Stabilnom proizvodnjom uglja i električne energije kostolački rudari i energetičari daju svoj doprinos održivosti energetskog sistema naše zemlje. Dnevna proizvodnja uglja na Površinskop kopu „ Drmno“ 14. februara je dostigla 25.000 tona dok je u kostolačkim termoelektranama ostvarena proizvodnja 21.000.000 kilovat sati. Usled velikih snežnih padavina, smanjena je energetska vrednost uglja pa se uz ugalj koristi i mazut.
Putevi u Površinskom kopu „Drmno“ se redovno čiste, tako da snežni nanosi ne ometaju svakodnevno funkcionisanje ovog sistema. Zaleđena Mlava i Dunav na ušću nisu opasnost za rad blokova u Kostolcu jer je jezero odledjeno, ali su za ovakve situacije predviđeni posebni bunari koji se koriste za hladjenje blokova. Nepovoljni vremenski uslovi iziskuju maksimalnu požrvtvovanost svih zaposlenih, pa se u ovom privrednom društvu istrajava na angažovanju svih raspoloživih tehničkih i ljudskih kapaciteta.
Dolazak hladnog talasa sa obilnim padavinama nije iznenadio ni rudare ni energetičare jer su kvalitetno obavljene sve pripreme za rad u zimskim uslovima. Blagovremenom naredbom direktora preduzeća preduzete su i posebne mere koje se odnose na obezbeđivanje uslova za redovnu proizvodnju svih kapaciteta. Uz manje ili više poteškoća prvi udarni talas nije uslovio veće probleme zaposlenima, osim skstremno loših uslova za rad.
Na čelu tima za vanredne prilike je Veselin Bulatović, direktor Direkcije za proizvodnju uglja, koji je svih ovih dana na terenu.
– Tokom proteklih deset dana radili smo na obezbeđivanju komunikacija i uslova za rad svih mašina, posebno na Kopu „Drmno“. Pripremili smo se za ekstremno niske temperature koje su bile tokom prošle nedeljei i imamo jasna uputstva za rad u tim uslovima. Na deponijama imamo dovoljne rezerve uglja da blokovi rade punim kapacitetom, čak i u uslovima da se redukuje proizvodnja na samom kopu, mada za sada nemamo potrebe za takvim merama, rekao je Bulatović.
Blokovi u Kostolcu rade u otežanim uslovima, ali punim kapacitetom.
-Sve probleme kojih ima rešavamo odmah dnevno, kao što je bio ispad bloka 210 megavata, ali je vraćen na mrežu. U ovoj direkciji je gotovo mobilno stanje i traže se rešenja za nastale probleme timski i odmah. Najkritičnija mesta u ovakvim radnim uslovima su transport uglja od površinskog kopa do bunkera. Ugalj koji se uzima sa deponije je zaleđen, pa dolazi do stvaranja nalepa i zaglava na presipnim mestima koja se u ovakvim uslovima teško čiste, a kao podrška loženju koristi se tečno gorivo, koga inače, ima u zadovoljavajućoj količini u rezervi. Na deponijama obe termoelektrane ima oko 350.000 tona lignita, što je dovoljno za višednevni rad blokova. Zahvaljujući preduzetim posebnim merama za rad u teškim vremenskim uslovima i maksimalnom doprinosu zaposlenih za prevazilaženje trenutne situacije, stanje u proizvodnji električne i toplotne energije je zadovoljavajuće i proizvodnja se odvija uobičajeno za ovo doba godine. Trenutno kostolačke termoelektrane rade punim kapacitetom, svi agregati su u pogonu i dnevno isporučuju 21 milion kilovat – sati električne energije i 2,7 miliona kilovat -sati toplotne energije za grejanje gradova Kostolac, Požarevac i okolnih sela. Probleme sa zamrzavanjem cevnih sistema na pojedinim postrojenjima rešavamo u hodu, a najveću zaslugu imaju radnici održavanja i proizvodnje koji i po ekstremnim uslovima rade na popravkama, ističe Zlatko Zakošek, direktor Direkcije za proizvodnju električne energije.
Na Kopu „Drmno“ tokom protekle nedelje bilo je i kvarova na mašinama ali proizvodnja nije zaustavljana.
-Prosečno se na kopu „Drmno“ iskopa između 20 i 25 hiljada tona uglja i otkopa od 60 do 80 hiljada kubika čvrste mase. To je svakako ispod naših kapaciteta, ali u ovakvim uslovima ne treba forsirati proizvodnju zbog zatrpavanja presipnih mesta koja se u ovakvim uslovima veoma teško čiste. Najbitnije je da nam mašine budu u stalnom radu. Naglasio bih da smo i nadzorno tehničko osoblje iz prve smene praktično uveli u smenu kako bi pojačali nadzor i kontrolu što će ostati na snazi sve dok traju ovako teški uslovi za rad na površinskom kopu „Drmno“. Svi kvarovi na bagerima otklanjani su u veoma kratkim rokovima. Problemi su što se ugalj, ali i jalovina ledi na samim trakama i kod presipnih bunkera je izuzetno teško obezbeđivati protok materijala. Međutim, pojačali smo dežurstva i ljudstva i mašina koji reaguju kod takvih situacija i u kratkom roku rešavaju probleme, kaže Ljubinko Janković direktor PK „Drmno“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.