Pročitah juče u mojoj omiljenoj žutari Blicu da je ruski patrijarh, Kiril, najavio skori kraj sveta i pomislih da je baš dobro učinio, iako je poprilično zakasnio – uvek mi, Srbi, isprednjačimo – sa režiserom Acom Petrovićem, koji je isti „nemili“ događaj najavio još 1968. godine crnotalasnim filmom „Biće skoro propast sveta“.
Moglo bi se, štaviše, reći da mi je ruski patrijarh „uzeo reč iz usta“ jer i ja povremeno padnem u iskušenje da stranim i domaćim projektantima budućnosti spočitnem što u svojim dalekosežnim planovima ne uzimaju u obzir mogućnost popularno govoreći „smaka sveta“, ali uvek u poslednji čas odustanem. I to iz dva razloga.
Ponajpre zato što je pisano da „ne znamo (niti treba da znamo, prim. S. B.) dan ni čas“, a potom zato što mi – čim padnem u eshatološka raspoloženja – pred očima iskrsnu tužni likovi onih odrpanih proroka sa Tajms skvera. No, dobro, quod licet Kirilu, non licet Svetislavu, ali bojim se da će Kirilova najava izazvati razdor u odnosima između RPC i SPC jer je naš patrijarh onomad Proviđenje stavio pre svršen čin i Sudnji dan decidirano odložio za najmanje 500 godina, „dok Kosovo ponovo ne bude naše“, pa posle neka bude što biti mora. Neko će tu, izgleda, morati da „revidira“ stavove, a sve se nešto pitam ko li će to biti.
Da ne bude zabune – nema ničeg zazornog u tome što poglavar jedne hrišćanske crkve opominje na mogućnost bliskog kraja sveta – smatram, štaviše, da to ovovremeni poglavari isuviše retko čine – jer je kraj ovog sveta i drugi Hristov dolazak smisao i ispunjenje hrišćanstva, a nipošto katastrofa od koje treba strepiti i protiv koje se valja boriti. Tačno je da će tom zgodnom propasti i u ognju nestati mnoge stvari, ali isključivo one koje ionako ne valjaju i koje treba da propadnu, da bi potom presazdani svet zasijao u svojoj punoći.
Sve bi dakle bilo u redu i ove kolumne ne bi ni bilo, da u govoranciji ruskog patrijarha nisam uočio mnogo više politike, a upadljivo manje eshatologije. Ispravno primetivši da je savremeni svet „duboko ogrezao u greh“, patrijarh je najpre – pozvao političare i građane da se ujedine i da ne teže revolucionarnim promenama, potom je „poručio“ da „mnogi predstavnici moderne ruske inteligencije ponavljaju greške koje su zemlju uvele u katastrofalne revolucionarne događaje“, da bi na kraju „pozvao ljude da shvate kakvu odgovornost imaju pred Rusijom i čitavim svetom, te da zaustave kretanje ka dnu ambisa istorije“. Stavite sad prst na čelo, ruku na srce, pa se zapitajte – zar bi li sličan, ako ne i isti, govor održao i V. V. Putin. Bi, naravno, ali on se, je li, načelno ne meša u crkvena posla.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.