Mirko Cvetković je samo formalno mandatar nove vlade, njen stvarni šef je predsednik Republike Boris Tadić, koji protivustavno koncentriše vlast, jedna je od glavnih zamerki radikala i narodnjaka koja se čula juče u Skupštini Srbije u raspravi o novoj vladi. Na predlog Miloša Aligrudića, šefa poslaničke grupe DSS-NS, rasprava je s uobičajenih pet, produžena na 10 sati.
Mirko Cvetković je samo formalno mandatar nove vlade, njen stvarni šef je predsednik Republike Boris Tadić, koji protivustavno koncentriše vlast, jedna je od glavnih zamerki radikala i narodnjaka koja se čula juče u Skupštini Srbije u raspravi o novoj vladi. Na predlog Miloša Aligrudića, šefa poslaničke grupe DSS-NS, rasprava je s uobičajenih pet, produžena na 10 sati.
Aligrudić smatra da će mandatar Mirko Cvetković samo tehnički voditi vladu i da će njom „protivustavno“ rukovoditi šef države Boris Tadić.
– Vladu će voditi Tadić lično ili preko svoje produžene ruke i čoveka od svog najvećeg poverenja Ivice Dačića – izjavio je Aligrudić govoreći o ekspozeu Cvetkovića.
Pored Tadića, Vladu Srbije su, po Aligrudiću, formirali ambasadori SAD i Velike Britanije, kao i tajkuni, od kojih je imenovao Miroslava Miškovića, „što čini garant njenog opstanka, tako da ima šansu da bude pun mandat“. Ocenjujući da je Cvetkovićev ekspoze prazan i neubedljiv, Aligrudić je zapitao zašto se ne pominju zaštita teritorijalnog integriteta zemlje, stav o Euleksu, skupštini srpskih opština na Kosovu, vojnoj neutralnosti…
Poslanici LDP biće „rezervisani“ pri glasanju o novoj vladi, najavio je šef poslaničkog kluba Čedomir Jovanović. Ova stranka će biti partner Vladi u politici približavanja Srbije EU, ali neće joj dati blanko podršku, naglasio je Jovanović. On je takođe imao niz zamerki na ekspoze mandatara.
– Niste izašli ni sa jednim konkretnim projektom… Ako tražite podršku za hapšenje Ratka Mladića dobićete je, ako tražite za poništenje koncesije dobićete, za redefinicije spoljne politike zemlje dobićete je, ali ova opšta mesta ne nude ništa konkretno i ne možemo da vam pružimo bezrezervnu podršku – naglasio je Jovanović.
Ovakvom vladom se, prema njegovoj oceni, uvodi polupredsednički sistem. Komentarišući povratak SPS na vlast, Jovanović je primetio da niko nije odgovorio na pitanje da li je Ivica Dačić predsednik „starog“ ili „novog“ SPS i šta je to bilo pogrešno u politici starih socijalista. Obraćajući se Dačiću, Jovanović je rekao da od njega očekuje da uhapsi preostale učesnike ubistva Zorana Đinđića, a mandataru zamerio što u ekspozeu nije jasnije pomenuo Haški tribunal, odnose sa susednim državama i narodima, Zapadom, Vojvodinu…
Šef poslaničke grupe SRS Tomislav Nikolić je za Cvetkovića rekao da „nema autoritet“.
– Ministri takođe nemaju autoritet, tako da je jasno da će jedini autoritet kada se sastavi vlada biti Tadić – izjavio je Nikolić i dodao da će „kancer stranka“ G17 plus za godinu-dve „pojesti ovu vladu“. Ocenjujući da Cvetković u ekspozeu nije precizirao kako će se boriti za očuvanje Kosova u sastavu Srbije, Nikolić je upitao mandatara kako da nam svet poveruje ako je „naša poslednja linija odbrane Tadićeva floskula“ da ne prihvatamo nezavisnost KIM. Nikolića je zanimalo i šta znači u ekspozeu pomenuta saradnja s činiocima globalne, svetske i evropske bezbednosti i „je li to NATO ili neko drugi“.
– Zaista mi je žao što s ovog mesta ne mogu da vam govorim ko će od vas biti uhapšen već vam govorim koga treba hapsiti – primetio je Nikolić, dodajući da Dačić ne može da se bori protiv kriminala.
Mađarska koalicija podržaće novu vladu i biće deo parlamentarne većine jer su Mađari zainteresovani za ubrzanje integracija sa EU, modernizaciju Srbije i Vojvodine, izjavio je Balint Pastor, šef poslaničkog kluba manjina. On tvrdi da Mađarska koalicija nije uslovljavala podršku vladi, a da će za vladu glasati i dva poslanika Bošnjačke liste. Pastor je ponovio da Mađarska koalicija nije srećna zbog toga što vladu sačinjavaju i socijalisti jer „nismo spremni na kolektivnu amnestiju i amneziju“, ali je spremna na saradnju.
Od sedam poslanika partija nacionalnih manjina, vladu neće podržati Riza Halimi iz Partije za demokratsko delovanje. On je istakao da su Albanci iz Preševa i okoline više nego zainteresovani da ova vlada radi mnogo bolje od prethodne.
– I pored spremnosti da podržim sve predloge koji će doprineti ubrzanju države ka EU, ja ne mogu da glasam za ovu vladu, jer je moj utisak da među glavnim nosiocima parlamentarne većine nema spremnosti da se ispunjavaju preuzete obaveze, niti da se stvore preduslovi za normalan život za sve građane, posebno za manjine – rekao je Halimi.
On je podsetio da Albanci Preševske doline ne predstavljaju vladajuću većinu i da s njima nije obavljen nijedan razgovor.
– Predsednik države čak nije odgovorio ni na naše pismo u kome smo tražili da se omogući adekvatno uključivanje Albanaca u organe na lokalnom nivou – istakao je Halimi.
Nada Kolundžija, šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju istakla je da su evropske integracije okosnica nove vlade i da je to jedini put koji može da doprinese boljem standardu, razvoju ekonomije i uspostavljanju evropskih vrednosti. Navodeći da očekuje da će vlada biti efikasna, uspešna i odgovorna, šefica poslaničke grupe ZES rekla je da nova vlada treba da snaži demokratske institucije i da obezbedi prostor za njihovo stvaranje i jačanje. Odgovarajući na primedbe da će vlada biti preglomazna Kolundžija je objasnila da je „najskuplja vlada ona koja ne ispunjava ciljeve, a ne ona koja ima najviše resora“.
Vesna Pešić, poslanik LDP-a izrazila je sumnju u ostvarivost socijalnog programa za koji se zalaže dr Jovan Krkobabić, a Jovan Palalić, poslanik DSS ocenio je da nova vlada nije ni nacionalna, jer KIM nije prvo pitanje, ni socijalna, jer je socijala na četvrtom mestu, a nije ni proevropska, jer se saradnja sa Hagom gotovo ni ne spominje, a poznato je da je za sprovođenje SSP potrebno ispuniti haške uslove.
– Nismo presrećni zbog ove vlade i zbog nekih personalnih rešenja u njoj i to je jedan od razloga zbog koga Liga socijaldemokrata Vojvodine neće učestvovati u vladi – rekla je juče Aleksandra Jerkov, poslanik ove stranke, dodajući da izbor nije bio veliki i da je Srbija u protivnom mogla da dobije vladu s dva Vojislava – Šešelja i Koštunice, što bi bilo pogubno.
Jerkov je zamerila i Cvetkoviću što u svom ekspozeu Vojvodinu nije spomenuo nijednom rečju, ali je i napomenula da će njena stranka podržavati ovu vladu sve dok se ona bude držala činjenica iz ekspozea.
Šefica Poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je novinarima da će se ta stranka u vladi zalagati za što bolje ekonomske rezultate.
– Toga ne može biti bez ubrzanih evropskih integracija i mi očekujemo da će vlada na prvoj sednici uputiti parlamentu na ratifikovanje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU – rekla je ona i dodala da će nova vlada biti stabilna i izdržati ceo mandat.
Popodnevnu rasprave o ekspozeu Cvetkovića i izboru vlade obeležila je i oštra polemika poslanika SPS i DSS. Nenad Popović (DSS) ocenio je da će nova vlada biti preglomazna, troma i nefikasna, na šta je replicirao Ivica Dačić (SPS) navodeći da to nije tačno.
– Uostalom, tokom pregovora oko formiranja parlamentarne većine, lider DSS-a Vojislav Koštunica, takođe, je predlagao formiranje 27 ministarstava, da bi se naposletku došlo do brojke od 28. To DSS nije smatrao preglomaznom vladom- rekao je Dačić.
Uzvratio je Aligrudić, tvrdeći da on nema ništa protiv Dačića i SPS-a, već da zamera mandataru Cvetkoviću na lošem programu koji je pisao predsednik Srbije Boris Tadić i koji se ne razlikuje od praznog papira.
– Što se vas gospodine Dačiću tiče, vi ste u novoj vladi jedina prava politička gromada -rekao je Aligrudić.
Dosta polemike izazvalo je i izlaganje Dušana Bajatovića, poslanika koalicije SPS-PUPS-JS koji je za skupštinskom govornicom rekao da KIM treba braniti „na bazi jedinstva političkih snaga u Srbiji i s jasno razrađenim političkim i ekonomskim, pa ako treba i „vojnim planom“.
Bajatović nije detaljnije precizirao na kakav „vojni plan“ za Kosovo misli, ali je ta izjava isprovocirala šefove poslaničkih grupa DSS-NS i LDP, Miloša Aligrudića i Čedomira Jovanovića na reagovanje. Jovanović je zatražio da se Cvetković izjasni o Bajatovićevoj ideji „vojnog plana“ i nacionalnog pomirenja, jer o tome, kako je primetio, nije bilo ni reči u njegovom ekspozeu i da se precizira i da li toga uošte ima u budućoj politici vlade. Aligrudić je na to reagovao opaskom da Jovanović upućuje pitanja pogrešnoj osobi, jer Cvetković nije „politički kompetentan, niti snažan“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.