Reklo bi se – nikad neizvesniji epilog stečajnog postupka jedne firme. Zrenjaninska Jugoremedija ni posle treće procene vrednosti kapitala fabrike nije ni blizu odluke o reorganizaciji, ili bankrotu. Poslednja procena kapitala u Privredni sud u Zrenjaninu, gde se inače stečaj rešava, stigla je prošle godine, ali zbog bolesti postupajućeg sudije predmet je već mesecima na čekanju.
p { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; }p.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Činjenica da sud funkcioniše sa smanjenim brojem sudija dodatno je uticala na to da ovaj preobiman predmet niko još nije preuzeo. Hoće li dočekati razrešenje ovog, očigledno zamršenog, slučaja, pitanje je koje posebno muči akcionare ove nekada uspešne fabrike. Situacija je utoliko alarmantnija ako se zna da je samo u proteklih mesec dana preminulo troje bivših radnika, koji su imali 3.000 akcija preduzeća.
– Zaista je svima stalo da se pred sudom što pre odluči o sudbini fabrike. Prolazi vreme, sve nas je manje. Preminuo je Steva iz Botoša i još dvojica kolega iz proizvodnje. Moram da kažem da nam nije svejedno hoće li fabrika zadržati status akcionarskog društva, ili će postati DO. Nije nam svejedno ni koja će procena biti prihvaćena, priznaćete da nije mala razlika između 68 miliona evra i poslednje procene od 17 miliona evra – objašnjava akcionar i bivši radnik Branislav Markuš.
Prema poslednjoj proceni, koju je uradio KPMG, kapital fabrike vredi 17 miliona evra. Prvu procenu, urađenu neposredno pred glasanje o stečaju, podneo je stečajni upravnik, koji je procenio da fabrika vredi 21 milion evra. On je tada naglasio da u procenu nisu ušle licence, intelektualna svojina niti farmaceutski standardi. Na zahtev malih akcionara zatraženo je nezavisno veštačenje, koje je obavio Gradski zavod za veštačenje Beograd.
– Pre tri godine angažovan je Zavod da uradi novu analizu zbog toga što je procena stečajnog upravnika bila nerealno niska. Prema toj proceni, koja je naišla na odobravanje malih akcionara i Odbora poverilaca, kapital fabrike vredi 68 miliona evra. Treba, međutim, podsetiti da se zakupac Jugoremedije i predlagač plana reorganizacije nije složio s tom procenom – kaže Vladimir Pecikoza ispred Odbora poverilaca Jugoremedije.
Zakupac Jugoremedije, novosadska firma Union medic, angažovao je proceniteljsku kuću Diloit koja je Jugoremediju procenila na 11,5 miliona evra, što je Odbor poverilaca odbacio. Prošle godine Privredni sud u Zrenjaninu naložio je novo veštačenje a posao je poveren holandskoj proceniteljskoj kući KPMG. Fabrika je procenjena na 17 miliona evra. Odbor poverilaca nije bio zadovoljan procenom, kao ni učešćem procenitelja.
– U oba veštačenja učestvovala je ista osoba, čije smo izuzeće tražili. Zahtevali smo, takođe, i da se poslednja procena pošalje Gradskom zavodu za veštačenje u Beogradu, da se stručnjaci te ustanove izjasne. Sada očekujemo da veštaci sučele mišljenja pred sudom – objašnjava Pecikoza.
Prema njegovim rečima, prihvatanjem procene KPMG potpuno se poništava vlasništvo malih akcionara, budući da je nova vrednost niža od ukupnih dugova fabrike. Prema ranijim procenama, vrednost Jugoremedije tri puta je veća od njenih dugova, što znači da podnosilac plana reorganizacije ne bi mogao da izbriše akcije malih akcionara i Republike Srbije i oko tog pitanja traje nadmudrivanje, smatraju mali akcionari.
Tri godine agonije
Stečaj je u Jugoremediju uveden 27. decembra 2012. godine i od tada, a to je više od tri godine, zrenjaninska fabrika lekova čeka odluku o svojoj sudbini. Proizvodni pogon ove fabrike zakupila je novosadska firma Union medic i na proizvodnji lekova trenutno je angažovano oko 50 ljudi. Obeshrabruje, međutim, činjenica da stečajni postupak ulazi u četvrtu kalendarsku godinu a da se rasplet ove agonije još ne nazire.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.