Naprednjaci i "narodnjaci" 1

Odlučivanje o prijemu Srpske napredne stranke u Evropsku narodnu partiju (EPP) odloženo je za novembar, a ta odluka dovodi se u vezu sa aktuelnom izbornom kampanjom u Hrvatskoj.

Mada je lider Hrvatske demokratske zajednice Andrej Plenković javno demantovao tvrdnje da je glasanje u EPP odloženo zbog interesa HDZ-a, nesumnjivo je da bi podrška Plenkovićeve stranke za prijem SNS-a u svojstvu pridruženog člana velike „porodice“ evropskih stranaka desnog centra mogla da negativno utiče na rejting HDZ-a.

Kako se spekulisalo prethodnih sedmica, HDZ je bio spreman da da „zeleno svetlo“ za prijem naprednjaka jer vodeće članice EPP, uključujući Hrišćansko-demokratsku uniju, koju predvodi nemačka kancelarka Angela Merkel, kao i rukovodstvo EPP, snažno lobiraju za to. S druge strane, Plenkovićeva partija našla bi se u problemu kako da glasačima na domaćem terenu objasni zašto pruža podršku SNS-u dok, istovremeno, Plenković poručuje srpskim vlastima da „Hrvatska, a osobito buduća HDZ-ova vlada neće dopustiti da Srbija kontinuirano provocira“. Stoga, rukovodstvo EPP učinilo je uslugu HDZ-u odlukom da pitanje prijema naprednjaka privremeno skine sa agende.
S obzirom da se očekuje da će do novembra umnogome biti stišane tenzije između Srbije i Hrvatske, odnosno da će splasnuti izborna euforija u Zagrebu, i Plenkovićevoj stranci biće znatno lakše da podrži težnje naprednjaka. Uostalom, retorika HDZ-a neuporedivo je blaža od poruka lidera hrvatskih socijaldemokrata Zorana Milanovića poput one čuvene da je Srbija „šaka jada“ i da se „neće ljubiti sa Tomom Grobarom i Vučićem“, pa će i Plenkovićeve packe na račun stranke Aleksandra Vučića verovatno ubrzo prekriti veo zaborava.

Uprkos prognozama da će SNS uspeti da ove jeseni ostvari višegodišnju ambiciju, pojedini predstavnici političkih krugova u Evropi tvrde da švedska Umerena stranka ima određene rezerve prema prijemu naprednjaka, naročito na segment koji se odnosi na poštovanje ljudskih prava i sloboda, što bi moglo da utiče na raspoloženje nekih drugih članica EPP-a. U svakom slučaju, članstvo SNS-a u EPP imalo bi veliki simbolički značaj za Vučićevu stranku i njegovu reputaciju na Starom kontinentu, budući da bi tako bila poslata poruka da neki od najuticajnijih evropskih političara smatraju da je zaboravljena epizoda iz prošlosti kada je predsednik naprednjaka bio u redovima Srpske radikalne stranke. Istovremeno, moguće je da bi pozitivan ishod glasanja u izvesnoj meri olakšao proces evropske integracije Srbije jer vodeći predstavnici briselske administracije, uključujući predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera, pripadaju EPP-u.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari