Subotom pažljivo čitajte nastavke Đorgovićevog feljtona posvećenog poznom spisu Slobodana Jovanovića „Jedan prilog za proučavanje srpskog nacionalnog karaktera“ jer će vam neke stvari biti jasnije, iako vam zacelo neće biti prijatno da saznate da bolujete od dinarske psihoze.
Jovanovićevom se spisu vaistinu malo šta može prigovoriti, osim možda to što uzroke brojnih srpskih mentalitetskih manjkavosti i zastranjivanja pripisuje planinskom poreklu Srba.
Kao što ste se ovde višekratno obavestili – uz dužno poštovanja za Jovanovića, Cvijića (pa i Fernana Brodela) – moja malenkost uopšte ne veruje u teoriju o presudnom uticaju geomorfologije na istoriju i život, ako ni zbog čega drugog a ono zato što narativi o gorštačkoj violentnosti, nedisciplinovanosti, sklonosti fantaziranju i nesklonosti radu padaju u vodu na primerima velebrodovitih Tibeta i Nepala, koji spadaju u najneviolentnije kulture ovog guravog sveta, ali i Švajcarske, koja je zemlja mnogo planinskija od Srbije, a čiji žitelji uopšte nisu ni neradni ni nedisciplinovani. Naprotiv!
A tek je psihotično neutemeljena teorija o slovenskom poreklu dinarske psihoze – koju Slobodan Jovanović razložno nije ni uzeo u razmatranje – saglasno kojoj su srpske mane u stvari posledice srpskih vrlina – dobrodušnosti, gostoljubivosti, pravoslavnosti, itd, na kojima nam zli okolni svet zavidi i daje sve od sebe da nas, ako ne baš dibidus uništi, a ono bar „rasrbi“.
Sada sledi prilog Jovanovićevom „Prilogu za proučavanje srpskog nacionalnog karaktera“. Držim, naime, da dinarska psihoza – kao, uostalom, ni shizofrenija, tuberkuloza ili male boginje – nije „etnički čista“ bolest koja spopada samo Srbe, a na koju su ostali narodi imuni, a činjenicu da je dinarska psihoza u Srbiji pandemijska i endemska objašnjavam time što se ona – za razliku od ostatka sveta – u Srbiji ne leči, nego neguje i – što je još crnje i gore – smatra savršenim zdravljem.
Sad ćete se sigurno zapitati: a kako se to leči dinarska psihoza? Evo kako: gorkim lekovima, kojima je blagovremeno iskorenjena u boljem delu sveta, a kojima je i Petar Veliki vrlo uspešno izlečio Ruse od (nazovimo je) uralske psihoze i učmalu i uspavanu Rusiju – koja bi se, da nije bilo Petra, danas zasigurno zvala Severna Srbija – pretvorio u imperiju i svetsku velesilu. Vreme gorkih lekova je k sožaljeniju odavno prošlo, pa je najefikasniji lek za dinarsku psihozu – pendrek – (po meni prerano) povučen iz upotrebe. Sad će mudroseri bezbeli ustvrditi da moja teorija pada u vodu i kao dokaz navesti (nespornu) činjenicu da su Srbi tokom istorije i te kako bili pendrečeni, čemu ne protivurečim, ali dodaje da su – kad god su bivali pendrečeni – pendrečeni zato što nisu bili dovoljno psihotični, a ne zato da bi se izlečili.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.