Dok je britanski premijer Dejvid Kameron izjavio da je spreman za saradnju sa novim-starim ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, u Parlamentu u Londonu ovih dana moglo se čuti i da je Rusija mafijaška država. Povod je još uvek nerazjašnjena smrt advokata Sergeja Magnickog novembra 2009, o kojoj su zapadni mediji ranije naširoko pisali.


– On (Magnicki) je trunuo u prljavoj, hladnoj i pretrpanoj ćeliji gotovo osam meseci, hraneći se pokvarenim obrocima kao što su ovsena kaša sa larvama insekata i trule ribe… U takvim bednim uslovima, trpeo je akutni bol u bešici i borio se sa bolešću pankreasa. Najzad, godinu dana nakon hapšenja prebačen je u bolnicu na operaciju. Umesto da bude podvrgnut lečenju, policajci su ga lisicama vezali za krevet i tukli. Doktori su ga našli sat kasnije mrtvog na podu – ispričao je u Parlamentu poslanik vladajućih konzervativaca Dom Rab.

Magnicki je, prema Rabovim rečima koje citira EUobserver, ubijen pošto je objavio imena visokih ruskih zvaničnika koji su proneverili 230 miliona dolara iz državnih fondova. Rab i bivši šef diplomatije, takođe poslanik Kameronove partije, Malkolm Rifkind istakli su da Rusija postaje društvo koje „i te kako toleriše odnos države i organizovanog kriminala“.

Institucije EU mogle bi predložiti zabranu izdavanja viza i zamrzavanje imovine za 60 ruskih zvaničnika okrivljenih za smrt Magnickog. Rusija bi do 24. aprila trebalo da završi istragu, ali EU je uzdržana jer je do sada 11 puta odlagan taj proces, navodi EUobserver. U Moskvi je prošle godine posthumno otvorena krivična istraga protiv Magnickog.

Rab je pozvao vladu u Londonu da zabrani ulazak u Britaniju za 60 zvaničnika Rusije, ukazujući da su iste ili slične mere predložili poslanici u Italiji, Holandiji, Poljskoj i Švedskoj. Britanski parlamentarci su se obratili i ruskom ambasadoru zahtevajući da slučaj Magnickog ne bude zaboravljen.

Čitava priča u vezi sa Magnickim donekle podseća na događaje iz 2006. i smrt Aleksandra Litvinjenka agenta KGB, zbog kojeg su odnosi Rusije i Britanije bili zategnuti nekoliko godina. Rusija je tada odbila da izruči biznismena Andreja Lugovoja, kojeg britanske vlasti optužuju za ubistvo Litvinjenka, da bi mu se sudilo u Londonu. Preovlađujuće mišljenje, bez ikakvih dokaza, bilo je da je „zli tiranin Putin naredio Federalnoj službi bezbednosti do ode u London i ubije Litvinjenka“. Kako je britanski Gardijan tada ocenio, slučaj Litvinjenko bio je povod za pravu rusofobiju u zapadnim medijima. Rusko-gruzijski rat 2008, kada je Britanija oštro osuđivala Moskvu, dodatno je doprineo hlađenju odnosa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari