Jalovo povećanje 1

Premijer Srbije Aleksandar Vučić obelodanio je da je sa Međunarodnim monetarnim fondom postignut dogovor o povećanju plata u javnom sektoru za pet do sedam odsto kao i jednokratna pomoć za penzionere u visini do 6.000 dinara. Najavljeno je i da će doći do povećanja penzija od 1. januara 2017. godine.

Iako će ova vest obradovati radnike u javnom sektoru i penzionere kao i zaposlene u privatnim firmama, čije gazde kada je reč o visinama plata neretko slede politiku Vlade, standard građana neće se vratiti na nivo iz perioda kada je doneta odluka da se plate i penzije smanje za 10 odsto. Naime, plate će još uvek biti tri do pet odsto manje nego što su bile pre novembra 2014. godine. Takođe, iako će penzionerima jednokratna novčana pomoć, s obzirom na mala primanja u Srbiji, biti dobrodošla, to ne znači da su istovremeno zadovoljni i dogovorom koji je Vlada postigla sa MMF. To najbolje potvrđuje protest penzionera u Beogradu najavljen za 1. novembar. Stav najstarijih sugrađana po tom pitanju se najbolje može razaznati iz osnovnog protestnog zahteva da se nivo plata i penzija vrati na onaj koji je važio pre smanjenja 2014. godine.

Sasvim je jasno da je MMF odobrio delimično povećanje plata jer je ekonomska politika koju sprovodi Vlada Srbije u dogovoru sa tom finansijskom institucijom životni standard građana srozala do neizdržljivosti. Drugim rečima, da nije doneta ova taktička odluka mere štednje bi u potpunosti bile odbačene od strane građana što bi umanjilo političku podršku koju u ovom trenutku uživa Vlada. Takođe, u javnom sektoru kome su pre dve godine smanjene plate za 10 odsto, postoje dobro organizovani i tradicionalno borbeni sindikati u oblasti zdravstva i prosvete za koje vlast u Srbiji i MMF nisu više sigurni da bi trpeli mere štednje koje po svim osnovama napadaju egzistenciju njihovih porodica. Naime, posledice mera štednje su bez obzira na statističke podatke koje u javnost iznosi premijer Vučić osiromašile građane Srbije čija primanja ne odgovaraju visini potrošačke korpe te je ocenjeno da bi dalje zadržavanje tog kursa postalo kontraproduktivno. Suština ovog problema je da Vučić nikad nije objasnio narodu zašto je Srbiji potreban aranžman sa MMF-om kada to nije nikakav uslov za evropske integracije i kako misli da oporavi privredu samo štednjom bez procesa reindustrijalizacije. Samo reindustrijalizacija može stvoriti uslove za bolji život građana a za to su potrebna ulaganja i napori države od čega premijer Vučić stalno zazire i veoma često čak i kritikuje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari