Znate kako se govorilo: „Kroz Bosnu ne pevaj, kroz Srbiju ne igraj, a kroz Makedoniju i ne pevaj i ne igraj.

Smejaće ti se“. Tri bivše jugoslovenske republike „na južnoj pruzi“, bile su poznate po pesmi i igri. Nešto od toga je ostalo i danas. Bosanci, po pravilu pobeđuju u „Pinkovim“ i „Zvezdama Granda“. Veselje bez užičkog kola nezamislivo je ne samo u Srbiji, a kada se čuje neka makedonska pesma, noge same zaigraju, glas krene. Tako je u „običnom“ životu, a u onom „neobičnom“ – Srbija povukla kompletno osoblje Ambasade iz Skoplja. Belaj. A tek naslovne strane dnevnih novina u Srbiji. „Makedonske službe pratile i zastrašivale diplomate iz Srbije“. „SKANDAL Makedonci prisluškuju čak i Vučića“. „Zoran Zaev jeste šiptarski plaćenik! Podržaće prijem Kosova u Unesko“. Belaj na kvadrat.

Šta smo to u ponedeljak imali. Probudila nas je vest da je Srbija preko noći povukla osoblje Ambasade u Makedoniji. Redak, dramatičan i neobičan potez. Države obično povlače ambasadora na konsultacije, ali kada povuku celo osoblje, mnogo je ozbiljno. Obično je, daleko bilo, najava rata. Onda smo satima čekali i polako se razmotavalo klupko. Premijerka Ana Brnabić je bila misteriozna. „Nije mala stvar“, rekla je. Predsednik Aleksandar Vučić rečitiji: „Dobijeno dovoljno dokaza o veoma ofanzivnom delovanju protiv organa i institucija Srbije“. Potvrdio je to i ministar inostranih poslova Ivica Dačić, koji je za Tanjug objasnio i da će, ako Makedonija podrži članstvo Kosova u Unesko, Srbija možda povući priznanje ove zemlje pod njenim ustavnim imenom i prihvatiti skraćenicu BJRM. Vučić i Dačić su ponovili da Srbija želi dobre odnose sa Makedonijom i bratskim makedonskim narodom. Makedonska vlada pozdravila je objavu zvaničnog Beograda da se zalaže za očuvanje prijateljskih odnosa i istakla da je čvrsto posvećena i preduzima intenzivne napore u cilju rešavanja nastalih problema. Što se tiče glasanja za članstvo Kosova u Unesko, Vlada Makedonije će uzeti u obzir stavove većine zemalja EU, saopštava zvanično Skoplje.

Dakle, Srbija i Makedonija žele dobre odnose. Najveći problem je time rešen. Ostaju „sitnice“. Da li je neko iz Makedonije prisluškivao srpske zvaničnike i hoće li Skoplje podržati članstvo Kosova u Unesko? Odgovor na drugo ćemo dobiti ukoliko se Unesko odluči da raspravlja o članstvu Kosova, a povlačenje osoblja Ambasade može se razumeti kao pritisak na Skoplje da razmisli ponovo kako će glasati. Na prvo je najtačnije odgovoriti kontrapitanjem – zar ne prisluškuje svako svakog? I Barak Obama je prisluškivao Angelu Merkel, što je Berlin mnogo naljutilo. Onda se Obama izvinio, ali se ispostavilo da ni nemačka BND nije „nevina“. Možda makedonske službe prisluškuju srpske zvaničnike, ali možemo li da budemo sigurni da se ne dešava i suprotno? Ko je ono bio u Sobranju u danu kada su, u pokušaju sprečavanja izbora nove vlasti, napadnuti sadašnji premijer Zaev i tadašnji poslanici opozicije i novinari? I ko je besomučno vodio (i vodi) kampanju protiv aktuelne makedonske vlade?

Politiku i odnos prema susedima Beograd treba da zasniva i na reciprocitetu. Ne možete da budete prijatelj s nekim ko to ne želi ili povlači poteze protiv vas, ali spoljna politika ne sme da liči na histerične reakcije razmaženog deteta. Da li će Srbija da „zarati“ i sa Podgoricom, ako Crna Gora podrži članstvo Kosova u Unesko? Hoće li da povuče osoblje iz ambasada moćnih zapadnih zemalja koje budu „za“? Šta time dobija? Beograd najavljuje povratak dela osoblja Ambasade. Da li će Dačić uz „Miljacku“ zapevati „Makedonsko devojče“? Do glasanja u Unesku. Onda će „BJRM devojče“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari