Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, pokazatelji ekonomskog prosperiteta Vojvodine nešto su bolji nego oni koji se tiču standarda Subotičana. Naime, dok su plate građana Subotice za oko 10 odsto niže od proseka u državi, bruto domaći proizvod Vojvodine je od republičkog proseka manji samo pet odsto.


Time se Vojvodina, kao i Subotica, takođe „kvalifikovala“ za drugu polovinu tabele o ekonomskom stanju u zemlji, a kako Zakon o regionalnom razvoju predviđa, sa takvom proizvodnjom pokrajina se može svrstati u nedovoljno razvijenu regiju.

Liga socijaldemokrata Vojvodine je još pre nekoliko meseci pokrenula inicijativu u Skupštini Vojvodine da se osnuje vojvođanski zavod za statistiku, jer Vojvođani otkako im je ta institucija ukinuta 1995. godine nemaju uvid u to koliko se za šta izdvaja i zbog čega stalno siromaše, očito znatno više od drugih kada na internoj tabeli stalno padaju naniže.

Takva institucija je neophodna i zbog toga što se bez uvida u stanje imovine, društvenog proizvoda, i uvida u izdvajanja ne mogu praviti strategije i planovi razvoja. Takve podatke Vojvodine od državnog zavoda ne dobija, kao što ne dobijaju ni ostale regije.

– Mnoga se rešenja donose ad hok, a pitanje stvarnih vojvođanskih prihoda, proizvodnje, njenog doprinosa robnoj proizvodnji, uslugama, uvozu, izvozu, ima samo paušalne odgovore, na čemu se ne može zasnivati realna strategija razvoja – kaže subotički ekonomista Mihalj Sečei.

Iako je Statutom AP Vojvodine određeno da pokrajina može formirati tela i organizacije koje će se baviti pitanjima od interesa za pokrajinu, kao što je i pitanje statističkih podataka, predlog osnivanja zavoda za statistiku još nije stavljeno da dnevni red pokrajinskog parlamenta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari