Sunce najviše potrebno kukuruzu 1U srednjem Banatu kukuruzom zasejano 90.000 hektara

Najveća fabrika na otvorenom, poljoprivredna proizvodnja, priprema se da ubere plodove svog rada. Doduše, vremenske prilike ovog proleća nisu baš bili idealni, s obzirom na to da je nakon sunčanog, i za rast biljaka korisnog, toplog aprila, usledio nešto duži kišni period. Doduše, situacija nije tako alarmantna. Naprotiv, jesenji usevi dobro napreduju, a veliki broj toplih dana proteklog meseca omogućio je setvu jarih useva u optimalnom roku. O stanju useva za Danas govore stručnjaci zrenjaninske Poljoprivredne službe, koji su svakog dana na njivama i prate situaciju na terenu.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

– Prolećna setva u srednjem Banatu obavljena je u dobrim uslovima, a kiša koja je usledila nakon sunačnog perioda u aprilu omogućila je nicanje useva, a bila je od koristi i za ozime strnine. Padavine su omogućile efikasniju primenu herbicida koji su korišćeni posle setve a pre nicanja useva. I mada je usledio period praćen nižim temperaturama to nije ugrozilo stanje useva, zasejane u optimalnom roku, koji su dobro ponikli. Ipak, nešto niža spoljašnja temperatura usporava rast i razvoj biljaka, pre svega kukuruza. Podsetiću da se temperaturni optimum u aprilu kretao oko 14,4 stepena Celzijusa, koliko je iznosila srednja dnevna temperatura. Maj je takođe praćen nižim temperaturama, srednja dnevna iznosila je 14,5 stepeni. Za početnu fazu formiranja kukuruza u kojoj se sad nalazi, sa pet do sedam listova, potrebna je temperature od 18 do 20 stepeni – objašnjava za Biznis savetodavac zrenjaninske Poljoprivredne stručne službe Zorica Rajačić.

Prema njenim rečima, nešto niže srednje dnevne temperature usporavaju rast i razvoj kukuruza, ali i ostalih jarih useva. Kukuruzom je u srednjem Banatu zasejano 90.000 hektara, dok je pod pšenicom 50.000 hektara oranica.

– Pšenica je u fazi cvetanja, odnosno precvetavanja, što zavisi od vremena setve i sorte semena koje je primenjeno. Biljkama je bila potrebna voda i dobile su je u fazi intenzivnog porasta i posle klasanja. U ovom trenutku pšenici je potrebna zaštita fungicidnim tretmanom, reč je o tome da klasu treba pružiti zaštitu od bolesti. Dakle, usevima treba dalja nega i zaštita – objašnjava Zorica Rajačić.

U Poljoprivrednoj stručnoj službi ukazuju i na to da su biljke, gotovo uvek, u periodu vegetacije izložene različitim stresnim uslovima, naglašavajući da biljke imaju sposobnost prilagođavanja nepovoljnim uslovima. Čovek je tu da im pomogne da spoljašnje okolnosti lakše podnesu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari