Ministarka Ana Brnabić izgubila prvu bitku 1Foto: FreeImages_Thiago Rodrigues da Silva

Predložene izmene Zakona o finansiranju lokalnih samouprava, a koje je usvojila Vlada Srbije, ne predstavljaju ništa novo u funkcionisanju lokalnih samouprava.

Ovde se zapravo radi o promeni takozvanog Dinkićevog zakona o lokalnim samoupravama. Umesto 80 odsto prihoda od poreza na zarade, koliko sada dobijaju opštine i gradovi, opštine će ubuduće dobijati 74 odsto, gradovi 77, a Beograd 66 procenata umesto dosadašnjih 70 odsto.

Pored toga što je Liberalno-demokratska partija i te 2011. godine oštro kritikovala predlog zakona Mlađana Dinkića zbog, kako smo tada tvrdili, a što je i vreme pokazalo, lažne fiskalne decentralizacije, slobodno možemo i danas da ponovimo isto. Naravno da se slažemo sa ocenom Fiskalnog saveta da je dobro što će 4,8 milijardi dinara biti vraćeno sa lokalnog na centralni nivo i da je dobro što nema prepreka da bord MMF-a krajem avgusta odobriti četvrtu i petu reviziju aranžmana, iako i jedni i drugi i dalje vide probleme sa kojima se ponovo možemo suočiti.

S obzirom da se kao stranka zalažemo za decentralizaciju, moramo opet, sve dok se ne shvati suština problema, ponoviti zašto ni Dinkićev zakon, a ni sadašnja njegova izmena, nikako nemaju suštinske veze sa onim za šta se zalažemo. Objašnjavali smo tada, a to kažemo i sada, radi se o fingiranju decentralizacije, jer se novac bukvalno presipa iz šupljeg u prazno, bez jasnog plana o većim pravima, a samim tim i odgovornosti lokalnih samouprava. To što će ostatak novca od ovog poreza sada u neznatno većem procentu, ukoliko se usvoji ovaj predlog zakona, ići u republičku kasu, ne menja na suštini da je na snazi praktično ostao loš zakon iz 2011.

U medijima se navodi da je reč o pobedi nove ministarke državne uprave i lokalne samouprave, Ane Brnabić, koja je do juče branila stav da je u interesu građana da se ne oduzima novac od opština. Naravno, taj stav je zastupala sa pozicije predsednika Upravnog odbora NALED-a. Međutim, da li je to baš tako? Za LDP jedno loše rešenje i izmena samo jednog člana zakona čije smo posledice osetili već u narednim godinama kada je nastao manjak u državnoj kasi od 40 milijardi dinara, a što je i sam Dinkić, kao ministar finansija, pokušao da ispravi i povrati ravnotežu, i dalje je neprihvatljivo. Osnovni razlog za to jeste utisak da se i dalje ne bavimo suštinom. Pored prave decentralizacije, koja podrazumeva veća prava i obaveze lokalnih samouprava, pitanje je bilo i onda, a i sada – na šta sredstva troše? Bilo je jasno od početka da nismo napravili sa više novca, od gradova i opština moderne i efikasne lokalne samouprave, koje same mogu da odlučuju o mnogo više pitanja nego dosad i da i dalje u skoro svemu zavise od višeg nivoa. Ispostavilo se da su pare otišle na veće plate za zaposlene, zapošljavanja, subvencije, umesto za investicije, bržu i efikasniju upravu.

Ana Brnabić nije „ukrotila“ premijera Vučića, kako pišu pojedini mediji. Sva je prilika da je upravo suprotno. Ministarka je popustila pred prvim pritiskom, prihvatajući da naizgled kompromisnim rešenjem zadovolji i MMF, ali i lokalne funkcionere iz vladajućih stranaka. Potpuno je jasno da se umanjenje sredstava u kasi lokalnih samouprava neće ni osetiti, a što je jako važno s obzirom na to da je SNS preuzela vlast u skoro svim opštinama u Srbiji. S druge strane, i Vlada je zadovoljila apetite lokalnih funkcionera ne menjajući zakon na način kako je predlagalo Ministarstvo finansija i Radna grupa sačinjena od različitih institucija, a što su podržali i MMF i Fiskalni savet. Reč je o lošoj političkoj proceni. Reč je i o lošoj praksi. Da li se ovde radi o odustajanju u pokušaju sprovođenja određenih reformi?

Već smo rekli nekoliko puta da, i pored velike podrške koju je SNS potvrdila na izborima, ne postoji potrebna snaga i spremnost da se društvo menja, već se pristaje na neodrživa rešenja koja služe za dnevnopolitičku borbu. I to su radili ministri u svakoj prethodnoj vladi, a to sada radi i ministarka Brnabić, koja sigurno zna koje su posledice ove kozmetičke promene Zakona o lokalnim samoupravama.

Zato LDP ne može da govori o bilo kakvoj promeni sve dok ona ne podrazumeva veća ovlašćenja opštinama i gradovima, što znači i veću odgovornost. Jasno smo rekli da lokalna samouprava mora donositi odluke i o svom lokalnom šefu policije, direktoru bolnice, direktorima škola i ustanova, potpuno oslobođena volje centralne vlasti. To znači pravo spuštanje vlasti na lokalni nivo i ono u praksi jedino znači veća ovlašćenja i povećanu odgovornost lokalnih samouprava. Ana Brnabić je, jednom rečju, izgubila prvu bitku, jer novac neće ostati građanima u tim opštinama, nego će služiti za finansiranje vladajućih struktura.

Autor je odbornik LDP u Skupštini grada Zaječara

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari