Kako je plakatom vođen Veliki rat 1

Naslov: Rat i plakat 1914-1918Autor: Vladimir ČehPokrovitelj: MKiIGodina: 2016.Jezik: srpskiKnjiga „Rat i plakat: 1914-1918“ Vladimira Čeha koju je priredio pod pokroviteljstvom Ministarstva za kulturu i informisanje u okviru Programa obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata predstavljena je 24. februara u Muzeju primenjene umetnosti. Knjiga sadrži 240 plakata koji su nastali u zaraćenim zem

Naslov: Rat i plakat 1914-1918

Autor: Vladimir Čeh

Pokrovitelj: MKiI

Godina: 2016.

Jezik: srpski

Knjiga „Rat i plakat: 1914-1918“ Vladimira Čeha koju je priredio pod pokroviteljstvom Ministarstva za kulturu i informisanje u okviru Programa obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata predstavljena je 24. februara u Muzeju primenjene umetnosti. Knjiga sadrži 240 plakata koji su nastali u zaraćenim zemljama tokom Prvog svetskog rata. Na promociji je demonstrirana i multimedijalna dimenzija publikacije, publika je u mobilnom telefonu ili tabletu mogla da „prelistava“ blizu 500 plakata zahvaljujući aplikaciji koju je napravio Vitomir Jevremović. Prikazan je i polusatni film u kome autor vodi kroz izložbu, a o njoj govore učesnici prošlogodišnjeg skupa „Deset na jednu“, posvećenog temi uloge plakata u ratnoj propagandi. Posle promocije film je postao dostupan na društvenim mrežama.

Na istoimenoj izložbi od pre dve godine u Muzeju primenjene umetnosti bile su prikazane tri osnovne faze razvoja medija: prenos informacija, animacija i manipulacija. Plakati su, kao jedini masovni medij u vreme Velikog rata prikazani kao istorijski dokumenti, bez vrednovanja ideja koje promovišu. Birani su po komunikacijskom efektu, bilo da je reč o temi, vizuelnom ili tekstualnom utisku koji su ostavili na Vladimira Čeha. Izložba je bila podeljena u tri dela: „Plakat u svetu“, „Srbija na plakatu“ i „Plakat u Srbiji“. Replike izdanja obezbeđene su iz Imperijalnog ratnog muzeja u Londonu, Kongresne biblioteke u Vašingtonu, Muzeja za uporednu istoriju u Moskvi, Kolorado koledža iz Kolorado Srpingsa, Narodne biblioteke Srbije, Arhiva Srbije i Muzeja Vojvodine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari