Proizvodni rezultati na Površinskom kopu „Drmno“ ostvareni tokom ove godine jasno pokazuju da je proizvodnja uglja stabilna, kontinuirana i u skladu sa potrebama rada i angažovanja termoenergetskih kapaciteta.
Međutim, kada je rečo učinku rudaskih sistema angažovanih na otkrivanju uglja evidentan je podbačaj u pogledu ostvarivanja mesečnih bilansa. Prema rezultatima od sredine aprila zaostatak u odnosu na bilans iznosio je 20 procenata, a izraženo u apsolutnim brojevima podbačaj u proizvodnji jalovine iznosio je oko 2,6 miliona kubnih metara. Razloga za ovakav rezultat ima više, ali svakako produženo dejstvo posledica prošlogodišnjih elementarnih nepogoda, nedostatak pomoćne mehanizacije, vozila, puteva, odvodnjavanje, jesu ključni faktori koji su bitno uticali na rudarske sisteme angažovanim na otkrivanju uglja.
Kako bez otkrivke nema stabilne proizvodnje uglja u Direkciji za proizvodnju uglja urađen je interni rebalans proizvodnje sa dinamikom otkopavanja jalovine do kraja godine, kako bi se izgubljeno nadoknadilo i na kraju godine ostvario predviđeni bilans proizvodnje čvrste mase od 42 miliona kubika.
Novim planom predviđeno je da se na svim bagerima angažovanim na otkopavanju jalovine poveća kapacitativnost, njihovo efektivno vremensko iskorišćenje rada. Da bi se dobilo na vremenu skraćeno je i vreme trajanja remonata na gotovo svim jalovinskim sistemima, tako da se dobilo ukupno 36 dana za efektivan rad rudarskih sistema.
U Direkciji za proizvodnju uglja napominju da je za podizanje efikasnosti i ukupnog proizvodnog učinka na otkrivanju uglja moguće uz obezbeđivanje adekvatne logostičke podrške. U prvom redu misli se na ispunjenje nekoliko uslova i to: obezbeđenje pristupnih puteva i platoa, angažovanje potrebne pomoćne mehanizacije za remont i tekuće održavanje, okončanje postupka javnih nabavki kojima se obezbeđuju potrebni rezervni delovi, tehničko – tehnološka i ekonomska saradnja sa izdvojenim preduzećima („PRIM“, „Autotransport“) koja rudarskom sektoru daju logističku podršku prilikom izvođenja remontnih aktivnosti. Na spisku neophodnih uslova nalazi se i adekvatno predodvodnjavanje, kao i obazbeđivanje potrebne radne snage.
Kada je rečo proizvodnji uglja, kako saznajemo u rudarskom sektoru Privrednog društva „Termoelektrane i kopovi Kostolac“ izvršen je i rebalans proizvodnje uglja za ovu godinu. Prema prvobitnom planu ove godine trebalo je iskopati nešto više od 9 miliona tona uglja, a novim rebalansom predviđeno da se na Površinskom kopu „Drmno“ ostvari proizvodnja od 8.540.000 tona, što je za oko 500.000 tona manje u odnosu na bilans sa početka godine.
Rebalans bilansa proizvodnje uglja urađen je u skladu sa ostvarenim rezultatima proizvodnje uglja u prva tri meseca ove godine. Računica pokazuje da je u ovom periodu ostvarivana prosečna mesečna proizvodnja od oko 700.000 tona uglja, što je bilo dovoljno za nesmetan i planiran rad termoenergetskih kapaciteta za proizvodnju električne energije i održavanje bilansiranog nivoa rezervi uglja na deponijama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.