Isključeni iako redovno plaćaju vodu 1Foto: Južne vesti

Javno komunalno preduzeće Naissus je pre više od tri meseca isključilo vodu privatnoj kući u niškom naselju Ratko Jović u kojoj su četiri porodice, iako dve porodice uredno plaćaju račune, a pri tom su njihovi članovi i teško bolesni.

U niškom Vodovodu kažu da postupaju po gradskoj odluci koja nalaže isključenje vode individualnim stambenim objektima sa zajedničkim vodomerom ukoliko postoji dug po tom vodomeru.
Miodrag Savić, jedan od stanara u kući u Ulici Sokobanjskoj kaže da im je voda isključena još 5. maja zbog duga od 56.030,74 dinara, koji su, koliko zna, još pre par godina napravile preostale dve porodice. NJegova komšinica Slađana Cvetković i on uredno plaćaju račune, a iznos određuju sami po broju članova svojih porodica, što je metodologija plaćanja koju Vodovod priznaje.
– Uprkos tome, voda je isključena celoj kući, koja je zapravo manja zgrada. Zar pre toga nije trebalo da ide utuženje zbog duga? Neshvatljivo je da se sve ovo dešava u 21. veku i da nas bilo ko tera da živimo kao životinje, tim pre što nikome ništa ne dugujemo. Moja majka je teško bolesna – ima i karcinom i šlog, a i ja imam karcinom limfnih žlezda, zbog kojeg sam imao tri operacije. I komšinicina majka je preživela težak šlog, potpuno je nepokretna, presvlači se pet puta dnevno – kaže on za Danas.
Deo stanara je podneo zahteve, kao i prateću dokumentaciju, da se vodomer prebaci na njih, ali to se još uvek nije dogodilo. Iz Vodovoda im, tvrdi, daju lažna obećanja da će dobiti pozitivan odgovor, ali se onda ispostavi da je neophodno da takve zahteve i dokumentaciju podnesu svi stanari, što nije izvodljivo.
– Mi koji plaćamo račune hoćemo da svaki stan dobije svoj vodomer, i da se takvi vodomeri vode na naša imena, ali je problem što je za takvo rešenje potrebna saglasnost svih vlasnika stanova u kući, a nju nije moguće dobiti – objašnjava Savić.
Zoran Ignjatović, portparol JKP Naissus, kaže da ovo preduzeće postupa isključivo po Odluci o vodovodu i kanalizaciji koju je usvojila Skupština grada Niša, a iz koje proističu i njegove interne odluke. Naissus je utvrdio da postoje tehničke mogućnosti za razdvajanje postojećeg priključka u Sokobanjskoj, ali da je prethodno potrebno da se dug izmiri u celosti, a svi korisnici priključka daju saglasnost za „razdvajanje“, odnosno postavljanje novog vodomera u obližnjoj šahti.
– Znamo da u realnom životu nije uvek moguće da svi stanari daju saglasnost na „razdvajanje“, ali takvi su propisi i mi moramo da ih poštujemo. Takođe, nije moguće da utužimo dužnike u ovoj kući ne samo zato što Naissus njih „ne vidi“, jer je korisnik vodomera neko drugi i pri tom je preminuo, već i zbog toga što gradska odluka predviđa da se individualni stambeni objekti u slučaju dugovanja ne utužuju već isključuju sa mreže. Utuženje je, po toj odluci, predviđeno samo za kolektivne stambene objekte – kaže on za Danas.
U Udruženju predsednika skupštine stanara i vlasnika individualnih zgrada (UPSS) kažu da su „upoznati sa slučajem“ i da su stanarima te kuće ponudili besplatnu pravnu pomoć. Oni ocenjuju da se javna preduzeća, pa i Vodovod, ponašaju monopolistički, a ponašanje menjaju tek kada se građani pobune. Podseća da je Naissus ranije zbog neplaćenih računa par stanara isključivao i stambene zgrade, ali da je takva odluka promenjena kada su se građani pobunili.
– Nedopustivo je isključivati sa vodovodne mreže bilo koga zbog toga što njegov komšija ne plaća račune. Takođe je nedopustivo da se neki građani zbog dugovanja utužuju, a neki isključuju. Svi građani moraju da imaju isti tretman i ne sme da bude diskriminacije. Mada, diskutabilno je šta je gore – isključenje, ili utuženje koje po pravilu podrazumeva i drastično uvećavanje dugovanja zbog kamata i taksi – kaže za naš list Saša Kostić, predsednik Udruženja.

Ilegalno priključenje

U JKP Naissusu kažu da su se stanari u Sokobanjskoj od trenutka kada im je isključena voda nekoliko puta sami priključivali na vodovodnu mrežu, što su utvrđivale njihove ekipe na terenu. I ovih dana ta kuća je imala vodu jer se neko od stanara ilegalno priključio na mrežu.
– Tačno je, jedna porodica je to uradila. I mi moramo nekako da živimo. Ja, recimo, vodu za piće uzimam od komšije, a u dvorištu sam počeo da kopam bunar kako bih imao tehničku vodu. Ni to nije rešenje – kaže Miodrag Savić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari