Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je juče da vlasti u Kijevu „grubo krše“ sporazum iz Ženeve o koracima za ublažavanje krize u Ukrajini.
Sporazum, koji su 17. aprila postigli šefovi diplomatija Rusije, SAD, Evropske unije i Ukrajine, između ostalog predviđa da proruske i ilegalne snage polože oružje i napuste državne zgrade i u Kijevu i na istoku zemlje. „Ne samo da se sporazum iz Ženeve ne poštuje već su oni koji su se domogli vlasti u Kijevu preduzeli mere u cilju njegovog grubog kršenja“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare u Moskvi, prenosi Beta.
Prema njegovim rečima, vlasti u Kijevu „otvoreno kažu da sporazum iz Ženeve ne važi na Majdanu“, kijevskom trgu gde su počeli protesti u kojima je u februaru svrgnut proruski režim predsednika Viktora Janukoviča. „To je potpuno neprihvatljivo“, istakao je Lavrov. U kontekstu pretnji Zapada sankcijama Moskvi zbog situacije u Ukrajini, on je rekao da su pokušaji da se izoluje Rusija „uzaludni“ jer je, kako je naveo, „nemoguće izolovati Rusiju od ostatka sveta“. „To je nemoguće zato što, pod jedan, mi smo velika, nezavisna sila koja zna šta hoće, i pod dva, zato što ogromna većina zemalja ne želi da izoluje Rusiju“, rekao je Lavrov. Vašington je upozorio Moskvu da će joj nametnuti jače ekonomske sankcije ukoliko ne ispoštuje sporazum iz Ženeve.
U Slavjansku, na istoku Ukrajine, gde su vlasti uvele policijski čas nakon sukoba u kojima su poginule najmanje četiri osobe, juče je bilo mirno. Okolnosti u vezi sa pogibijom tih lica ostaju nerazjašnjene, prenosi Bi-Bi-Si. Proruske snage tvrde da je napad izvršila desničarska grupa „Desni sektor“, dok je Kijev napad nazvao „provokacijom“ ruskih specijalnih snaga. Lavrov, s druge strane, kaže da je Kijev isprovocirao incident, jer ne želi da „kontroliše ekstremiste“.
Zgrada gradskih vlasti, i druge institucije u tom gradu na severu Donjecke oblasti, i dalje su pod kontrolom proruskih pobunjenika. Proruski zvaničnik Slavjanska koji je sebe proglasio gradonačelnikom Vjačeslav Ponomarjov zatražio je u nedelju od ruskog predsednika Vladimira Putina da u taj grad uputi policijske snage. Privremene vlasti u Kijevu suspendovale su operacije protiv proruskih grupa, pozivajući na nacionalno jedinstvo. Ukrajinska vlada je obećala da će ispuniti neke od zahteva proruskih demonstranata, uključujući decentralizaciju vlasti i garancije za korišćenje ruskog jezika.
Potpredsednik SAD Džozef Bajden trebalo je juče da doputuje u Kijev kako bi ponovio američku podršku novoj ukrajinskoj vladi. Najavljeno je da će Bajden sa vladom u Kijevu razgovarati o međunarodnim naporima za jačanje ukrajinske ekonomije, pomoći oko ustavnih reformi, kao i predsedničkim izborima koji će biti održani sledećeg meseca. Predsednik Rusije Vladimir Putin odobrio je juče zakonske amandmane kako bi građani koji govore ruski jezik u državama bivšeg Sovjetskog Saveta lakše dobili rusko državljanstvo, saopšteno je juče iz Kremlja. U međuvremenu, proruske snage zarobile su ukrajinsku novinarku Irmu Krat (29), optužujući je za „ratne zločine“ tokom protesta na Majdanu, izjavio je njen advokat. Prema pisanju Bi-Bi-Sija, postoje navodi da je još nekoliko novinara „pritvoreno“.
Timošenkova ide u SAD?
Pres služba stranke „Otadžbina“, bivše ukrajinske premijerke Julije Timošenko, demantovala je juče navode pojedinih medija da je njena poseta Vašingtonu, navodno planirana za 23. april, otkazana jer niko od kongresmena nije želeo da se sastane sa njom“, prenosi Glas Rusije. „Informacija o poseti nije u skladu sa stvarnošću. Poseta SAD nije ni bila planirana za naveden datum, tako da nije ni mogla da bude otkazana“, saopšteno je iz pres službe „Otadžbine“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.