Tokom proteklih šest meseci rada rudari Površinskog kopa „Drmno“ ostvarili su zacrtane proizvodne planove, ostvaren je kontinuitet u proizvodnji otkrivke i uglja, a postignut je i visok stepen stabilnosti snabdevanja osnovnom pogonskom sirovinom za proizvodnju električne energije u kostolačkim Termoelektranama.


Za šest meseci iskopano je ukupno 3.911.901 tona uglja što je na nivou šestomesečnog proizvodnog bilansa. Važno je napomenuti da je proizvodnja uglja na PK „Drmno“ u proteklom periodu isključivo zavisila od potreba rada termoenergetskih postrojenja instalisanih u Drmnu i Kostolcu. Za proteklih šest meseci izdvojeno je i 58.506 tona komadnog uglja za industrijsku i široku potrošnju. U junu je proizvedeno 15.182 tone, a tokom jula i avgusta planirano je da se dnevno izdvaja oko 1000 tona komadnog uglja, kako bi se odgovorilo zahtevima kupaca do početka ovogodišnje grejne sezone.

Planom proizvodnje uglja za mesec jun bilo je predviđeno da se iskopa 415.000, a ostvarena je proizvodnja od 457.027 tona uglja i na taj način premašen plan za deset procenata što najrečitije govori i o dobroj pogonskoj spremnosti rudarske mehanizacije angažovane na iskopavanju uglja nakon obavljenog remonta.

Kada je reč o proizvodnom učinku na jalovini, generalna ocena je da su zaposleni koji rade na rudarskim sistemima za otkrivanje uglja na Površinskom kopu „Drmno“ ostvarili iznadplanske rezultate. Proizvodni podaci za protekli mesec govore da je ostvarena proizvodnja veća za 15 procenata u odnosu na junski plan. Planom proizvodnje otkrivke za protekli mesec bilo je planirano da se otkopa 2.890.000 kubika čvrske mase, a ostvarena je proizvodnja od 3.319.746 kubika. Za proteklih šest meseci rudarskom mehanizacijom angažovanom na otkrivanju uglja otkopano je ukupno 21.270.125 kubika jalovine, što je za 10 procenata više od planiranih 19.390.000 kubika čvrste mase.

Ostvareni rezultati su veći i značajniji ako se zna da su zaposleni na Površinskom kopu „Drmno“ tokom proteklog šestomesečnog perioda radili u veoma teškim vremenskim okolnostima koje su otežavale proizvodni proces. Nakon ekstremno hladnog zimskog perioda usledilo je naglo otapanje snega, pa ulazak u kišni period. Sa dolaskom leta usledile su tropske temperature i vrućine. Svi pomenuti vremenski uslovi zahtevali su dodatno angažovanje zaposlenih koji su na kraju šestomesečja ipak uspeli da ostvare i premaše zacrtane proizvodne planove, na osnovu čega se može očekivati da će i na kraju godine biti razloga za slavlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari