Rumunsko ministarstvo ekonomije nedavno je saopštilo da je Bukurešt ubedio Gasprom da uključi Rumuniju umesto Bugarske u Južni tok i druge gasne projekte na rumunskoj teritoriji, navodi se na sajtu balkans.com i dodaje da se stiče utisak da Moskva zapravo samo igra igre i okreće balkanske zemlje jednu protiv druge, budući da konstantno menja trasu Južnog toka i odlaže realizaciju tog projekta. Osim toga, Rusija kao i obično ne otkriva ko finansijski stoji iza projekta Južni tok, piše na ovom sajtu.

Međutim, Dragomir Anđelković, istoričar i analitičar, u izjavi za Danas negira takve spekulacije uz obrazloženje da se od početka govori da je Južni tok jedna propagandna priča, što zapravo nije slučaj. „Rusiji su potrebni alternativni kanali za snabdevanje energentima. Trenutno ima problem s Belorusijom. Potrebni su joj dodatni kanali da bi mogla samostalno da vodi energetsku politiku“.

S njim mišljenje deli i Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije, koji za naš list kaže da Rusija ne igra nikakve igre i ne menja trasu Južnog toka. „Igre igraju oni koji spekulišu o tome, a oni su protivnici Rusije. Italijanska energetska kompanija Eni i Gasprom su potpisali sporazum o snabdevanju Italije gasom iz Južnog toka. Da bi to bilo izvodljivo, potrebno je da Južni tok prođe kroz određene teritorije, uključujući i našu zemlju. Južni tok ima dva kraka – jedan ide preko Srbije, a drugi preko Grčke i Jonskog mora“, kazao je Vuletić.

Samo dva dana nakon što je Gasprom uključio Bukurešt u projekat, ruski predsednik Dmitrij Medvedev je na nedavnom Ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu zahtevao od Bugarske da preduzme hitne korake i završi pregovore s Gaspromom o projektu Južni tok na bugarskoj teritoriji. Ruski lider je tom prilikom, takođe, kazao da je postignut usmeni dogovori i sa Makedonijom o tome da Južni tok prolazi kroz njenu teritoriju preko Bugarske.

Gasprom je takođe na Ekonomskom forumu obećao Dušanu Bajatoviću, direktoru Srbijagasa, da će do septembra završiti studiju izvodljivosti za deo Južnog toka koji bi prolazio kroz Srbiju. To bi, međutim, imalo smisla ukoliko bi gasovod vodio u Srbiju iz Bugarske. O Južnom toku koji bi u Srbiju ulazio iz Rumunije se ne može govoriti ukoliko se prethodno ne utvrdi ruta gasovoda na rumunskoj teritoriji o čemu još nije bilo reči. Pregovora o Južnom toku, navodi se dalje na sajtu, bilo je i sa premijerom Republike Srpske Miloradom Dodikom i njegovom hrvatskom koleginicom Jadrankom Kosor. Sva ova obećanja i pregovori, međutim, ne poklapaju se sa prethodnim planom da će Južni tok umesto kroz Bugarsku prolaziti kroz Rumuniju.

Anđelković, međutim, smatra da promena trase Južnog toka zavisi od balkanskih država. „Zemlje na Balkanu više su okrenute ka Briselu i Vašingtonu nego ka Moskvi. Cilj Rusije jeste da omekša stav balkanskih država i zato o Južnom toku pregovara s više zemalja u regionu. Na taj način ne mora da se oslanja samo na jednu balkansku državu“, istakao je Anđelković.

Kako se navodi na sajtu, Rusija manipulacijom Južnim tokom želi da osujeti napredak realizacije projekta Nabuko, koji je pod pokroviteljstvom EU. Veštačkim publicitetom oko Južnog toka takođe bi mogle da se ugroze obećanja o investicijama privatnog sektora za Nabuko. Međutim, Vuletić negira takve navode jer, kako kaže, projekat Nabuko ne postoji. „Realizacija projekta Nabuko u bliskoj budućnosti nije moguća, tako da o tome postoje samo spekulacije“, zaključuje Vuletić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari