Stečajni upravnik Autotransportnog preduzeća Vojvodina, Nikola Pavlović, nije zadovoljan načinom na koji mediji, u koje ubraja i Danas, izveštavaju o njegovom radu, načinu raspolaganja stečajnom masom i troškovima postupka. U opširnom saopštenju koje je i našem listu prosledio posle konferencije za novinare, održane sredinom jula, on podseća da je na drugoj redovnoj Skupštini poverilaca većinom glasova usvojen izveštaj o radu stečajnog upravnika i Odbora poverilaca.
Pavlović tvrdi da je u tekstu „Troškovi pojedoše stečajnu masu“, objavljenom 3. jula, u Danasovom dodatku Biznis, izneto „niz neistina i poluistina“ u kojima se on optužuje da imovinu stečajnog dužnika rasprodaje u bescenje i neracionalno gazduje njome. „Mehanizam stečajnog postupka obezbeđuje punu transparentnost i kontrolu rada stečajnog upravnika i trošenje novca. Odbor poverilaca ATP Vojvodina broji maksimum devet članova (na predlog stečajnog upravnika) a sastavljen je mahom od visoko obrazovanih stručnjaka, iskusnih pravnika i menadžera. Do sada, Odbor je održao 23 sednice. Prema procedurama, Odbor poverilaca dobija redovne izveštaje o stanju stečajnog postupka i stečajne mase koji su utvrđeni odgovarajućim metodologijama u pogledu forme i sadržaja. Izveštaji se rade i dostavljaju i stečajnom sudiji, Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika i predsedniku Skupštine poverilaca. Mimo uobičajene prakse, Odbor poverilaca je dobijao i polugodišnje analize ostvarenih prihoda i rashoda, a svakog meseca plan troškova odobrava stečajni sudija“ navodi Pavlović.
On dodaje da su, prema analizama od početka stečaja, 15. decembra 2008. do kraja juna ove godine, troškovi odobreni i realizovani u skladu sa tim mehanizmom, iznosili 61,2 miliona dinara od čega je 58,2 miliona izmireno, dok oko tri miliona dinara prispelih obaveza još nije isplaćeno. Pavlović napominje i da se osam miliona iz ukupnog iznosa odnosi na troškove nastale u prvih mesec dana po otvaranju stečaja, pre nego što je upravnik stupio na dužnost. Tokom stečaja, ukupno ostvaren priliv iznosio je 58,2 miliona dinara a obezbeđen je najvećim delom od usluga (23,2 miliona) i naplate spornih potraživanja (16,3 miliona) zatim od prodaje pokretne imovine i autobusa (oko 15 miliona) kao i od naplaćenih šteta, kamata i depozita (oko 3,5 miliona dinara). Pavlović u dopisu naglašava i da je dolaskom na mesto stečajnog upravnika, u ATP Vojvodini naišao na nekoliko štetnih ugovora, ali osim jedne parnice koju je pokrenuo za poništavanje sudskog poravnanja sa S-Lizingom, ne navodi šta je preduzeo u tim slučajevima. On negira i da je u parnici koja se vodi protiv grada Novog Sada zbog neispunjenih ugovornih obaveza, svođenjem tužbenog zahteva samo na štetu koja je pričinjena autobuskoj stanici a ne i celokuponom poslovanju ATP Vojvodina, oštetio poverioce i smanjio verovatniću da u većem procentu naplate svoja potraživanja. „Bilo bi necelishodno da se, pored utvrđivanja štete po osnovu izgubljene dobiti nastale zato što stanica nije proradila, u tvrđuje i neki drugi vid štete, jer bi to doprinelo odugovlačenju spora“, tvrdi Pavlović i naglašava i da je po nalazu veštaka u tom postupku, iz marta 2007, kada je šteta utvrđena u iznosu od 389 miliona dinara, „po osnovu protoka vremena“ podigao tužbeni zahtev na 1,5 milijardi, s tim što će konačan iznos biti utvrđen posle novog veštačenja. Od tog novca, kao i od preostale imovine, potrebno je da se namire nesporna potraživanja u iznosu od 2,2 milijarde dinara. „Potpuna je neistina da stečajnom upravniku ne odgovara da se utvrdi pravo stanje stvari. Naprotiv, stečajni upravnik je svim svojim radnjama do sada, a i sada preduzetim merama i postupcima nastojao da u što većoj meri sačuva interes poverilaca podnošenjem Plana reorganizacije u cilju očuvanja delatnosti pružanja staničnih usluga i na taj način namirenja stečajnih poverilaca“ navodi u dopisu stečajni upravnik ATP Vojvodine Nikola Pavlović.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.