Malinari traže 220 dinara za kilogram 1Foto: Miloš Lukić

alinari iz užičkog kraja predali su pre nekoliko dana prve gajbice maline ovogodišnjeg roda, dok će berba u višim predelima početi kasnije. Startovao je, dakle, najvažniji posao za poljoprivrednike iz ovog dela Srbije, a ovogodišnji rod, u zavisnosti od toga da li ga procenjuju proizvođači, ili otkupljivači, biće manji za 10 do 40 odsto. Početna otkupna cena kreće se od 150 do 160 dinara, ali malinari nisu zadovoljni tim iznosom i zahtevaju da se kilogram maline plaća od 210 do 220 dinara. Ni malinari u šabačkom i valjevskom kraju, gde je berba takođe krenula nešto ranije, nisu zadovoljni ponuđenom otkupnom cenom i poručuju da ne bi trebalo da bude niža od prošlogodišnje.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

– Nismo zadovoljni ponuđenom akontnom otkupnom cenom i smatramo da bi trebalo da bude od 210 do 220 dinara. Proizvođači se nadaju da će početna cena da raste i da će dostići očekivani iznos. Ukoliko se to ne desi, mi ćemo, već narednih dana, da preduzmemo neke konkretne korake – kaže za Biznis Borko Pavić, predsednik Saveza Srpska malina, koji okuplja proizvođače iz 15 opština i gradova Zlatiborskog i Moravičkog okruga.

Najavljujući sednicu Upravnog odbora tog udruženja, na kojoj bi trebalo da se osmisle dalji potezi malinara, on procenjuje da će ovogodišnji rod biti upola manji nego prošle godine. Komentarišući procene stručnjaka i otkupljivača, koji tvrde da će rod biti niži za desetak odsto, Pavić kaže da informacije prikupljene na terenu, ukazuju na to da je majski sneg uzeo danak posebno u malinjacima u višim predelima Ivanjice, Prijepolja, Pribija i Nove Varoši. „U nižim predelima, bilo je mraza i slane u trenutku kada je malina počela da zri i sigurno će do četrdeset odsto rod biti manji, nego prošle godine“, tvrdi Pavić i naglašava da je prekomerna vlaga u zemljištu najveći problem malinjaka u ravnici.

U kompaniji Crop's & Partners u Požegi, srpsko-belgijskom prerađivaču smrznutog voća i povrća, koja je postala jedan od najvećih otkupljivača maline, kažu da su počeli otkup, ali da su to za sada male količine, koje ne prelaze tonu i po dnevno .

– Proteklih dana padala je kiša, što se negativno odrazilo na kvalitet prvih količina otkupljene maline, koji nije na najvišem nivou. U ovom trenutku kilogram maline plaćamo po početnoj akontativnoj ceni od 150 dinara, ali videćemo kako će se situacija razvijati kada bude krenuo otkup mnogo većih količina. Na visinu cene će svakako uticati i kvalitet, a sudeći prema prvim procenama proizvođača ovogodišnji rod će biti prepolovljen u odnosu na prošlogodišnji, koji je bio ne samo dobrog kvaliteta, već su i prinosi bili visoki. Ipak, narednih dana videće se pravi kvalitet, koji će zavisiti od vremenskih prilika – komentariše za Biznis Danka Nikolić, tehnolog u kompaniji Crop's & Partners.

Predstavnici Poljoprivredne stručne službe u Užicu, ocenjuju da je primetna tendencija blagog pada kvaliteta i prinosa u malinjacima na području užičkog kraja, a potom procenjuju da će ovogodišnji rod podbaciti za desetak odsto. Prinosi će biti manji, kako navode, zbog obilnih kiša u ravnici, jer je zemljište natopljeno vodom i stabljike se suše. S druge strane, stanje je bolje u malinjacima na blagim padinama.

Vlasnik hladnjače, koji želi anonimnost, kaže da je kvalitet maline za sada dobar, te da će rod biti na prošlogodišnjem nivou, ili neznatno manji. Objašnjavajući zbog čega se svake sezone suočavamo sa dijametralno suprotnim procenama malinara i otkupljivača o očekivanim rodu, on kaže da je problem u tome što su pod malinama ogromne površine koje nisu evidentirane. „Kalkulacije o rodu maline utiču na cenu, koja će biti viša, ukoliko je rod manji i obrnuto. Međutim, ne znam na čemu predstavnici udruženja malinara zasnivaju tvrdnje o drastičnom smanjenju roda, kad je svake godine sve više malinjaka“, kaže naš sagovornik. Komentarišući otkupnu cenu koju malinari traže on podseća da to određuje tržište, odnosno pravila tržišne ekonomije. Prema mišljenju ovog vlasnika hladnjače „posebno zabrinjava činjenica što je EU, zbog kontrole na norovirus, smanjila uvoz maline iz Srbije, pa naše hladnjače nisu izvezle oko 15.000 tona prošlogodišnjeg roda, već je ta količina uskladištena u hladnjačama“.

Hladnjačare muči izvoz maline u EU

Vlasnici hladnjača okupili su se, prošle sedmice, u Čačku, ali na tom skupu, kako tvrdi naš izvor, nije bilo reči o ceni ovogodišnjeg roda. Glavno pitanje, koje ih, očigledno, najviše muči, bilo je kako da se preduprede problemi pri izvozu maline na tržište EU, s obzirom na to da je zbog kontrole na norovirus, smanjen uvoz malina iz Srbije. To pitanje je skopčano sa primenom novog Pravilnika o posebnim uslovima higijene sitnog voća u svežem i smrznutom stanju u fazi proizvodnje, prerade i prometa, koji je izradilo Ministarstvo poljoprivrede, a stupio je na snagu 2. juna ove godine.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari