Od "aplauza" do podsmeha 1Miša Brkić Foto: Medija centar

Premijer nam se vratio iz Ubersee kluba s punim naručjem obećanja. A kako se tamo proveo? E, to nije lako dokučiti iz izveštaja brojnih novinara koje je u Hamburg poveo sa sobom.

Ubersee klub je, kaže Tanjug, jedan od najprestižnijih poslovnih klubova u Evropi, a RTS javlja da je to najmoćnije udruženje privredne elite i najzatvoreniji krug milijardera u Nemačkoj. Naš premijer ušao je u taj „zatvoreni krug“ u Hamburgu i pozvao nemačke milijardere da investiraju i posluju u Srbiji „po znatno boljim uslovima od onih koje im ponudi bilo koja druga država“. Govorio je o ekonomskim reformama koje srpska vlada sprovodi u poslednje dve godine, aranžmanu sa MMF-om, odnosima u regionu i evropskom putu Srbije. I tom prilikom rekao „ponosni smo na rezultate postignute u poslednje dve godine, ali smo veoma pažljivi i moramo da vodimo računa o našim javnim finansijama još godinu-dve“.

 Zatim je naš premijer u izlaganju na temu „Stabilnost u teškim vremenima“ rekao: „Da sam ja Nemac, ja bih došao da investiram u Srbiju“. To je izazvalo aplauz prisutnih, javlja Blic a prenosi Tanjug.

Premijerovu rečenicu „Da sam ja Nemac, ja bih došao u Srbiju da investiram“ naglašava i RTS u izveštaju iz Hamburga.

Ali, RTS ima „nastavak priče“ koju su Blic i Tanjug, namerno ili slučajno, prečuli ili im je bila neinteresantna. Da reakcija milijardera u publici nije mogla biti aplauz, potvrdio je naš premijer svojim odgovorom (a prenosi RTS): „Možete mi se smejati. Ali sada ću vam objasniti. U minutu. Zvuči ludo i blesavo, ali je istinito“.

Da li su milijarderi našem premijeru aplaudirali ili mu se smejali? Ili su istovremeno i aplaudirali i smejali se? Aplauz je najčešće znak odobravanja, smeh ponekad može biti nevernički pa i podrugljiv.

Nije svejedno kako su misteriozni nemački milijarderi reagovali na poziv našeg premijera. Nije isto ako su aplauzom najavili dolazak svojih kompanija i banaka u Srbiju jer to znači nova radna mesta i više novca u državnom budžetu ili ako su mu kurtoaznim (ili šeretskim) smeškom stavili do znanja da je Srbija još daleko od mesta povoljnog za instaliranje njihovih kompanija.

Sve smo „u sitna crevca“ saznali o Ubersee klubu, o „Hamburgu na vodi“, o nemačkoj potrebi za novim talasom gastarbajtera iz Srbije, o lojalnosti nemačkoj kancelarki, o odnosima s Hrvatskom, o teškim reformama, popularnosti našeg premijera… Jedino je iz izveštaja brojnih medijskih ekipa koje su bile pratnja našem premijeru bilo teško utvrditi suštinu reakcije publike u Ubersee klubu.

Zvuči i ludo i blesavo. Ali šta je istina?

Autor je novinar i ekonomski analitičar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari