
Zidarske skele podignute su oko jednog dela stare fasade Zrenjaninske industrije piva, koja gleda na reku Begej, jer je započela obnova ovog krila zgrade.
Reč je o projektu Udruženja građana „Urbani forum“ prema kome bi se od zapuštene i napuštene pivare napravio muzej. Industrijski pogoni, sa sačuvanim mašinama i vrednim eksponatima, ubrzo i postali deo stalne postavke sa dežurnim vodičem. U ovom udruženju kažu da prva faza radova podrazumeva renoviranje fasade, otvaranje ulaza prema reci, popravku krova i oluka.
– Unutrašnjost objekta je veoma interesantna, posebno za organizovanje izložbi o pivarstvu, što i jeste u planu. U drugoj fazi biće dodatno uređen prostor sa izloženim kolekcijama pivskih etiketa, čaša i flaša iz celog sveta. Biće tu i video i foto materijala, arhivske građe o pivari i pivarstvu, alata, čak ćemo nabaviti i sirovinu i to će biti jedinstvena turistička priča, a posetioce će o procesu proizvodnje upoznavati tehnolog koji je dugo godina radio u Zrenjaninskoj industriji piva – navodi Vojislav Cvejić.
Predstavnici „Urbanog foruma“ očekuju da prvi posetioci obiđu Muzej piva već tokom manifestacije „Dani piva“, poslednje nedelje avgusta.
– Nećemo čekati da turisti zalutaju, aktivno ćemo promovisati Muzeja piva. Posetiocima će imati uvid u sistematizovane predmete velike kulturno-tehničke vrednosti. Očekujemo i dolazak turista sa reke, a njih će biti već u ponedeljak, 1. avgusta, zahvaljujući velikoj regati čiji smo domaćini toga dana. Kompleks pivare na samoj obali Begeja, uključujući restoran, budući Muzej piva i blizinu centra grada, organizovane vožnje brodom do Ečke i Carske bare, uz dalje uređenje obale u samom gradu, nudi Zrenjaninu značajne turističke mogućnosti – priča turistički vodič Jaroslav Stevanov, član „Urbanog foruma“.
Pivaru u Zrenjaninu podigao je 1745. godine bavarski pivarski majstor Sebastijan Kracajzen, a 1891. godine pivaru kupuje Lazar Dunđerski, koji je ubrzo tehnološki unapređuje. Izgrađen je 1911. godine kompleks zgrada uz levu obalu Begeja, koje čine jedinstvenu arhitektonsku celinu, omeđenu Palatom Dunđerski. Fabrika je nacionalizovana nakon Drugog svetskog rata i radila je sve do 2003. godine, kada je nakon katastrofalne privatizacije proizvodnja u njoj ugašena.
– U fabrici je sačuvana originalna variona u kojoj se kuvalo pivo, kao i mnoštvo mašina nemačke proizvodnje. Prilikom popisa stanja objekta, u samoj fabrici zatekli smo neverovatan prizor. Na starim industrijskim trakama još uvek su stajale gajbe piva sa flašama, u položaju kada su mašine isključene. Sve je delovalo kao da proizvodnja može i da se nastavi – priča istoričar umetnosti Bojan Kojičić, iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Projekat pretvaranja pivare u muzej je pokrenut po ugledu na pivarske industrije u velikim evropskim gradovima koje su, adaptacijom nekadašnjih pogona, dobile atraktivne prostore koji privlače turiste i omogu- ćuju organizaciju raznovrsnih sadržaja. Inicijativu su podržali Grad Zrenjanin i pivnica „Četir’ konja debela“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.