
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije saopštilo je danas da je već preduzelo mere za unapređenje rada policije u slučajevima nasilja u porodici, odgovarajući na preporuke Zaštitnika građana, za koje navodi da se odnose na postupke kontrole zakonitosti i pravilnosti rada u periodu od 2011. do 2015. godine.
U saopštenju MUP podseća da je već formirano posebno Odeljenje za prevenciju i suzbijanje nasilja u porodici koje prati, analizira i vrši koordinaciju u predmetima porodičnog nasilja na nivou svih 27 policijskih uprava.
U svakoj policijskoj upravi određeni su koordinatori za postupanje u oblasti porodičnog nasilja – predstavnik kriminalističke policije i predstavnik policije opšte nadležnosti, a u cilju sagledavanja postupanja organizacionih jedinica u oblasti prevencije i suzbijanja nasilja u okviru porodice započeta je i kontrola u svim policijskim upravama, stoji u saopštenju.
Takođe, prošle godine je depešama ministra unutrašnjih poslova naloženo da se u slučajevima porodičnog nasilja obavezno proverava da li je o događaju obavešten javni tužilac, centar za socijalni rad i zdravstvena ustanova, kao i da li prijavljeno lice, ili neko od članova porodice, poseduje oružje u legalnom posedu kako bi ono odmah bilo oduzeto.
Dalje se navodi da policija opšte nadležnosti mora da obavesti dežurnog kriminalističkog inspektora, posebno obučenog za rad po predmetima nasilja u porodici, koji bi dalje u saradnji sa tužilaštvom preduzimao druge mere na dokumetovanju i dokazivanju nasilja u porodici.
Nakon formiranja Odeljenja za prevenciju i suzbijanje nasilja u porodici naloženo je dežurnim službama da sa maksimalnom pažnjom i ozbiljnošću postupaju po pozivima građana i drugim saznanjima o indicijama na nasilje u porodici i u što kraćem vremenu, bez izuzetka, upućuju policajce na mesto događaja, navodi MUP.
Pri intervenciji odmah se moraju razdvojiti žrtva i nasilnik i razgovori sa licima se obavljaju u odvojenim prostorijama.
Naloženo je i da se posebno obrati pažnja na podatke koji ukazuju da li je prijavljeno lice pod dejstvom alkohola, psihoaktivnih supstanci, da li preti oružjem, da li je vršilo ista ili slična krivična dela, a o svim uočenim bezbednosnim rizicima mora se upoznati nadležni tužilac, dodaje se u saopštenju.
Prilikom intervencija na terenu policijski službenici o svemu informišu i nadležni Centar za socijalni rad.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.