Dosadašnji favoriti za predsedničke nominacije SAD demokrata i republikanaca Hilari Klinton, odnosno Donald Tramp nastavili su da nižu pobede na unutarstranačkim izborima. Oni su ovog puta trijumfovali u Arizoni, što je najveća pobeda u najnovijoj rundi glasanja. Prema pisanju agencija, u izbornoj kampanji u ovoj američkoj jugozapadnoj državi je dominiralo pitanje imigracije, a ankete javnog mnjenja ukazuju da je Trampova antiimigrantska poruka imala odjeka među konzervativnim biračima Arizone. Budući da u ovoj državi raste broj stanovnika latinoameričkog porekla, Klintonova je zabeležila još jedan uspeh u nizu tako što je igrala na kartu manjinskog stanovništva.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }U demokratskom taboru Berni Senders, senator iz Vermonta, odneo je ubedljive pobede u dvema manjim državama – u Ajdahu i Juti. Na strani republikanaca u Juti je pobedu odneo senator iz Teksasa Ted Kruz. On je dobio podsticaj i tako što ga je javno podržao bivši guverner Floride Džeb Buš, koji se prošlog meseca povukao iz izborne trke.
Pobeda u Arizoni je bitna i za Klintonovu i za Trampa s obzirom na broj stanovnika u toj državi, te su na taj način uravnoteženi porazi zabeleženi u drugim državama. Analitičari naglašavaju da je Tramp na dobrom putu da se približi magičnoj cifri od 1.237 delegata. Ako se aktuelni rezultat značajno ne promeni, situacija će biti napeta. Trampov poraz u Juti je važan zbog njene veličine, a to što je u toj državi ostao bez delegata pokazuje da iako ima podršku među republikancima, američki milijarder nije omiljen među mormonskom populacijom, koja u ovoj državi čini znatan procenat stanovništva. Međutim, ima još država koje bi u budućnosti mogle da budu više prijateljski raspoložene prema Trampu, ukazuju analitičari.
Komotna pobeda Klintonove u Arizoni predstavlja veće iznenađenje, s obzirom da je senator iz Vermonta u toj državi investirao znatne resurse. Pokazao je, međutim, dominaciju u Juti i Ajdahu, što je potvrdilo da uživa veću popularnost u državama čije je biračko telo manje raznoliko. Senders je, međutim, ostvario mali napredak kada je reč o povećanju broja delegata. Analitičari ukazuju da mu je potrebno još velikih pobeda pod uslovom da ne zabeleži još neki veliki gubitak poput ovog u Arizoni.
U pobedničkom govoru u Sijetlu Klintonova se osvrnula na terorističke napade u Briselu, uputivši kritiku na račun reakcija republikanskih kandidata na eksplozije u prestonici EU. Tramp je ranije u utorak ponovio svoj plan da se muslimanima zabrani ulazak u SAD i ukazao da Amerika treba da muči osumnjičene teroriste. „Živimo u kompleksnom i opasnom svetu. A potreban nam je vrhovni komandant koji može da obezbedi rukovodstvo koje je snažno, pametno i povrh svega stabilno kada je reč o hvatanju ukoštac sa ovim pretnjama. Poslednje što nam treba su lideri koji raspiruju mržnju“, rekla je Klintonova, aludirajući na Trampa, piše Bi-Bi-Si.
Pobedom u Arizoni Tramp je dobio još 58 delegata, čime je učvrstio vođstvo. On je ovim svojim poslednjim trijumfom otežao Kruzu i guverneru iz Ohaja DŽonu Kasiću napore da ga spreče da obezbedi većinu delegata. Ako Tramp ne obezbedi dovoljan broj delegata, stranka može da organizuje konvenciju na kojoj će lideri partije, a ne birači, izabrati svog kandidata za predsedničke izbore. Međutim, taj scenario je sve neizvesniji, budući da Tramp nastavlja da niže pobede.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.