Akcioni plan za pozicioniranje Srbije kao izvoznice nameštaja od punog drveta Razvojnoj agencije Srbije (RAS) predalo je 46 lokalnih samouprava. Izradu tog strateškog dokumenta, koji sadrži mere za podizanje nivoa konkurentnosti domaćih proizvođača, kako bi mogli da odgovore na povećanu tražnju na međunarodnom tržištu, podržali su Američka agencija za međunarodni razvoj, Evropska unija i Vlada Švajcarske.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

 „Ministarstvo privrede spremno je da podrži sve aktivnosti koje doprinose ekonomskom rastu, kao i rastu BDP-a i izvoza, a Akcioni plan, s jedne strane, može da bude u funkciji konsolidovanja rada Javnog preduzeća Srbija šume, a s druge, da pomogne rad malih i srednjih preduzeća iz drvnoprerađivačkog sektora“, izjavio je na konferenciji za novinare, održanoj u Privrednoj komori Srbije, Dragan Stevanović, državni sekretar u Ministarstvu privrede Vlade Srbije.

Milan Pavlović, v. d. direktora USAID/Srbija, ukazao je na podatak da se u nedovoljno razvijenim opštinama nalazi oko 46 odsto ukupnog šumskog resursa države. „Maksimizirajući stepen iskorišćenosti ovih resursa, kroz izradu finalnih proizvoda najviše vrednosti, koji se mogu plasirati na svetsko tržište po višim cenama, otvaramo mogućnosti za zapošljavanje i rast privatnog sektora, umesto da se najvredniji prirodni resurs Srbije poklanja kao sirovina“, naglasio je Parivodić. Prema oceni Grema Tindala, menadžera razvojnog programa Evropski PROGRES, lokalne samouprave prepoznale su drvni potencijal kao osnovu za povećanje zaposlenosti, „što je posebno važno ako se zna da je samo petina ljudi iz nedovoljno razvijenih opština, inače bogatim drvnim potencijalom, zaposlena u drvnoprerađivačkom sektoru“.

Na listi lokalnih samouprava koje su učestvovale u pripremi Akcionog plana našle su se: Arilje, Bajina Bašta, Bela Palanka, Boljevac, Bor, Brus, Čačak, Čajetina, Ćićevac, Crna Trava, Despotovac, Dimitrovgrad, Gadžin Han, Ivanjica, Knjaževac, Kosjerić, Kraljevo, Krupanj, Kruševac, Kučevo, Kuršumlija, Leskovac, LJubovija, Loznica, Majdanpek, Mali Zvornik, Niš, Nova Varoš, Novi Pazar, Pirot, Priboj, Prijepolje, Raška, Ražanj, Sjenica, Surdulica, Svrljig, Trgovište, Trstenik, Tutin, Užice, Vladičin Han, Vranje, Vrnjačka Banja, Žagubica, Zaječar. Ovu inicijativu pokrenuli su USAID Projekat održivog lokalnog razvoja i razvojni program Evropski PROGRES – koji finansiraju Evropska unija i Vlada Švajcarske, u partnerstvu sa Razvojnom agencijom Srbije i Privrednom komorom Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari