Kostolačka termopostrojenja su relativno pouzdana i spremno ulaze u zimsku sezonu rada, kaže Zlatko Zakošek, direktor Direkcije za proizvodnju električne energije Privrednog društva TE- KO Kostolac, uz napomenu da osim uobičajenih pogonskih problema, neće biti većih u proizvodnji električne energije i isporuci toplotne energije daljinskom sistemu grejanja.

Koliko su pouzdani proizvodni kapaciteti TE Kostolac u nastupajućem zimskom periodu za proizvodnju električne energije i isporuku toplotne energije daljinskom sistemu grejanja?

-Kada govorimo o spremnosti naših proizvodnih kapaciteta, potrebno je da napomenemo da je ovogodišnja remontna sezona završena na blokovima A1, A2 i B1. Na ovim blokovima odradjeni su standardni remonti u trajanju od 30 dana. Remonti su obavljeni sasvim solidno i postrojenja su u tehnološki dobrom stanju. Važno je napomenuti, da je trenutno na elektrani B u toku puštanje u probni rad novog sistema za prikupljanje, transport i odlaganje pepela i šljake. Zbog uhodavanja ovog novog sistema treba očekivati izvesne probleme, ali smo preventivno predvideli i mogućnost rezervnog, alternativnog načina transporta pepela i šljake. Prema tome, na osnovu ovih čenjenica, smatramo da su kostolačka termopostrojenja relativno pouzdana i da spremno ulaze u zimsku sezonu rada. Nadamo se da u nastupajućem zimskom periodu, osim uobičajenih pogonskih problema, neće biti većih u proizvodnji električne energije i isporuci toplotne energije daljinskom sistemu grejanja. Jesen je uveliko već otpočela a samim tim završene su sve pripreme za period povećane potrošnje električne energije i predstojeću grejnu sezonu, odnosno period maksimalne angažovanosti termopostrojenja u Kostolcu. To je ujedno i dobra prilika da se nadoknadi manjak u proizvodnji električne energije od početka ove godine do danas. Da napomenemo realizovana, proizvodnja električne energije u ovoj godini na blokovima A1, A2 i B1 je na nivou od 93% od bilansirane proizvodnje. Da kažemo i to da je ovogodišnja grejna sezona otpočela nekoliko dana ranije od zvaničnog početka grejne sezone 15. oktobra, i do sada nije bilo problema u isporuci toplotne energije.

Koliko je remont bloka B2 uticao na plan proizvodnje električne energije i da li je, i koliko, zbog toga uveženo električne energije?

-Godišnjim programom poslovanja Elektroprivrede Srbije predvidjeno je da kapitalni remont bloka B2 traje 9 meseci, početak remonta je planiran za 01.03. a sinhronizacija bloka na mrežu je planirana za 01.12.2010. Prema tome, na osnovu ovako planiranog rada na mreži od svega tri meseca, elektroenergetskim bilansom EPS-a bilansirana je proizvodnja bloka B2 sa svega 500 GWh. Poredjenja radi, da kažemo da je u prethodnoj, 2009. godini, koja je inače bila rekordna po proizvodnji električne energije, isti blok bilansiran sa 1.900 GWh. Na osnovu ovoga, jasno je da razliku u proizvodnji od 1.400 GWh EPS mora da nadomesti na dva načina: povećanim angažovanjem ostalih elektroenergetskih termo i hidro kapaciteta, a svakako jednim delom i uvozom električne energije iz okruženja.

U kojoj fazi je remont bloka B2 i da li će biti ispunjeni rokovi za njegov start?

-Kao što smo već prethodno istakli, prvobitno je planirano da remont bloka traje devet meseci i da se u potpunosti realizuje ove godine, i to od 01.03. do 01.12.2010. Medjutim, zbog kašnjenja u sprovodjenju tenderske procedure dinamika izvodjenja remonta je izmenjena i trajanje remonta je podeljeno u dva dela. Prvi deo remonta, koji traje nešto više od 6 meseci i to od 20.05. do 01.12.2010. izvodi se ove godine. U ovom , prvom delu remonta izvode se uglavnom aktivnosti na turbogeneratorskom postrojenju, a u dosta manjem obimu na kotlovskom delu postrojenja. Drugi deo remonta je planiran za narednu godinu u trajanju od 6 meseci, od marta do decembra, i tada će se raditi krupniji poslovi na kotlovskom postrojenu kao i zamena elektrofiltera. Do planiranog starta bloka ostalo je još oko dvadesetak dana. Nažalost, sada je izvesno da ovaj termin neće biti ispoštovan. Na kritičnom putu su aktivnosti na isporuci i montaži rotora generatora i delova turbine, koje izvodi poljska kompanija Alstom. Naročito je veliko kašnjenje kod remonta unutrašnjeg modula turbine visokog pritiska čija se isporuka iz Poljske očekuje za 15. novembar. Nakon toga slede montažni radovi, neophodna podešavanja i funkcionalne probe. Prema trenutnom stanju isporuka i radova kašnjenje se procenjuje na 15 dana, tako da sinhronizaciju bloka planiramo za 16. decembar ove godine.

Kakav je plan proizvodnje blokova TE Kostolac za narednu godinu s obzirom da se nastavlja kapitalni remont na bloku B2, kada se planiraju remonti u narednoj godini (TEKO A i TEKO B1 redovni), kada stajanje bloka B2 i koliko će nastavak remonta trajati?

Da krenemo od bloka A1, u narednoj 2011 godini planira se produženi remont na bloku A1, u trajanju od 45 dana, a predvidjen termin je početak avgusta do polovine septembra. Najvažnije aktivnosti su sanacija dimnjaka, ugradnja monitoringa za merenje emisije čestica prašine, SO2, NOx, CO2, ugradnja sistema za vibrodijagnostiku na turboagregatu … Na bloku A2 za narednu godinu se planira kapitalni remont u trajanju od 75 dana, to je remont koji se radi svake 5- 6 godine a planirani termin je od početka jula do polovine septembra. Najvažnije aktivnosti su modernizacija turbine i regulacionog sistema turbine, modernizacija zagrejača vazduha, rekonstrukcija sistema pobude generatora, rekonstrukcija prijemnog dela dopreme uglja, rekonstrukcija sistema za odlaganje pepela i šljake gustom hidromešavinom kao što je već odradjeno na termoelektrani B. Na bloku B2 naredne 2011 godine, kao što smo već napomenuli, planira se izvodjenje II faze kapitalnog remonta u trajanju od 6 meseci. Da istaknemo neke najvažnije poslove: dosta pažnje se poklanja cevnom sistemu kotla, radi se delimična zamena isparivača i pregrejačkog dela cevnog sistema, zameni parovoda sa rekonstrukcijom ovešenja, planiramo aktivnosti na rekonstrukciji elektrofiltera. Cilj ove aktivnosti je usmeren u pravcu zaštite životne sredine, tako da emisija čestica prašine u dimnom gasu treba nakon rekonstrukcije da bude 50 mg/m3, koliko je inače dozvoljeno evropskim standardima.

Paket prijekata TE Kostolac

Stanje pregovora sa kineskom kompanijom CMEC oko revitalizacije blokova B1 i B2, izgradnje postrojenja za odsumporavanje i novog bloka?

-Relizacija investicionih aktivnosti sa kineskom kompanijom CMEC definisana je Opštim ugovornim sporazumom na koji je, inače, Vlada Republike Srbije svojim zaključkom dala saglasnost. Predvidjeni obim radova sastoji se od tri pojedinačna projekta. Prvi je revitalizacija dva postojeća bloka B1 i B2, drugi je izgradnja postrojenja za odsumporavaje postojećih blokova sa pratećom infrastrukturom, a to podrazumeva izgradnju železnice, rečne luke i puta, i poslednji treći projekat jeste proširenja kapaciteta kopa Drmno na 12 miliona tona godišnje i izgradnja novog bloka. Planirano je da se ovi projekti realizuju u dve faze i to: u prvoj fazi izvode se revitalizacije blokova B1 i B2 i izgradnja postrojenja za odsumporavanje sa pratećom infrastrukturom a u drugoj fazi radi se proširenje kapaciteta kopa i izgradnja novog bloka.

U upravo završenim pregovorima sa kompanijom CMEC razgovaralo se o projektima I faze, i usaglašeni su pravni, ekonomski i tehnički elementi pojedinačnih komercijalnih ugovora za realizaciju prve faze. Usaglašen je tekst svih ugovornih dokumenata kao što su: ugovorni sporazum o realizaciji Prve faze paket projekta, ugovor o konzorcijumu, posebni i opšti uslovi Ugovora, zatim tehničke specifikacije, aneksi Ugovora, kao što su cene, termin plan, lista podizvodjača, matrica podele odgovornosti itd.

Ovi dokumenti koje sam napomenuo se pre potpisivanja sa naše strane dostavljaju Vladi Republike Srbije na usvajanje. Da kažemo i to da se, saglasno predvidjenim termin planom, izgradnja postrojenja za odsumporavanje postojećih blokova planira u periodu 2011. do 2013. godine a gradnja novog bloka se planira u periodu 2013. do 2018. godine.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari