
Gotovo polovina sume od ukupno 12 miliona dolara koja je kao pomoć sirijskim izbeglicama obećana na londonskoj međunarodnoj donatorskoj konferenciji u februaru još nije isplaćena, izjavio je juče visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbeglice Filipo Grandi. On je rekao da je zabrinut zbog takvog stanja i da je od ključnog značaja ispuniti obećanja sa londonske konferencije čiji je domaćin bio britanski premijer Dejvid Kameron.
Grandi je juče govorio na konferenciji Ujedinjenih nacija o naseljavanju sirijskih izbeglica. Generalni sekretar UN Ban Ki-Mun je na istom skupu zatražio „eksponencijalno povećanje“ globalne solidarnosti i da se stavi tačka na „demonizaciju“ izbeglica, prenosi Gardijan.
„Više od polovine obećanih fondova još nije dostavljeno. Brza isplata i dostava su od suštinskog značaja kako bi se humanitarnim organizacijama omogućilo da uvećaju operacije u Siriji i regionu i kako bi se stabilizovalo raseljeno stanovništvo“, rekao je Grandi. Britanski list navodi da je Dejvid Kameron obećao da će „ganjati“ države kako bi se obećanja ispunila i ocenjuje da će Grandijevo upozorenje verovatno „uznemiriti“ Dauning strit.
Očekivalo se da će novac biti pomoć za 4,7 miliona izbeglica na Bliskom istoku uvećavajući, na primer, njihove mogućnosti za obrazovanje i zapošljavanje. Grandi je apelovao na države da zajedno prihvate da prime 480.000 izbeglica u naredne tri godine, kako bi se napravila alternativa mrežama krijumčarenja. Tih 480.000 ljudi predstavlja tek 10 odsto od 4,8 miliona izbeglica u zemljama u okruženju Sirije, kao što su Jordan, Liban i Turska.
Postojao je prostor za veće naseljavanje, kako je pokazala Kanada, ali mnoge zemlje Evropske unije su okrenule leđa izbeglicama, rekao je šef UNHCR-a dodajući: „Kada bi Evropa primila isti procenat izbeglica kao Liban u odnosu na stanovništvo, trebalo bi da prihvati 100 miliona izbeglica“.
Do sada je Ujedinjenim nacijama iz zemalja širom sveta obećano da će primiti 179.000 izbeglica, ali je komesar EU za migracije Dimitris Avramopulos preporučio državama članicama da preuzmu dodatnih 54.000 izbeglica koje su sada u Turskoj. Ujedinjeno Kraljevstvo treba da prihvati 20.000 izbeglica za pet godina, mada je Dom lordova usvojio amandman da se prihvati još 3.000 dece bez pratnje. Tim Faron, lider Liberalnih demokrata, pisao je premijeru Kameronu tražeći da ne obori amandman u Donjem domu.
Prema podacima UNHCR-a samo je 12 odsto izbeglica naseljeno, „a potražnja veoma mnogo prevazilazi ponudu“, navodi Gardijan. Grandi je kritikovao „beskrupulozne neodgovorne političare“ navodeći da su oni manipulisali javnim mnjenjem i pomerili pažnju sa prihvata izbeglica na zatvaranje granica. „Zbog toga je 50.000 izbeglica nasukano u Grčkoj gde žive u strašnim uslovima. Na izbegličku krizu ne možemo odgovoriti tako što ćemo zatvarati vrata i graditi ograde“, rekao je Grandi.
Grandi je rekao da države treba ne samo da ponude smeštaj izbeglicama, veći druge „sigurne puteve“, kao što je prihvatanje porodica, ponuda posla, davanje viza i stipendija studentima, kao i viza iz zdravstvenih razloga. Ti „sigurni putevi“, međutim, ne treba da budu shvaćeni kao način da se država reši međunarodnih pravnih obaveza prema tražiocima azila.
Zamenik ministra spoljnih poslova Turske Nači Koru rekao je juče da broj izbeglica koje putuju iz Turske na grčka ostrva rapidno pada i da će takva putovanja uskoro biti prekinuta. Ovog meseca je broj izbeglica koje se dnevno kreću morem pao na trocifrene brojeve, što je posledica dogovora EU i Turske i zatvaranja granica na Balkanu. U proseku je u poslednjih deset dana Egejskim morem ka Grčkoj išlo 400 ljudi, rekao je Koru.
Grčka vlada je pak juče saopštila da je 766 osoba stiglo do Lezbosa, Samosa, Hiosa i Kosa za 24 sata do juče ujutro, navodeći da će taj broj ponovo porasti kada se poprave vremenski uslovi.
Kanada prihvatila 26.000 ljudi
Vlada kanadskog premijera Džastina Trudoa prihvatila je 26.000 sirijskih izbeglica što je prethodno postavila kao nacionalni projekat i vodila kampanju kako bi za to pridobila javno mnjenje, rekao je kanadski ministar za imigraciju Džon Mekalum. Najveći izazov, prema njegovim rečima, bio je pronaći dovoljno izbeglica kako bi se izašlo u susret kanadskim porodicama koje su želele da pomognu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.