Radna grupa predložila mere za izlazak iz krize 1

Izveštaj radne grupe biće dostavljen Nadzornom odboru, saopštio je danas Sindikat novinara Srbije – sindikalna organizacija „Novosti“, a članovi Radne grupe insistiraće da učestvuju u radu Nadzornog odbora kao i na zajedničkom sastanku sa premijerom.

Kako se navodi u saopštenju, sastanku je prisustvovao deo menadžmenta, ali ne i članovi kolegijuma. Grupa, predvođena članovima kolegijuma upravo u to vreme bila je u Ministarstvu kulture i „u ime svih zaposlenih tražila rešenje“. Na ovaj način, kolegijum je, suprotno Zakonu o radu i Kolektivnom ugovoru Kompanije, preuzeo na sebe ulogu reprezentativnih sindikata.

Iznoseći u javnost alarmantne podatke o „finansijskom krahu“, za šta je dobrim delom i sam odgovoran, kolegijum je poslao opasnu poruku da je Kompanija pred gašenjem, što je stvorilo dadatne probleme u poslovanju, navodi ovaj sindikat.

Naglašava se da je posebno indikativno da je Udruženje novinara Srbije podržalo zahteve „predstavnika zaposlenih“, ali da na svom sajtu ne objavljuje saopštenja Sindikata novinara Srbije.

Sindikat novinara „Novosti“ upozorava da međusobno huškanje i podele mogu doneti samo štetu i da se iz ove situacije može izaći samo ako budu jedinstveni.

Sindikat je u međuvremenu dostavio Nadzornom odboru predloge Radne grupe i prosledio ih Danasu, koje objavljujemo u celini.

– Da „Novosti“ prestanu da objavljuju tekstove o situaciji u kući potpisane sa „Zaposleni“ i „V.N.“. Ne samo da iza njih ne stoje svi zaposleni, već i poručuju čitaocima da se „Novosti“ gase. Odnosno, kako je pređen put „od svetlih tradicija do neslavnog kraja“. Kome su u interesu ovakvi tekstovi? Komentari čitalaca i potencijalnih oglašivača jasno pokazuju da od ovakvih aktivističkih napisa može biti samo šteta. Za ovakvu uzurpaciju prostora u „Novostima“ neko bi trebalo da odgovara.

– Da prestanu napadi sa stranica „Novosti“ na Nadzorni odbor, uspostavi komunikacija sa članovima Odbora, kako bi se zajednički u rešavanje problema.

– Da se ne stvaraju veštačke podele u „Novostima“. Možda je nekome u interesu da dovede „Novosti“ u stanje „zavadi pa vladaj“, sejući zlu krv, ali Kompaniji i zaposlenima neophodno je potrebna sloga.

– Da se konačno odredi ko je vlasnik i da on preuzme odgovornost. Za to je nadležno Ministarstvo privrede, a ne Ministarstvo kulture i informisanja.

– Da se napravi hitan dogovor i sporazum sa Štamparijom jer smo na istom brodu (a i naš su najveći poverilac – odnosno država kao vlasnik Štamparije). Realna opcija je i fuzija ove dve kompanije.

– Umesto smanjenja palata od 10 odsto svim zaposlenima, kao alternativno rešenje predlažemo umanjenje zarade samo onima koji su svojim poslovnim potezima i lošim uređivanjem doprineli ovoj situaciji.

– Da se napravi analiza uzroka pada tiraža „Novosti“ i izvrše hitne promene kako bi se to zaustavilo i tiraž oporavio.

– Ispitati ima li istine u pričama da pojedini ljudi iz Redakcije reketiraju firme i pojedince sa tim da će ili neće objaviti tekst u „Novostima“ o njima.

– Smatramo da „Novosti“ više ne treba da plaćaju struju, troškove popravki itd. za sve firme u zgradi.

– Naći strateškog partnera za specijalne dodatke i zajedničke akcije.

– Proučiti strukturu rashoda i videti gde je sve moguće uštedeti.

– Osnovati Fond za stimulativne otpremnine kako bi bio rešen višak zaposlenih.

– Pokrenuti nova izdanja i projekte – tražiti od svakog zaposlenog predloge, ohrabriti i podstaći istraživačko novinarstvo.

– Ukinuti sve stimulacije, kao jednu od mera štednje i utvrditi ko od zaposlenih ima paralelni posao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari