Ona domaćinstva u somborskom kraju koja za zagrevanje kuća i objekata koriste sojinu slamu više se ne plaše hladnoće i zime. Za njih grejna sezona nije skuplja od 30.000 dinara, koliko iznose troškovi baliranja, kanapa i transporta sojine slame.
Agronom Aleksandar Repić iz Sombora za zagrevanje porodične kuće, sa dva stana od po oko stotinu kvadrata već tri godine koristi biomasu, a za grejnu sezonu potrebno mu je oko 1.200 bala sojine slame.
– Koristim veći prostor oko kuće za smeštaj sojine slame, pre tri godine kupio sam peć, stajala je oko hiljadu evra, pa više ne koristim ugalj i drva. Grejna sezona me košta oko 30.000 dinara, toliko potrošim za gorivo za sakupljanje slame sa oko pet hektara, te prevoz do kuće, a nešto potrošim i za kanap. Toliko novca trošio bih, ali mesečno, za bilo koji drugi vid zagrevanja stanova – kaže za Danas Aleksandar Repić.
Repići su trošili oko deset tona uglja, plus drva za potpalu, a sada, da bi dostigli temperature do 23, pa i 25 stepeni u stanu dnevno, kada je temperatura nekoliko stepeni ispod nule, potroše 10 do 12 bala sojine slame. Pepela je znatno manje nego kada se koristi ugalj, a može da se upotrebi i kao mineralno đubrivo jer sadrži fosfor i kalijum. Jedina mana ovakvog načina grejanja jeste što peć treba češće ložiti i što su neminovna dva čišćenja odžaka tokom godine.
Braća Dušan i Dragan Brdar iz Čonoplje u porodičnoj kući imaju dva stana od po oko 120 kvadratnih metara, a ni njihov trošak za grejnu sezonu ne prelazi 30.000 dinara. U dvorištu je nastrešnica pod koju može da se smesti 1.500 bala slame.
– Slamu obezbeđujemo sa njive prijatelja koji je veliki proizvođač soje, a troškovi se svode na gorivo za sakupljanje, vezivanje i prevoz do kuće. U našim stanovima nikad nije ispod 23 stepena, a ove zime, kada je temperatura bila minus 6, pa i minus 8 stepeni trošili smo i do 15 bala – ističe Dušan Brdar.
U Čonoplji, selu sa oko 4.000 stanovnika, sojinu slamu za ogrev trenutno koristi pedesetak domaćinstava. Svake godine bude po nekoliko novih korisnika koji, ako imaju radijatore, treba da investiraju samo u nabavku peći, a to je oko hiljadu evra. Tehnika, kažu nam u Čonoplji i Somboru, sve više napreduje, pa već postoji mogućnost akumulacije energije, pa se vatra pali tri do četiri puta nedeljno, a postoje i sistemi za neku vrstu automatskog loženja slame.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.