvažnija imovina stečajnog dužnika je oprema za proizvodnju radijskog i televizijskog programa, dozvole za emitovanje radijskog i televizijskog programa, kao i građevinski objekat površine 12 kvadrata, koji je vanknjižno vlasništvo stečajnog dužnika.


Do 2007. godine Radio-televizija Majdanpek bila je opštinsko javno preduzeće, da bi u decembru te godine u Agenciji za privatizaciju bila prodata za neočekivanih 3,8 miliona dinara sa početne cene od 239.000,00 dinara. Novi vlasnik bio je u obavezi da kupoprodajnu cenu isplati u šest jednakih godišnjih rata, kao i da u roku od 12 meseci investira 333 hiljade dinara u osnovna sredstva koja služe, kako stoji u Ugovoru o prodaji državnog kapitala metodom javne aukcije, isključivo za obavljanje pretežne delatnosti za koju je subjekt bio registrovan na dan održavanja aukcije.

Budući da kupac nije poštovao kupoprodajni ugovor, Agencija za privatizaciju je u januaru 2010. godine ugovor raskinula, a kapital ove medijske kuće prenela Akcijskom fondu. Izmenama i dopunama Zakona o pravu na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije, iz februara 2010. godine, osnovan je Akcionarski fond u koji su prenete sve deponovane akcije iz Akcijskog fonda i Privatizacionog registra (deponovane akcije za raspodelu građanima).

Sve do proglašenja stečaja 10. oktobra 2014. godine Radio televizija Majdanpek je emitovala program u obimu koji je pre svega diktirao broj zaposlenih. On se vremenom smanjivao, radnici su odlazili nezadovoljni statusom i neprimanjem plata i od nekadašnjih tridesetak, spalo se na šestoro, koliko je bilo na platnom spisku u trenutku proglašenja stečaja. Ni to što su uvođenjem stečaja otišli na evidenciju nezaposlenih nije sprečilo četvoro novinara i tehničara da i dalje, koliko su im to mogućnosti dozvoljavale, pripremaju i emituju program, što rade i danas, iako već nekoliko meseci ne primaju ni naknadu za nezaposlene.

Tradicija duga 34 godine

Ova medijska kuća je „rođena“ davne 1972. godine, kada je zvanično osnovan Radio Majdanpek. Radio Majdanpeku ubrzo su se pridružile i Majdanpečke novine i sve do 1995. godine ova medijska kuća poslovala je pod imenom Informativni centar „Rudar“ kada je, uz pokretanje i televizijskog programa, promenila naziv u Radio televizija Majdanpek. Da li je Radio televizija Majdanpek „dobra udavača“ i hoće li krajem aprila dobiti vlasnika koji će svojim poslovnim potezima omogućiti da stanovnici opštine Majdanpek budu kvalitetno informisani o lokalnim zbivanjima, znaće se uskoro.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari