Da li će, i od koga, bivši radnici Kontejnerskog terminala i generalnih tereta (KTGT) iz Bara, njih 462, uspeti da naplate dug od oko milion eura na ime razlika nezakonito umanjenih plata u periodu od 1. januara 2011. do februara 2014. godine, to je u ovom trenutku teško reći.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Turska firma Global ports holding, koja je početkom 2014. godine kupila KTGT (sada posluje pod imenom Port of Adria) i preuzela upravljanje tim preduzećem, tvrdi da nema obavezu da bivšim radnicima isplati taj iznos zarada za koje je, inače, sud utvrdio da su radnicima nezakonito umanjene. Činjenica je, međutim, da je menadžment Port of Adria tu razliku isplatio radnicima koji su ostali u preduzeću, dok je onima koji su, uz otpremnine, napustili firmu, a potom penzionisani, odbio da izađe u susret uz obrazloženje da za to nema osnova.
I u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Crne Gore, od kojeg traže da se sprovede sudska presuda i ispred kojeg bivši radnici štrajkuju glađu, kažu da nijesu nadležni za rešavanje njihovog problema. Ipak, poručili su da će formirati radnu grupu koja će sagledati mogućnost rešavanja tog problema. Radnu grupu će činiti predstavnici Ministarstva rada, kao i Ministarstva saobraćaja i pomorstva, Uprave za inspekcijske poslove i KTGT. Da bi prekinuli štrajk glađu bivši radnici traže od Ministarstva rada i socijalnog staranja da im garantuje da će uticati da im kompanija isplati potraživanja, što su u Ministarstvu odbili. Obećali su samo da će formirati radnu grupu.
Situaciju dodatno komplikuje i preplitanje (ne)nadležnosti Ministarstva rada i socijalnog staranja i Uprave za inspekcijske poslove Crne Gore. Naime, kada su radnicima 2011. godine nezakonito umanjene plate, oni su se obratili inspekciji rada koja je tada bila u sastavu Ministarstva rada i socijalnog staranja, što znači da je ono bilo nadležno za rešavanje problema ali ga nije riješilo. I to uprkos činjenici da je rešenje bilo izvršno prije četiri godine. Sledeće, 2012. godine, inspekcija rada, kao uostalom i druge inspekcijske službe, izmještena je iz resornog ministarstva u Upravu za inspekcijske poslove. Oštećeni radnici obratili su se za pomoć i nadležnima u toj upravi, ali su ih ovi uputili na Ministarstvo rada.
Osim što su nezakonitim smanjenjem plata od oko 20 odsto oštećeni bivši radnici KTGT, tim potezom je naneta šteta i budžetu, pa sada ukupna potraživanja radnika i države iznose 2,2 miliona eura, tvrde bivši radnici ovog barskog preduzeća koje je nekada poslovalo u sastavu Luke Bar.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.